Chat with us, powered by LiveChat

Eksponaty na wystawie „60 lat zegarków KonTiki” marki Eterna

eksponaty na wystawie 60 lat KonTiki

Zegarki Eterna KonTiki mają swoje święto! W dniach od 28. maja do 30 czerwca tego roku w salonie odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach odbywa się wystawa: „60 lat zegarków KonTiki”, na której prezentowanych jest 8 antykwarycznych eksponatów. Znajdują się one w specjalnie przygotowanej gablocie umiejscowionej w centrum sklepu.

Gablota wystawy 60 lat zegarków KonTiki

Gablotę oznaczoną podświetlanym logotypem marki Eterna, prezentującą zegarki Eterna KonTiki można podziwiać już z korytarza Centrum Złote Tarasy i z progu salonu.

Wystawa "60 lat zegarków KonTiki"

Kolekcja zegarków

Zegarki Eterna Matic KonTiki 1424 na wystawie w salonie odCzasu doCzasuNajstarszym eksponatem z charakterystycznymi indeksami, które w trakcie kolejnych dziesięcioleci zyskały miano „Liści KonTiki” jest zegarek z roku 1959. Jest nim model mechaniczny, na którego tarczy można zauważyć charakterystyczny napis KonTiki. Bardzo ciekawe są też jego wskazówki.

Zegarek Eterna Matic Super KonTiki 1414 na wystawie w salonie odCzasu doCzasuZ roku 1963 pochodzą dwa eksponaty – także mechaniczne zegarki męskie, które różnią się nieznacznie kolorystyką tarczy. Tu warto zauważyć, że różnica ta wynika z wpływu warunków zewnętrznych, których każdy z nich doświadczył. Dodatkowo różnią się zastosowaniem paska lub bransolety metalowej, oraz rodzajem obrotowego pierścienia.

Zegarek Eterna Matic Super KonTiki 1414 ze srebrnymi oznaczeniamiW zegarku na bransolecie mamy pierścień ze skalą dekompresyjną, a w zegarku z paskiem skórzanym mamy podziałkę minutową. Prawdopodobnie ze względu obecność obrotowego pierścienia dla tych modeli firma przyjęła nazwę Super Kontiki.

Zegarek Eterna Matic KonTiki 1444 na wystawie w salonie odCzasu doCzasuZ roku 1968 pochodzi mechaniczny zegarek damski. Choć w ekspedycji KonTiki kobiety nie brały udziału, Eterna przewidziała taki zegarek dla miłośniczek przygód i swojej marki. Prezentowany czasomierz posiada automatyczny naciąg sprężyny i datownik.

Zegarek Eterna Matic Super KonTiki 12824 na wystawie w salonie odCzasu doCzasuW roku 1973 firma Eterna zaprezentowała na rynku męski zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem wyposażony w mechanizm Eterna 12824 – bazującym na powszechnie dziś znanym mechanizmie ETA 2824. Co w tym miejscu należy podkreślić nazwa ETA dla największego producenta mechanizmów z kraju Helwetów wywodzi się właśnie od Eterny.

Zegarek Eterna Sonic KonTiki Electronic na wystawie w salonie odCzasu doCzasuPierwszy elektronik w kolekcji KonTiki, ale jeszcze nie kwarc – to zegarek elektroniczny kamertonowy.
Na rynku pojawił się on w roku 1974 i był wyposażony w mechanizm firmy ESA 9162. Mechanizmy te wyposażone były w baterie rtęciowe (napięcie znamionowe 1,35 Volt), a dziś, dzięki odpowiedniej konstrukcji pracują na bateriach srebrowych (1,5 Volt). Był on stosowany w zegarkach wielu szwajcarskich marek takich jak choćby: IWC, Omega, Certina.

Zegarek damski Eterna Royal Quartz na wystawie w salonie odCzasu doCzasuEra królowania zegarków elektronicznych kwarcowych na wystawie modeli KonTiki jest zaznaczona czasomierzem damskim noszącym nazwę Royal Quartz.

Zegarek Eterna Royal Quartz na wystawie w salonie odCzasu doCzasu

Ten wydawałoby się miniaturowy zegarek jest potwierdzeniem trendów wzorniczych, a w szczególności wielkości czasomierzy jakie w tamtym czasie królowały w zegarmistrzostwie.

Zegarek Eterna Matic Super KonTiki 633 na wystawie w salonie odCzasu doCzasuWielki powrót i uznanie dla mechanicznych zegarków na wystawie KonTiki jest zaznaczony czasomierzem Kontiki Super z roku 2010/2011. To bardzo współczesny zegarek, który z powodzeniem może być także i dziś używany jako odpowiadający współczesnym trendom stylistycznym.

Dodatkowe elementy wystawy

Książki o wyprawie Kon-Tiki

Ekspozycja KonTiki poza zegarkami prezentuje także archiwalne fotografie, model tratwy z drewna balsy, a także dwa wydania książki Thora Heyerdala „Wyprawa Kontiki”. Książka ta została przetłumaczona na wiele języków, a jak informuje okładka jednej z książek prezentowanych na wystawie, została ona sprzedana w liczbie ponad 20 milionów egzemplarzy.

Czasopismo Zegarki i Pasja

Przygotowane na czas wystawy, promujące markę Eterna specjalne wydanie magazynu Zegarki i Pasja jest oczywiście dostępne dla wszystkich zwiedzających. W salonie dostępny jest także katalog prezentowanych na wystawie zegarków, z którego elementy posłużyły między innymi do ilustracji niniejszego opracowania.

Oferta zegarków Eterna KonTiki

Plakat zegarków Eterna z serii KonTiki

W witrynach salonu są oferowane aktualne modele zegarków Eterna, w tym także najnowsze egzemplarze z linii KonTiki. Zegarek Eterna KonTiki

Wśród nich niezwykły, limitowany model w kopercie z brązu i z manufakturowym mechanizmem Eterny.

Na wystawę „60 lat zegarków KonTiki”,  salon odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach zaprasza do dnia 30. Czerwca 2108 roku.

Władysław Meller