Chat with us, powered by LiveChat

Myiota Saku Factory – wizyta w fabryce Citizena

Za produkcję mechanizmów i zegarków w firmie Citizen odpowiedzialna jest między innymi Miyota Saku Factory, która została zbudowana w 2016 roku i jest jedną z kilkunastu zakładów marki Citizen w świecie. Oprócz dwunastu fabryk w samej Japonii firma Citizen posiada także zakłady w Chinach i Tajlandii. Dzięki uprzejmości firmy Anyro – dystrybutora marki Citizen w Polsce mogłam odwiedzić kraj kwitnącej wiśni, gdzie w grupie gości z Polski zwiedzaliśmy między innymi ten, wskazany tytułem opracowania zakład marki Citizen.

Wizyta w fabryce

Jak poinformowano nas na miejscu, fabryka Miyota Saku została zbudowana zgodnie z mottem:
„Przyjazna dla środowiska fabryka, która jest dostępna dla naszych klientów a pracownicy są zadowoleni”

Zakład w znacznej części swojego zapotrzebowania czerpie energię z alternatywnych źródeł energii, działa tutaj też system redukcji zużycia wody, a na terenie fabryki założony został ogród w którym znajduję się ponad 200 gatunków roślin.

Sam budynek fabryki jest bardzo ciekawy pod względem architektonicznym – jego zarys wpisuje się w kształt okręgu, czym zdecydowanie nawiązuje do tarczy zegarkowej, czy też mechanizmu (wybór definicji należy do odwiedzającego miejsce).

W holu fabryki znajduje się zapierająca dech w piersi „instalacja” wykonana płyt mechanizmów w kolorze złotym, zawieszonych na żyłkach. Dzięki temu dekoracja przypomina krople deszczu spadające z nieba. Świetnym tłem dla całości są ascetycznie białe ściany pomieszczenia holu, a całości dopełnia panoramiczne okno.

Nasze wejście do dalszych pomieszczeń fabryki jest możliwe pod warunkiem założenia przygotowanych dla gości kapci. Tak więc własne buty zostawiamy w szafkach i zakładamy fabryczne „laczki”.

Kilka informacji szczegółowych

W tym zakładzie Citizena pracują 223 osoby, a zajmuje on teren o powierzchni 82 000 metrów kwadratowych, przy czym obszar zabudowany stanowi 21 000 m2.

Fabryka Miyota Saku specjalizuje się w składaniu mechanizmów, wykonywaniu cewek silników skokowych, a także kompletnych zegarków. Cykl produkcyjny jest mocno zautomatyzowany, czyli wygląda dokładnie tak, jakie wyobrażenie o japońskich fabrykach ma przeciętny miłośnik zegarków.

Jedna taśma produkcyjna obsługiwana jest przez dwie osoby, długość takiej taśmy 50 metrów, z taśmy schodzi 1 mechanizm na sekundę, dzienna produkcja wynosi ok. 84 000 mechanizmów.

Produkcja cewek odbywa się na osobnej hali. Z ciekawostek dotyczących tej technologii, warto odnotować to, że drut miedziany używany do produkcji cewki ma średnicę pomiędzy 18,5 -22,0 mikrometra, a prędkość obrotowa rdzenia przy nawijaniu cewki wynosi ok. 30 000 – 42 000 obrotów na minutę.

Fabryka i nie tylko

W fabryce mieści się szkoła zegarmistrzowska, gdzie adepci po ukończeniu nauki otrzymują dyplomy i medale. Mottem obowiązującym przy tworzeniu tej szkoły było hasło: ”Let’s all become watch professionals!”.

Każdy pracownik biorący udział w szkoleniu, sam stawia sobie cele, które chce osiągnąć w trakcie nauki i przez trzy lata trwania szkoleń stara się je osiągnąć. Na zakończenie szkoły przyszli zegarmistrzowie zdają egzamin wewnętrzny i egzamin państwowy.

Swoich wyszkolonych adeptów sztuki zegarmistrzowskiej Citizen wysyła na Państwową Olimpiadę Umiejętności Zawodowych. Absolwenci szkoły dalej szlifują swoją zegarmistrzowską wiedzę kontynuując ścieżkę kariery w firmie Citizen.

Podsumowując całą wyprawę na drugą półkulę, trzeba na pewno powiedzieć: ciekawa i wzbogacająca wiedzę o zegarkach i Japonii wizyta.

Katia Meller
www.odczasudoczasu.pl