Dywizjon 303 – zegarek od G.Gerlach

Dywizjon 303 – zegarek od G.Gerlach

Marka G.Gerlach – jako polski producent znana jest z tego, że zegarki przez nią wytwarzane mają swoje indywidualne, narodowo – patriotyczne powiązania. Teraz jest Dywizjon 303, ale MS Batory, Generał Sosabowski, Enigma – to tylko niektóre z nazw ostatnich edycji zegarków z pod znaku tego producenta. Są też nazwy ogólne – takie jak „Kosmonauta”, które odnoszą się jednak do konkretnej osoby – Generała Hermaszewskiego i jego lotu w kosmos. Praktycznie wszystkie czasomierze z logiem Fundacji G.Gerlach są poświęcone znaczącym wydarzeniom, doskonale lub mniej powszechnie znanym osobom, czy organizacjom.

Tym, który właśnie w tej chwili pojawia się na rynku i który na pewno wart jest szerszego przedstawienia jest model Dywizjon 303 – poświęcony polskiemu dywizjonowi myśliwskiemu, który w Bitwie o Anglię okrył się bojową chwałą, którego zasługi trudno przecenić i którego losy opisane zostały w znanej chyba każdemu Polakowi książce Arkadego Fiedlera – Dywizjon 303.
Czasomierz został zaprezentowany na krótko przed dorocznym świętem dywizjonu, jakie przypada na dzień 1 września, a teraz jest już dostępny w punktach sprzedaży marki G.Gerlach. 

303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki był pododdziałem lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, wchodzących w skład RAF (Royal Air Force).

W czasie bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku przypisano mu 126 pewnych, oficjalnie potwierdzonych zestrzeleń samolotów wroga. Dzięki takiej skuteczności znalazł się on na pierwszym miejscu, wśród dywizjonów myśliwskich biorących udział w tym starciu. Historia bitwy o Anglie i tego polskiego pododdziału jest bardzo ciekawa i warta uwagi każdego Polaka, a teraz, poprzez wyprodukowanie dedykowanego, posiadającego elementy nawiązujące do dywizjonowej symboliki, wysokiej jakości zegarka, jest ona doskonale propagowana.

Dywizjon 303 zegarek G.Gerlach

Niezależnie, że dzięki książce Arkadego Fiedlera jednostka ta jest stosunkowo dobrze rozpoznawalna, a jej historia szeroko znana, to na pewno zawsze warto wiedzę o niej rozpowszechniać. Wyjątkowy zegarek – Dywizjon 303, wyprodukowany przez markę G.Gerlach, poza wskazywaniem czasu i dekoracją nadgarstka, dzięki użyciu symboliki oddziału funkcję taką na pewno doskonale spełnia.

Dywizjon 303 - zegarek G.Gerlach

Trzyczęściowa – wykonana ze stali szlachetnej noszącej oznaczenie 316L koperta, na swoim pełnym, zakręcanym deklu w centralnej jego części posiada wygrawerowaną, okrągłą odznakę Dywizjonu 303. Jej wygląd tak doskonale odzwierciedla oryginalną odznakę, że wcale nie dokucza brak charakterystycznych wyróżniających pododdział kolorów – amarantowych pionowych pasów i granatowych pięcioramiennych gwiazd. Odznaka Dywizjonu posiada oczywiście na sztorc przekute, skrzyżowane dwie kosy, czapkę „krakuskę” i numer taktyczny Dywizjonu – 303.
Warto tutaj wtrącić, że noszenie szkarłatnych szalików nawiązujących do godła Dywizjonu było zwyczajem pilotów tej wybitnej jednostki. Może właśnie tego elementu – choćby przy projektowaniu paska zegarka zabrakło?

Z odznaką doskonale komponują się napisy określające rodzaj zegarka tradycyjnie obecne na deklach zegarków. Jak przystało na polskiego wytwórcę są one oczywiście wykonane w języku polskim.
Luneta koperty jest w nietypowy sposób – wklęśle zatoczona i polerowana na błysk, a korpus koperty jest satynowany.

