Gerlach Enigma II Czarny

1 699 

Brak w magazynie

Mimo że słowo „enigma” znaczy po grecku „tajemnica”, to dla nas Polaków Enigma jest kojarzona jednoznacznie z niemiecką maszyną szyfrującą.
Tak. Oczywiście, ale dla nas zegarkomaniaków Enigma, to zegarek polskiej marki G.Gerlach, który powstał dla uhonorowania pracy trzech polskich genialnych matematyków, którzy złamali szyfr tej właśnie Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej.

Zegarki z linii Enigma były pierwszymi w kolekcji firmy Gerlach, które zostały wyposażone w mechanizm elektroniczny – kwarcowy.
Obecna seria zegarków posada jednak mechanizm mechaniczny z automatycznym naciągiem, ze wskazaniami dnie tygodnia i dnia miesiąca.
Jest to zegarek o solidnej, charakterystycznie ukształtowanej kopercie z pierścieniem obrotowym z naniesioną podziałką minutową.
Kopertę wykonano ze stali chirurgicznej o oznaczeniu 316L. Jej gabaryty to: 43x49x13 mm.

Posiada ona sferyczne szkło szafirowe pokryte z każdej strony powłoką antyrefleksyjną.

Elementy tarczy i wskazówek pokryto farbą luminescencyjną – świecącą. Dominującymi elementami zespołu wskazań są wyraźna znaczniki godzinowe, proste, prostokątne wskazówki i charakterystyczny sekundnik w kształcie bardzo długiego trójkąta.

Enigma wzbudza zaciekawienie, bo jest to doskonały zegarek o bardzo ciekawej i jednoznacznie rozpoznawalnej stylistyce. Posiada sportowy wygląd i wysokie, przydatne przy uprawianiu różnego rodzaju sportów parametry użytkowe.
Dzięki temu może być traktowany jako typowy zegarek sportowy i używany w trudnych warunkach. Nie straszna mu wilgoć i kurz.
Należy on też do grupy czasomierzy militarnych, taktycznych.

Pierścień obrotowy koperty powstał jako pomoc dla odliczania czasów dekompresji przy nurkowaniu, ale jest doskonałą pomocą w każdej sytuacji, gdy szybko i pewnie trzeba policzyć minutowe odcinki czasu.
Pierścień nadaje się doskonale do odmierzania czasu… gotowania jajek, ale także mierzenia wyznaczonego dla wykonania konkretnej czynności czasu.

W roku 1932 zespół który tworzyli trzej młodzi, genialni matematycy i kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamał system kodowania Enigmy. Ale najtrudniejsze było dopiero przed nimi – sprawić, że zaszyfrowane wiadomości można odkodować w bardzo krótkim czasie. W 1938 udało się stworzyć urządzenia nazwane „bombą kryptologiczną” – elektromechaniczny „komputer” umożliwiający automatyczne łamanie kodów.

Zbliżała się wojna. Na pięć tygodni przed jej wybuchem Biuro Szyfrów zaprosiło reprezentantów wywiadu francuskiego i brytyjskiego do tajnego obiektu w Pyrach pod Warszawą, na terenie Lasu Kabackiego. Tam przekazano sojusznikom technologię łamania szyfrów oraz przekazano po jednym egzemplarzu służącej do tego maszyny.

Podczas II Wojny Światowej alianci rozwinęli tę technologię w słynnej bazie w Bletchley Park. Złamanie kodu Enigmy uważa się za jedno z najważniejszych osiągnięć, które umożliwiły wygranie przez aliantów wojny.

Ten zegarek jest hołdem producenta dla Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, których geniusz zmienił oblicze świata. Zegarek ten ma też propagować wiedzę o polskim fundamentalnym wkładzie w złamanie szyfru Enigmy.

Mechanizm

Szkiełko

Szafirowe

Koperta

Stal szlachetna

Bransoleta

Stal szlachetna

Wodoszczelność

200 m/ 20 ATM

Funkcje

Datownik, Obrotowy pierścień nurkowy wykonany z ceramiki, Wskaźnik dnia tygodnia

Szerokość koperty (mm)

43.0

Grubość koperty (mm)

0.0

Serwis

autoryzowany producenta

Gwarancja

2 lata

Raty

Kupuj wygodnie, wybierz raty banku Credit Agricole.

Sprawdź jakie to proste:

  • wybierz produkt który Cię interesuje
    gdy wartość koszyka wyniesie minimum 300 zł skorzystaj z rat banku Credit Agricole,
  • wypełnij wniosek online i poczekaj na decyzję kredytową,
  • przelej 1 zł i załącz zdjęcie dowodu osobistego (o ile będzie to wymagane)
  • potwierdź zawarcie umowy kodem z SMS,
  • umowę otrzymasz na swoją skrzynkę e-mail, a sklep zacznie realizować Twoje zamówienie.
  • ORNAMENT” SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ oświadcza, iż na podstawie zawartych umów z Credit Agricole Bank Polska S.A. jest upoważniony do wykonywania czynności faktycznych związanych z zawarciem/zmianą umów kredytu na zakup towarów i usług.