Chat with us, powered by LiveChat

Epos Verso – niezwykle udany mix współczesnych zegarkowych trendów

W obecnym mechanicznym zegarmistrzostwie podobnie jak w wielu gałęziach produkcji ścierają się różne trendy i wpływy. Dla zegarków na pewno widoczna jest próba znalezienia równowagi pomiędzy: sztuką mikromechaniki, oczekiwaniami miłośników zegarków i prawami rynkowego kapitalizmu.

Na takim tle, godząc najważniejsze oczekiwania wskazanych grup osób i trendów przez nich forowanych, oraz ich możliwości finansowych, doskonale odnalazła się marka Epos z zaprezentowanym ostatnio modelem VERSO, należącym do ciekawej linii wzorniczej OEUVRE D’ART.

Epos Verso mechanizm

Po kryzysie zegarkowej branży spowodowanej ekspansją zegarków elektronicznych, odradzające się  tradycyjne zegarmistrzostwo swojego miejsca na rynku musiało szukać na granicy: prestiżu, sztuki użytkowej i fascynacji osiągnięciami mikromechaniki. To właśnie łącząc wszystkie te trzy kierunki wytyczony został rozwój branży na kolejne lata i dziesięciolecia. Drogowskazami na niej stały się nowe i unikatowe rozwiązania techniczne.

Podążając tą drogą i pokonując kolejne przeszkody zegarkowi producenci coraz chętniej poprzez transparentny dekiel koperty pokazują pracę duszy zegarka – jego mechanizm. Ten kierunek zmusił ich równocześnie do atrakcyjnego wykonywania tego najważniejszego elementu zegarka. Dzięki możliwości oglądania mechanizmu odrodziła się sztuka jego powierzchniowej dekoracji. Szlifowanie płyt, mostków i kół zębatych, wykwintna obróbka galwaniczna, chemiczna, czy termiczna były drogą do coraz bardziej atrakcyjnego przedstawienia zegarkowego mechanizmu.
Na tę stronę zegarka, także dla obserwacji hipnotyzującego ruchu balansu spoglądają nie tylko zagorzali miłośnicy czasomierzy.

Epos Verso

Specjalne i unikatowe rozwiązania konstrukcyjne, dodatkowe wskazania realizowane przez czasomierz, pomiary wielkości związanych z upływem czasu – to kolejne, funkcjonalne (lub mniej funkcjonalne) osiągnięcia zegarmistrzów i konstruktorów czasomierzy.

Epos Verso

Równocześnie, w symbiozie z powyższym kierunkami odrodził się także jeden z wyjątkowych sposobów wytwarzania zegarków i niezwykłej dekoracji ich mechanizmów – szkieletowanie. Zegarek szkieletowany nie posiada tradycyjnej tarczy, a jego elementy nośne i konstrukcyjne są pozbawiane nadmiaru materiału. W ten sposób uzyskiwany jest w pełni użytkowy przedmiot, którego wszystkie, w tym także poruszające się elementy  można podziwiać od strony tarczy.

Epos Verso

Nietuzinkowym zwieńczeniem tych wszystkich wskazanych powyżej trendów i dążeń zegarmistrzów jest zupełnie innowacyjny pomysł firmy Epos.
Epos Verso!
W tym wyrobie marka Epos połączyła wszystkie opisane tutaj potrzeby i oczekiwania użytkowników zegarków. Unikatowa konstrukcja, sztuka dekoracji mechanizmów, szkieletowanie i możliwość obserwacji pracy balansu i całego mechanizmu są tutaj podane jak na dłoni. Dzięki obróceniu mechanizmu i równocześnie przeniesieniu przekładni wskazań i zespołu wskaźnika na odwrotną w stosunku do tradycyjnej na której te elementy się znajdują stronie, uzyskano możliwość równoczesnej obserwacji wskazań czasu i podglądu pracy mechanizmu. Sztuka ta została dokonana w tym roku i właśnie teraz zegarki pojawiły się na rynku.

Epos Verso

Model Epos Verso oferowany jest w dwóch wersjach kolorystycznych koperty i wskazówek – srebrzystej i złotawej. Każda z nich jest limitowana w liczbie wyprodukowanych egzemplarzy do 999 sztuk.

Epos Verso

Zegarki Epos są promowane przez ambasadora marki – Bogusława Lindę. Super!

Jaki jest EPOS VERSO… – każdy widzi!

Władysław Meller