Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Zegarki Ball

Szwajcarska marka Ball jest producentem, który może być stawiany za przykład innym firmom w aspekcie najwyższych wymogom dokładności i odporności na czynniki zewnętrzne jakich oczekuje ona od swoich produktów.

Jednak znawcom historii zegarmistrzostwa, firma Ball, której nazwa  pochodzi od nazwiska Webstera Clay Ball – osoby odpowiedzialnej za stworzenie systemu standaryzacji pomiaru czasu na amerykańskich kolejach żelaznych, kojarzy się tylko i wyłącznie z zegarmistrzostwem amerykańskim. Nawet więcej – tylko z amerykańskim zegarmistrzostwem „kolejowym”.

Tak rzeczywiście było! Ball z Ameryki

Od 1891 roku firma BALL Watch Company produkuje mechaniczne zegarki zgodne z najbardziej rygorystycznymi kryteriami dotyczącymi precyzji, jakości i niezawodności pomiarów. Jako pionier standardów chronometrii i dzięki bogatej przeszłości ściśle związanej z historią amerykańskich kolei, BALL Watch pozostawała jednym z najbardziej szanowanych i uznanych marek zegarków w Stanach Zjednoczonych.
Historia zegarków BALL jest nierozerwalnie związana z pionierami kolei, a w szczególności z tragicznym wypadkiem kolejowym do jakiego doszło w dniu 19 kwietnia 1891 roku, w Kipton (Ohio) w Stanach Zjednoczonych.

Katastrofalne czołowe zderzenie dwóch pociągów spowodowało natychmiastowe działanie zapobiegawcze. Było to o tyle pilnym przedsięwzięciem, że katastrofa wniknęła z błędu niedokładności wskazania czasu zegarka należącego do osoby z obsługi jednego z pociągów.

Główne amerykańskie firmy kolejowe złożyły zegarmistrzowi Webster Clay Ball (1847 – 1922) z Cleveland (Ohio) zlecenie ustanowienia ścisłych chronometrycznych standardów precyzji dla wszystkich zegarków używanych przez pracowników kolei.
Zlecenie stało się podstawą, by „Główny inspektor czasu”, stworzył system standaryzacji oparty na niezwykle surowych kryteriach dokładności i niezawodności. W celu zapewnienia dokładność wskazań czasu w całej sieci kolejowej, stworzył on również „BALL Time Service”. Wymagania Webb C. Ball były tak istotne, że ​​inspirowały one  w roku 1973 Szwajcarskie Towarzystwo Chronometrii (COSC) przy tworzeniu własnego sytemu standardów certyfikacji dokładności działania zegarków, które są do dziś stosowane.

Ball dziś. Zegarki ze Szwajcarii

Jak przekazuje producent: „Jeśli chodzi o szwajcarskość marki BALL, zwykle stwierdzamy, że marka została przejęta przez nowych, prywatnych właścicieli pod koniec XX wieku. Pierwszą strategiczną decyzją kierownictwa nowej firmy było przeniesienie siedziby i fabryki marki do Szwajcarii, w celu skorzystania ze szwajcarskiej wiedzy i reputacji w zakresie zegarmistrzostwa oraz produkcji zegarków mechanicznych z certyfikatem „Swiss Made”. Główna siedziba firmy na świecie jest zarejestrowana w Szwajcarii (kanton Neuchâtel), a marka jest powiązana z Federacją Szwajcarskiego Przemysłu Zegarków FH. Stwierdzamy również, że marka zawsze miała silne powiązania ze szwajcarskim zegarmistrzostwem nawet w czasie, gdy nasza firma miała główną siedzibę w USA.”