Historia zegarmistrzostwa

6 lutego 2022

Jubileusz 50-lecia budowy zegara na Zamku Królewskim w Warszawie.
Informacja i zaproszenie do włączenia się w obchody

W marcu minie 50 lat od chwili powołania Zespołu Budowy Zegara przy Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta stołecznego Warszawy, a w lipcu 2024 roku 50 lat od uruchomienia zegara na Zamku Królewskim w Warszawie. Zegar – jego mechanizm i tarcze są dziełem Zespołu Budowy Zegara powołanego przez nasz Cech.
19 marca 2021

Zegarek G.Gerlach PZL P.11c. Wyjątkowy wyrób w ofercie naszego salonu!

Model G.Gerlach PZL P.11c posiada dość znany i bardzo lubiany kształt koperty, który swoje walory uwydatnia dodatkowo dzięki zastosowaniu obrotowego pierścienia i obecności przycisków. Te ostatnie są wynikiem zastosowania mechanizmu ze stoperem. Serce zegarka - mechanizm Shanghai 3FLZ2 z automatycznym naciągiem jest rozwinięciem znanego mechanizmu Valjoux 7750.
11 sierpnia 2020

Historia zegarków i zegarmistrzostwa – recenzja opracowania z portalu Zegarki i Pasja

W ostatnim czasie na portalu Zegarki i Pasja pojawiło się opracowanie na temat historii zegarmistrzostwa zatytułowane: „Krótka historia zegarmistrzostwa i producenci zegarków w aspekcie geograficznym. Część 1”. Już po pobieżnym zapoznaniu się z jego treścią można wnioskować, że jest bardzo dobry materiał, a do tego jak wynika z drugiej części tytułu jest to część pierwsza jakiegoś cyklu opracowań. To cieszy!
9 czerwca 2020

Czy japońscy producenci oferują prestiżowe zegarki?

To właśnie w tamtym czasie wyroby japońskich producentów awansowały „blokiem” do grona urządzeń poszukiwanych przez miłośników zegarmistrzostwa, a stamtąd już tylko krok dzielił je od prestiżu przydawanego wybranym, poszukiwanym wyrobom.
17 kwietnia 2020

Historia francuskiej, zegarkowej firmy Lip

Przedstawiając historię zegarkowej, francuskiej firmy LIP trzeba oprzeć się na przekazie samej marki. Niestety ze względu na długi okres braku aktywności tego producenta na zegarkowym rynku trudno znaleźć wiele źródeł informacji dzięki którym można byłoby pokusić się o przedstawienie indywidualnego opracowania w tym temacie.
17 stycznia 2020

Rosyjskie zegarki Szturmańskie (Sturmanskie) – rodowód nazwy i firmy

Oferując w stylistyce swoich wyrobów charakterystyczne, zainspirowane przeszłością wzornictwo, nawiązując nazwami linii wzorniczych do zegarkowej historii „Kraju Rad”, wykorzystuje ona równocześnie nowoczesne technologie wypracowywane i stosowane dla podboju przestworzy.
27 października 2019

Książka o zegarach. Gustav Becker. Zegary 1847 – 1857

Mamy przyjemność ogłosić, że dziś możemy wziąć do ręki pierwszą książkę odnoszącej się do świebodzickiej firmy Gustav Becker – wskazaną tytułem opracowania: „Gustav Becker. Zegary 1847 – 1857”, napisaną przez pana Tomasza Malińskiego.
25 sierpnia 2019

Zegarek z pulsometrem. W trosce o własną kondycję, a także dla lekarzy medycyny

Dla zegarków mechanicznych, zawsze doceniana jest możliwość pomiaru zjawisk niezależnych od upływu czasu przy rejestracji których istotna jest jednak częstotliwość ich występowania. Zegarki dające takie dodatkowe możliwości są też często poszukiwane przez potencjalnych ich nabywców.