Zegarki szkieletowane (skeleton watch)

By wyjaśnić czym są zegarki szkieletowane (skeleton watch), trzeba zacząć od informacji czym jest szkielet zegarka.

Wszyscy wiemy, że szkielet jest elementem nośnym dla każdej z istot żywych, a jak się okazuje jest także niezbędny dla urządzeń technicznych.

W świecie zegarkowym szkielet jest równie ważnym elementem jak inne, lepiej znane części mechanizmu, choć rzadko jest akcentowanym.

By go dobrze pokazać trzeba przeprowadzić szkieletowanie czasomierza, które polega na usunięciu naddatków materiału dla elementów konstrukcyjnych, roboczych i nastawczych zegarka.

Dla pokazanie efektów takiej czynności, przy zachowaniu funkcjonalności urządzenia, konieczna jest też eliminacja tarczy, oraz zastosowanie transparentnego dekla. Dzięki takim zabiegom użytkownik zegarka może podziwiać wnętrze działającego urządzenia i obserwować ruch każdego z jego elementów.

Szkieletowanie jest równocześnie formą dekorowania mechanizmów, bo wyeksponowany w tym procesie szkielet może być uformowany w sposób finezyjny, barwiony, a także grawerowany.

Tego rodzaju uatrakcyjnianie wizualne jest od dawna znaną w zegarmistrzostwie techniką. Obecnie, wraz z odrodzeniem się mechanicznych zegarków zyskuje wielu zwolenników.

Szkieletowanie jest stosowane praktycznie tylko dla ekskluzywnych czasomierzy garniturowych, czasami także dla tych najbardziej wyrafinowanych.

Różnego rodzaju szkielety są obecne w całym  naszym realnym otoczeniu, ale zegarki szkieletowane są najpiękniejsze!