1 2

Zegarki Epos

Zegarki Epos z grupy szwajcarskich marek zegarkowych obecnych na naszym rynku, są coraz lepiej rozpoznawalne. Jest to o tyle ważne, że Epos jest marką która nie była tu obecna w czasie koncesjonowanej gospodarki socjalistycznej.

Doskonałym szkolnym przykładem zdobywania pozycji rynkowej jest Epos – firma której wyroby dzięki koncepcji producenta i pracy lokalnego przedstawiciela zyskuje u nas coraz więcej chętnych kupujących zegarki sygnowane logiem Epos.

Podobnie jest w naszym salonie, gdzie sprzedaż pierwszych zegarków Epos wynikała przede wszystkim z dobrego przedstawienia produktów i ich atrakcyjności stylistycznej i cenowej.

Dziś widzimy coraz większą rozpoznawalności marki i jej wyrobów – zegarków Epos, co jest wynikiem pracy rynkowej jej przedstawiciela.

Od lat mottem marki Epos jest formuła: „ARTISTRY IN WATCHMAKING”

(Sztuka w zegarmistrzostwie)

Męskie modele stanowią większość oferty marki Epos i skupione są one w następujących liniach wzorniczych:

Emotion, Passion, Originale, Oeuvre D’art., Sophistiquće, Perfection, Sportive.

Dla zegarków damskich marka Epos nie wyróżnia linii wzorniczych, choć produkuje specjalne edycje damskich zegarków – Special Editions.

Niezależnie  od męskich i damskich zegarków, Epos cały czas produkuje zegarki kieszonkowe.

Marketing marki Epos

Rozważając rozwój marki Epos w Polsce na pewno trzeba wspomnieć o ciekawych aktywnościach promocyjnych, których podjął się polski przedstawiciel marki.

Związanie się firmy Epos z samochodowym driftem – zawodami które zrodziły się nie tak dawno temu, a w Polsce istnieją od niewiele więcej niż 10 lat, było doskonałym krokiem promocyjnym dla marki. Sporty samochodowe – nawet te raczkujące cieszą się dużym zainteresowaniem potencjalnych nabywców zegarków.

Od niedawana twarzą marki jest jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów Bogusław Linda, który w doskonały sposób promuje markę i zegarki Epos w Polsce.

Historia marki

Historia marki EPOS to ludzie, rozbudzane pasją marzenia i wiara, że człowiek może tworzyć rzeczy niezwykłe i ponadczasowe. Ta szlachetna i niezmienna od dziesięcioleci idea firmy skupia wokół siebie świetnych inżynierów, pionierów techniki oraz prawdziwych artystów w zegarmistrzowskim rzemiośle.

Rodzinne tradycje firmy sięgają 1925 roku. Wtedy właśnie w Valle de Joux – legendarnej kolebce szwajcarskiego zegarmistrzostwa, James Aubert założył własne przedsiębiorstwo Fabrication de Mecanismes Chronographes. Już od samego początku działalności jego pracownia słynęła z doskonałej jakości mechanizmów dopracowanych w najdrobniejszym szczególe.

Mechanizm Landeron 48

James Aubert był jednak kimś więcej niż tylko wybitnym zegarmistrzem. Był wizjonerem, innowatorem, a przede wszystkim wielkim artystą. Świat zegarków zawdzięcza mu wiele ciekawych rozwiązań, m.in.: repetier – mechanizm wyposażony w funkcję sygnalizacji dźwiękowej czasu. Jest także współtwórcą mechanizmu Landeron, w tym kultowego i cenionego do dzisiaj mechanizmu ze stoperem – Landeron 48.

Bez wątpienia to czas był największą inspiracją Jamesa Auberta. Niewidzialny i nieuchwytny, a jednak przewidywalny i wymierny. Czas przenika swoją esencją wszystkie precyzyjnie zaprojektowane dzieła szwajcarskiego zegarmistrza. Tę samą magię można poczuć i dziś, podziwiając misternie dopracowane mechanizmy w zegarkach marki EPOS.

Klasyczne zegarmistrzostwo

Klasyczne zegarmistrzostwo to sztuka skupiania uwagi na jednym, starannie obranym celu i realizowanie go bez dróg na skróty. Taką filozofię pracy przez lata wpajał swoim współpracownikom James Aubert. Kiedy odchodził z firmy, pozostawiając jej stery w rękach siostrzeńca Jeana Auberta oraz zięcia Jeana Fillona, wiedział, że nie musi się obawiać o przyszłość największego dzieła swojego życia.

 

Firma zarządzana przez dwóch młodych Szwajcarów podążała nadal ścieżką mistrzowskiej precyzji, piękna i innowacji. Wspólnie z zegarmistrzami zatrudnionymi w firmie zaprojektowali wiele własnych, ciekawych rozwiązań, m.in.: wskaźnik rezerwy chodu, wskaźnik fazy księżyca, „skaczącą godzinę”, duży wskaźnik datownika, połączenie regulatora z fazami księżyca. Wiele z tych unikatowych, starannie zaprojektowanych rozwiązań można spotkać we współczesnych modelach zegarków marki EPOS.

Czas kwarców

Wielkie dzieła są domeną ludzi odważnie patrzących w przyszłość. Taką osobą był bez wątpienia Peter Hofer. Kiedy mechanizmy kwarcowe zaczęły wypierać tradycyjne zegarki mechaniczne, tylko człowiek z duszą wizjonera mógł nadal wierzyć w lepsze czasy klasycznego zegarmistrzostwa.
Hofer dostrzegł wielki potencjał ponad półwiecznej spuścizny Jamesa Auberta. W 1983 roku zdecydował, aby wraz ze swoją żoną Erną samodzielnie poprowadzić firmę pod nową nazwą Montres EPOS SA. Firma nadal mieściła się górach Jury, w Vallee de Joux, a nowe innowacyjne kolekcje były tworzone w ścisłej współpracy z głównym inżynierem firmy Jeanem Fillonem.

Epos dziś

Obecnie EPOS w czasach, w których nawet najbardziej prestiżowe marki tworzą swoje zegarki na taśmach produkcyjnych, jako jeden z niewielu producentów na rynku wciąż oferuje zegarki tworzone i ozdabiane ręcznie przez profesjonalnych, doskonale wykwalifikowanych zegarmistrzów.