Kształt i konstrukcja koperty o średnicy 43 mm, zapewniającej wodoszczelność zegarka na poziomie 100 metrów jest własnym projektem firmy G.Gerlach. Posiada ona sferyczne szafirowe szkło pokryte powłokę antyrefleksyjną. Producent nazywa ją transparentną, bo w odróżnieniu od powszechnie spotykanych na rynku i rozpoznawanych dzięki niebiesko–granatowym blikom światła, ta takich efektów nie daje. Odbicia światła obserwowane na szkle zegarka Dywizjon 303 nie są zakłócone inną barwą, a warstwa antyrefleksyjna doskonale eliminuje bliki. Najlepszą obserwację można przeprowadzić porównując ten model czasomierza z tradycyjnym „antyrefleksem” i  z jakimś zegarkiem który takiej powłoki wcale nie posiada.
Na walcowej powierzchni korpusu koperty, po przeciwnej jego stronie w stosunku do, ozdobionej logiem marki G.Gerlach, koronki, znajdziemy grawerowaną odznakę Dywizjonu usytuowaną pomiędzy wyrazami „DYWIZJON” „MYŚLIWSKI”

Dywizjon 303 od G.Gerlach

Charakterystycznym elementem zegarka jest na pewno śnieżnobiała, sprawiająca wrażenie porcelanowej tarcza zegarka. Na jej powierzchni naniesione są aplikacje – doskonale odcinające się dzięki ciemnej barwie arabskie cyfry godzin. Podziałka minutowa jest namalowana. Tak samo wykonane jest logo marki G.Gerlach i ponownie – u dołu tarczy odznaka Dywizjonu znajdująca się pomiędzy wyrazami „DYWIZJON” MYŚLIWSKI”. Tutaj dodatkowo, poniżej odznaki znajduje się duże oznaczenie numeru taktycznego – „303”.
Barwione jonowo na kolor niebieski wskazówki zegarka  także doskonale ocinają się od białej tarczy, a łącznie ze sferycznym szkłem sprawiają wrażenie sporej przestrzeni pomiędzy tarczą i szkłem.
Jest to na pewno zasługa kontrastowych barw i sferycznego profilu szkła zegarka, oraz obecności antyrefleksyjnej.

Dywizjon 303 od G.Gerlach

Zgodnie z sugestią producenta, zegarek posiada pasek w stylistyce militarnej. Rzeczywiście – brązowe, przypalane paski podobne do tego z jakim mamy do czynienia przy zegarku, znajdziemy przy wielu elementach wyposażenia żołnierzy i sprzętu wojskowego.

Dywizjon 303 od G.Gerlach

Czasomierz ten równie doskonale prezentuje się na popularnej ostatnio w zegarkowym świecie bransolecie typu „Milano mesh”

Obecny Dywizjon 303 jest drugą odsłoną czasomierza o tej nazwie w ofercie firmy G.Gerlach. P:oza tym, że pierwsza edycja była limitowana i kierowana do grona skupionych w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków członków, czasomierze te różnią się od siebie znacząco. W pierwszej edycji zegarki posiadały mechanizmy nakręcane ręcznie, a obecny wyposażony jest w automatyczny naciąg sprężyny. Jest to japoński wyrób marki Seiko oznaczony jako kaliber TMI NH35A.

Modyfikując Seiko/TMI NH35A korzystano z brytyjskiej specyfikacji 6B/159 dotyczącej zegarków dla pilotów RAF. Dzięki poprzedniej edycja Dywizjonu 303, było wiadomo na jakie elementy trzeba było zwrócić uwagę przy obecnej produkcji. Porównując obydwa modele można stwierdzić, że lepiej dopracowana tarcza i większa koperta ucieszą wielu wiernych miłośników marki G.Gerlach.

 

Aneta Biernat