1 2

Zegarki Szturmańskie / Sturmanskie

Zegarki Sturmanskie (czy też Szturmańskie) zawsze wyglądają pięknie….wychylając się z za mankietu koszuli, czy rękawa marynarki. Dotyczy to wszystkich modeli czasomierzy tej marki, niezależnie od tego, czy koperta jest wykonana w wersji srebrzystą, czy złoconej.

Niezależnie od tego jaki zegarek pokazuje firma Szturmańskie każdy i tak ma na myśli zegarki dla pilotów. Ta zasada wynika także z jednoznacznych skojarzeń z zegarkiem Jurija Gagarina.

Tak już jest bo pierwsze zegarki które nosiły nazwę Szturmańskie zostały wykonane w 1949 roku dla radzieckich pilotów i nie były przeznaczone na sprzedaż.

Każdy absolwent szkoły wojskowej w Związku Radzieckim wraz z dyplomem otrzymywał czasomierz marki Szturmańskie. Były to więc unikatowe wyroby, chętnie wykorzystywane przez pilotów latających nie tylko wojskowymi maszynami, ale także pilotów cywilnych.

Ta powyżej zapisana i szeroko znana „reguła” o zegarkach Szturmańskie nie przeszkadzała nie przeszkadza temu, by produkować zegarki eleganckie. Prosimy zwrócić uwagę, że wiele z oferowanych czasomierzy, nawet mimo tych lotniczych korzeni jest w rzeczywistości na wskroś garniturowymi wyrobami.

Zegarki marki Szturmańskie już od kilku lat są z powodzeniem oferowane w naszym salonie odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach. Cieszą się one oczywiście szczególnym zainteresowaniem wśród przybywających do Polski obcokrajowców chcących nabyć produkt nawiązujący do poprzedniego systemu politycznego. Co jednak ważne zegarki Szturmańskie (Sturmanskie), doceniają także osoby które po prostu chcą nabyć ciekawy, funkcjonalny zegarek.

By opisać rodowód zegarków Szturmańskie (zegarek nawigatora) musimy przytoczyć, mamy nadzieję ciekawe, choć dość obszerne wprowadzenie dotyczące radzieckiego przemysłu zegarkowego.

Szturmańskie z Pierwszej Moskiewskiej Fabryki Zegarków im. Kirowa

Rozpoczynając produkcję zegarków, Rosjanie nie przywiązywali znaczącej wagi do nazw konkretnych wyrobów. Z Pierwszej Moskiewskiej Fabryki Zegarków pochodzą zegarki noszące następujące nazwy handlowe: Buran, Kirowskie, Moskwa, Pobieda, Poljot, Rodina, Sputnik, Szturmanskie, Sygnał, Wympieł.

Tak jak wspomniano powyżej zegarki opatrzone Sturmańskie  były dostarczane tylko i wyłącznie dla radzieckich oficerów i nie były przeznaczone na sprzedaż. Każdy absolwent szkoły wojskowej w Związku Radzieckim wraz z dyplomem otrzymywał czasomierz marki Szturmańskie. Były to więc unikatowe wyroby, chętnie wykorzystywane przez pilotów latających nie tylko wojskowymi maszynami, ale także pilotów cywilnych.

Istotna zmiana w Pierwszej Moskiewskiej Fabryce Zegarków nastąpiła w roku 1960, kiedy to po raz pierwszy pojawił się zegarek noszący na tarczy nazwę „Poljot”. Duma z pierwszego udanego lotu kosmicznego i powodzenie rynkowe modelu spowodowały, że od 1964 roku nazwa Poljot stała się znakiem handlowym zegarków, a potem także mechanizmów produkowanych w tej fabryce.

Szturmańskie dzisiaj

Dzisiejsza rosyjska firma Szturmańskie, w swoich wyrobach nawiązuje do tego właśnie radzieckiego zegarka, jego historii i historii Związku Radzieckiego.

Oferując w stylistyce swoich wyrobów charakterystyczne, zainspirowane przeszłością wzornictwo, nawiązując nazwami linii wzorniczych do zegarkowej historii „Kraju Rad”, wykorzystuje ona równocześnie nowoczesne technologie wypracowywane i stosowane dla podboju przestworzy.

Zegarki Szturmańskie podzielone są na następujące kolekcje: Sputnik, Arctic, Gagarin, Space Pioneers, Open Space, Ocean, Traveller, Mars

Pod koniec 2019 roku marka Szturmanskie wprowadziła na rynek model zegarka: Sturmanskie Mirosław Hermaszewski Automatic Chronograph Limited Edition, który jest dedykowany Mirosławowi Hermaszewskiemu – Generałowi Brygady, pilotowi, kosmonaucie, jedynemu  Polakowi, który znalazł się w kosmosie w kosmosie.