Zegarki Polpora

Polpora Manufaktura to zegarkowa firma z Zielonej Góry. Firma produkująca zegarki Polpora to unikatowe przedsięwzięcie na polskim rynku i pierwsza w odrodzonej gospodarce firma zegarkowa produkująca zegarki w Polsce. Jej siedzibą jest Zielona Góra.

Od samego początku swego istnienia, oferta limitowanych w ilości egzemplarzy zegarków każdego modelu nawiązuje do motta marki: „Polska wizja & szwajcarska precyzja”.
Dzieje się tak, gdyż firma korzystając z tradycji polskiego zegarmistrzostwa, w oparciu o szwajcarskie komponenty, przygotowuje w kraju wysokiej klasy zegarki. Ich elementy są zamawiane w większości u znanych zegarkowych producentów podzespołów.

Wymienienie aktualnie oferowanych modeli – przypisanych do linii wzorniczych, które są inspiracją dla konkretnych zegarków jest o tyle trudne, że niektóre z dziś aktualnych modeli… już jutro stają się wyrobami antykwarycznymi, bo są już wyprzedane.

Równocześnie pojawiają się nowe modele, które ze względu na proces produkcji (Irysy), czy kontroli (Polon Męski – Wysoce Precyzyjny Zegarek badany w Laboratorium Miar i Jakości) bywają przez krótkie okresy niedostępne.

W dniu przygotowywania materiału (luty 2018) następujące modele zegarków Polpora są oferowane w naszym salonie: W kolekcji Dziedzictwo – Misico i Kościuszko, w kolekcji Wena – Irysy Polon Damski i Polon Męski.

Przez parę dziesięcioleci brakowało polskiego zegarka mechanicznego. Pionierem współczesnej zegarkowej działalności produkcyjnej jest zielonogórska firma Polpora. Po wielomiesięcznym okresie projektowania i testów w roku 2006 powstał pierwszy polski zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem sprężyny – Polpora Automatic – Stolice Polski.

W ciągu pierwszych dziesięciu lat, mimo wstrzymania produkcji w końcowym okresie firma wyprodukowała ponad 350 zegarków, w tym 32 różne modele. Skupione one były w czterech kolekcjach tematycznych i powstały przy użyciu siedmiu różnych mechanizmów.

Obecnie produkowane zegarki w dalszym ciągu posiadają wyłącznie mechanizmy mechaniczne, w większości z automatycznym naciągiem, dla których producent sięga po najlepsze rozwiązania z kraju, oraz szwajcarską technologię.

„Za efekt końcowy odpowiedzialni są polscy specjaliści. To oni, wspierając się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z dziedziny zegarmistrzostwa, przyczyniają się do realizacji naszego marzenia. Dziesięć lat po premierze jesteśmy dumni z możliwości zaprezentowania trzech nowych zegarków, które nawiązują do naszej historii i kultury” – powiedział w roku 2017 Tomasz Cerbiński, właściciel marki POLPORA

Dwa pierwsze modele odrodzonej w roku 2016 Polpory swą rynkową premierę – podobnie jak pierwsze zegarki Polpora Manufaktura miały w dzień świętego Eligiusza – patrona zegarmistrzowskiej branży przypadający w dniu pierwszego grudnia.
Każdy z wyprodukowanych modeli posiada swoją indywidualną historię tworzenia – inspirację i indywidualne, wyróżniające go własności.