Maurice Lacroix Pontos Retro – recenzja
5 maja 2015
Mark Webber. Wyjątkowym ambasadorem Chopard
7 maja 2015

Certina – mechanizm Powermatic 80

Powermatic 80 CertinaKażda z marek obecnych na zegarkowym rynku stara się o to by być postrzegana jako wyjątkowa. Może tak się dziać dzięki unikatowemu wzornictwu, może dzięki niezwykłym komplikacjom konstrukcji mechanizmu, może dzięki niezwykłemu rozwiązaniu istniejącego modułu.
Rozważając najnowocześniejsze tendencje w zegarmistrzostwie nie sposób nie zauważyć rozwiązania, które zastosowała marka Certina – Powermatic 80. 

Każda z marek obecnych na zegarkowym rynku stara się o to by być postrzegana jako wyjątkowa. Może tak się dziać dzięki unikatowemu wzornictwu, może dzięki niezwykłym komplikacjom konstrukcji mechanizmu, może dzięki niezwykłemu rozwiązaniu istniejącego modułu.
Rozważając najnowocześniejsze tendencje w zegarmistrzostwie nie sposób nie zauważyć rozwiązania, które zastosowała marka Certina – Powermatic 80.

Powrematic 80 mechanizm
Nowoczesne konstrukcje mechanizmów i używanie unikatowych materiałów znajdujemy ostatnio coraz częściej w tej niby konserwatywnej, mechanicznej części branży zegarkowej. Do grona firm, które takie rozwiązania stosują w swoich zegarkach, dołączyła marka Certina z mechanizmem zastosowanym po raz pierwszy w modelu DS Powermatic 80 oznaczony symbolem C07.111.
Mimo rozwoju i wszechobecności elektroniki, dla zegarów noszonych – czyli zegarków, szeroką i najbardziej prestiżową część rynku zajmują zegarki mechaniczne. Wśród nich, największe uznanie maję te z nich, które charakteryzują się nietypową konstrukcją mechanizmu, dodatkowym jego wyposażeniem – służącym do pomiarów rożnych wielkości związanych z upływem czasu, lub rozbudowanym układem wskazań, umożliwiającym odczyt danych kalendarzowych, astronomicznych lub innych.
Nietypowa konstrukcja mechanizmu zegarka może poprawiać jego funkcjonalność, dokładność działania lub uatrakcyjniać wrażenia wizualne.

Wobec funkcjonowania zegarka jako elementu stroju i dopasowywaniu egzemplarza w zależności od jego wyglądu, niezbędne są zmiany zegarków przy zmianie ubioru. Wśród rodzajów stroju, zwykle różne ich odmiany używamy w ciągu roboczego, oficjalnego tygodnia, a inne w soboty i niedziele. Z tego powodu, bardzo ciekawą i przydatną własnością zegarków jest dłuższa rezerwa chodu. Polega ona na zdolności do utrzymania mechanizmu w ciągłej pracy przez kolejne trzy lub więcej dni, bez potrzeby jego nakręcania (także bez potrzeby noszenia dla zegarków z automatycznym naciągiem).
Właśnie tak ukierunkowaną, nietypową konstrukcję posiada mechanizm C07.111 zegarka Certina DS Powermatic 80. Dzięki zastosowaniu elementów wychwytu (kolo wychwytowe i kotwica) wykonanych z tworzywa syntetycznego, na tyle zmniejszone zostały straty energii tego modułu, wynikające z sił tarcia, że można było zastosować dużo słabszą sprężynę napędową. Słabsza sprężynę napędową wykonuje się z cieńszej taśmy stalowej, a to dla odmiany pozwala na zmieszczenie dłuższej sprężyny – zapewniająca dłuższą pracę mechanizmu.

Powrematic 80 mechanizm, balans
Konstruktorzy mechanizmu C07.111 modelu DS Powermatic 80 dodatkowo zastosowali bezwładnościowy sposób mikroregulacji dokładności oscylacji balansu. Ten krok w konsekwencji umożliwił eliminację posuwki regulacyjnej, co z kolei wpłynęło na poprawę dokładności działania mechanizmu, przy różnym stopniu jego nakręcenia. Dzięki temu zabiegowi można było zmniejszyć częstotliwość drgań balansu z nominalnego dla bazowego rozwiązania tego mechanizmu – 4 Hz do 3 Hz w C07.111 (z 28 800 wahnięć na godzinę do 21 600 wahnięć na godzinę), bez utraty założonych parametrów dokładności.

Powrematic 80 mechanizm, wychwyt
W efekcie obydwu tych zabiegów – dłuższej sprężyny i niższej częstotliwości, uzyskano zdecydowanie dłuższą rezerwę chodu, która w tym zegarku wynosi minimum 80 godzin. Dzięki temu, każdy doskonale prezentujący się, niegruby zegarek garniturowu, jakimi są wszystkie modele Certina DS Powermatic odłożony po zakończeniu pracy w piątek, na pewno będzie gotowy do użytku w poniedziałek, gdy znowu będzie trzeba „wbić się w strój służbowy” i rozpocząć pracę. Oczywiście zegarki Certina DS Powermatic 80 nadają się doskonale do użytkowania także w trakcie weekendu, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że mimo sportowych parametrów (szafirowe szkło, podwyższona szczelność), ta linia raczej nie należy do grupy modeli sportowych. Dodatkowo, ciągłe użytkowanie zegarka nie pozwoli… docenić zalet płynących ze specjalnej konstrukcji mechanizmu dającej dużą rezerwę chodu.

Władysław Meller

W efekcie obydwu tych zabiegów – dłuższej sprężyny i niższej częstotliwości, uzyskano zdecydowanie dłuższą rezerwę chodu, która w tym zegarku wynosi minimum 80 godzin. Dzięki temu, każdy doskonale prezentujący się, niegruby zegarek garniturowy, jakimi są wszystkie modele Certina DS Powermatic odłożony po zakończeniu pracy w piątek, na pewno będzie gotowy do użytku w poniedziałek, gdy znowu będzie trzeba „wbić się w strój służbowy” i rozpocząć pracę.
Oczywiście zegarki Certina DS Powermatic 80 nadają się doskonale do użytkowania także w trakcie weekendu, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że mimo sportowych parametrów (szafirowe szkło, podwyższona szczelność), ta linia raczej nie należy do grupy modeli sportowych. Dodatkowo, ciągłe użytkowanie zegarka nie pozwoli… docenić zalet płynących ze specjalnej konstrukcji mechanizmu dającej dużą rezerwę chodu.