1 2 3

Zegarki Junghans

Zegarki Junghnans wywodzą się z górskiego Szwarcwaldu. To właśnie w niemieckim Szwarcwaldzie, w miejscowości Schramberg od 1861 roku działa znana szeroko marka produkująca zegarki Junghans. Sam rejon Szwarcwaldu od dawna był związany z produkcją zegarów, więc nic dziwnego, że to tam właśnie narodziła się marka, która z produkcji niezawodnych zegarów, zegarków i budzików znana była doskonale nie tylko w sąsiednich, niemieckojęzycznych krajach. W zakresie produktów popularnych marka Junghans wręcz dominowała na rynku niemieckim w każdym zegarowo – zegarkowym asortymencie.

Wyroby tej właśnie firmy ze Schrambergu znajdziemy też w niejednym polskim domu, a nowe, współczesne kolekcje zegarków zobaczymy także dziś na półkach prestiżowych sklepów jubilerskich. Do tego aktualna sytuacja firmy Junghans na tle innych podmiotów producenckich w branży wygląda bardzo ciekawie.

Światową sławę w ostatnich latach dzięki zegarom i zegarkom korygowanych sygnałem radiowym firma Junghans zapisuje się w aktualnym kalendarium dokonań zegarmistrzowskich.
Po wszystkich zmianach jakich doświadczyły firmy z branży zegarmistrzowskiej, ta niemiecka marka, produkując już tylko zegarki znalazła się ponownie w rękach rodziny ze Schrambergu.

Trzeba zaznaczyć, że przez całe dziesięciolecia firma Junghans współpracowała z polskim zakładem Mera Poltik w Łodzi. Przez pewien czas łódzka fabryka była jedynym producentem budzików sygnowanych logotypem Junghans.

Światową sławę wyroby marki Junghans zyskały już w czasach kryzysu mechanicznego zegarmistrzostwa, kiedy to firma Junghans wprowadziła na rynek najdokładniejsze – zegarki sterowane sygnałem radiowym z wzorca czasu, zegary i zegarki. Dodatkowo w zegarkach noszonych, wytwarzane zegarki z mechanizmami sterowanymi radiem konstruktorzy wspierali jeszcze poprzez zasilanie ich energią świetlną (system solar).

To właśnie w kategorii zegarków korygowanych sygnałem radiowym Junghans dokonał kilka światowych premier i z tego rodzaju wyrobów jest doskonale znany.

Drugim dzięki swojej stylistyce szeroko rozpoznawalnym rodzajem zegarków są modele utrzymane w stylu Bauhaus, w tym linia Max Bill. Max Bill – jeden z najlepiej rozpoznawalnych ambasadorów szkoły Bauhaus współpracował z marką Junghnns.

Dziś projekt Max Billa jest podstawą funkcjonowania najbardziej charakterystycznych linii wzorniczych marki Junghans, a w ostatnim czasie ta stylistyka jest także wykorzystywana dla modeli zegarków sterowanych (korygowanych) sygnałem radiowym.

Mimo takiej spuścizny już w tym wieku firma Junghans podupadła, a do jej restytucji i odbudowy należnego jej na rynku zegarkowym miejsca przyczyniła się rodzina Stein – rodzina przemysłowców ze Schrambergu.

Obecna marka Junghans swoje wyroby oferuje w następujących liniach wzorniczych: Erhard, Max Bill, Meister, Form, Meister Driver, Performance