Alpina – warto poznać więcej szczegółów z historii tej zegarkowej marki
Alpina – warto poznać więcej szczegółów z historii tej zegarkowej marki
27 września 2015
Zegarek kieszonkowy Chopard - czy to oferta?
Zegarek kieszonkowy Chopard – czy to oferta?
10 października 2015

Citizen Promaster – nie byle jaki zegarek

Citizen Promaster – nie byle jaki zegarek

Wśród producentów zegarków, ci z Japonii odgrywają bardzo znaczącą rolę. Ich ofensywa przeprowadzona zegarkami elektronicznymi w latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku przewróciła zegarkowy świat do góry nogami. Także dzisiaj, szczególnie w aspekcie zegarków elektronicznych i produkcji mechanizmów producenci z kraju kwitnącej wiśni są liderami rynku. Wśród nich jest marka Citizen, a szczególnym jej ambasadorem jest linia Promaster.

W ofercie japońskiej firmy Citizen, znajdziemy wiele interesujących zegarków podzielonych na różnorakie linie wzornicze. Poniżej znajdą Państwo  informacje o modelu oznaczonym symbolem BN4021-02E z serii Promaster. Zegarek ten będąc przeznaczonym dla wszystkich miłośników wypraw pieszych, górskich, jak również tych podwodnych, spełni wymagania, których nawet nie mogą podjąć się inne czasomierze. 

    Firma Citizen Watch Company od 1930 roku promuje globalne i multikulturowe myślenie sprzyjające doskonałości i kreatywności jest obecna w świadomości szerszej grupy osób. Jednak początki marki sięgają 1918 roku, kiedy to w Instytucie Badań Sokosha Watch prowadzono badania nad wynalezieniem zegarka kieszonkowego. W 1924 roku powstał pierwszy kieszonkowy zegarek, który został nazwany przez burmistrza Tokio „Citizen”. Sama nazwa Citizen miała być uosobieniem luksusu dostępnego dla każdego obywatela (ang. Citizen – Obywatel). 
6 lat później Instytut Badań Sokosha Watch został przemianowany na Citizen Watch Company. W ten sposób zaczęła się historia pionierskich rozwiązań technologicznych, która trwa aż do dziś. W 1956 roku powstał Parashock – pierwszy japoński zegarek odporny na wstrząsy. Aby podnieść prestiż marki 3 lata później stworzono model Parawater, który został uznany w Japonii pierwszym wodoszczelnym zegarkiem. Jako pierwsza marka na świecie Citizen w 1970 roku wypuszcza model w którym zostaje zastosowany tytan. Przełom technologiczny następuje w 1994 roku, kiedy to stworzono przyjazne dla środowiska rozwiązanie nazwane: Eco-Drive. Technologia ta pozwalała na zasilanie zegarka energią słoneczną już bez konieczności wymiany baterii. 

System Eco-Drive stale jest udoskonalany, a kolejne kroki jego zmian wyglądają następująco i tak w:
1996 rok – Powstaje Eco Drive sterowany falami radiowymi.
1997 rok – Pojawia się Eco Drive Signature charakteryzujący się niezwykłą dokładnością (+/- 10 sek na rok)
1997 rok – Citizen Promaster Aqualand Eco Drive Chronograph – Pierwszy zegarek do nurkowania zasilany energia słoneczną.
2000 rok – Eco-Drive Infinitum – zostaje zwiększona 4 krotnie rezerwa energii w porównaniu do wcześniejszych modeli.
2003 rok – Eco-Drive Stiletto – Najcieńszy zegarek na świecie zasilany energią słoneczną.

BN4021-02E PROMASTER LAND 
To zegarek idealny dla każdego człowieka szukającego wyzwań. Wyposażony w wysokościomierz baryczny, dzięki pomiarowi ciśnienia wskaże nam wysokość, jak i głębokość na której się znajdujemy. Dużą zaletą jest na pewno jego waga 98 gram. Taki ciężar możliwy do uzyskania dzięki zastosowaniu obudowy tytanowej nie spowoduje żadnego dyskomfortu podczas noszenia, a sam zegarek nie będzie nam obijał się o rękę. Podczas wieczornych wypraw czy w głębinach wód, luminescencyjne wskazówki będą nam wskazywać dokładny czas. Szkło mineralne może nam się w ekstremalnych sytuacjach zarysować, ale jest bardziej odporne na uderzenia niż szafirowe. Zakręcane koronki zapewniają wodoszczelność na poziomie 20 bar. 

W środku zegarka umieszczono mechanizm typu Eco-Drive, wyposażony w wydajne ogniwa fotowoltaiczne. Zapewniają one zgromadzenie wystarczającej energii niezbędnej dla podtrzymania nienagannej pracy zegarka przez 100 dni, przy ośmiogodzinnym naświetleniu światłem dziennym. Mechanizm posiada 330 dniową rezerwę chodu, co sprawia, że  zegarek  jest stworzony do naprawdę ekstremalnych zadań. Ponadto za pomocą wskaźnika rezerwy chodu możemy zobaczyć na jaki potencjalny czas użytkowania zapewnia w danej chwili bateria. W zegarku nie zapomniano także o zastosowaniu jakże podstawowego wskazania jakim jest datownik. 

Wysokościomierz w zegarku jest kompatybilny z Międzynarodowymi Standardami Atmosfery czyli atmosferą wzorcową. Sensor w naszym zegarku zmierzy nam głębokość do 300 metrów z dokładnością do 2,5 metra, jak również wysokość aż do 10 000 metrów! W przypadku wypraw pieszych nasz Citizen wskaże nam dokładny azymut za pomocą kompasu magnetycznego. Gumowy pasek zapewni dłuższą wytrzymałość podczas eksploracji nowych miejsc. 
Model ten jest ciekawą propozycją dla osób głodnych wrażeń, a dzięki zastosowanym w nim rozwiązaniom będziemy mogli bezpiecznie poruszać się tak na lądzie jak i poza nim.

Paweł Gigauri