Nasz „Wesoły Zegarkowy Słownik”

prezentacja tematów w wesołym słowniku zegarkowym

Wesoły Zegarkowy Słownik to nasz nowy pomysł, którym chcemy zaskoczyć naszych przyjaciół. W zasobach wielu portali związanych z zegarkami, czy też na łamach drukowanych, zegarkowych publikacji pojawiają się różnego rodzaju słowniki pojęć zegarmistrzowskich. Co istotne, zestaw haseł w takich encyklopediach cały czas powiększa się, bo zegarmistrzostwo cały czas się rozwija.

Zdajemy sobie sprawę, że tego rodzaju encyklopedyczne dane, mimo cały czas wzrastającej wiedzy fachowej, są w dalszym ciągu bardzo potrzebne. By jednak nie powielać pracy innych, lub co gorsza nie wdawać się w polemikę co do poprawności niektórych publikowanych haseł, a z drugiej strony by trochę także bawić czytelników naszego portalu prezentujemy: „Wesoły Zegarkowy Słownik”.

Jego celem jest publikacja rożnego rodzaju haseł, ich wyjaśnianie i… zabawa w ciekawe, wesołe skojarzenia.

W naszym Słowniku będziemy prezentować szerokie spektrum haseł.

Hasła zegarowo-zegarkowe

Wesoły Zegarkowy Słownik - hasła powiązane tematycznie
Już teraz są wśród nich określenia typowe dla świata zegarkowego takie jak choćby: „Balans”, „Czop”, „Milisekunda”, czy „Sprężyna napędowa”. Staramy się, by ich wyjaśnienie w pierwszej części tekstu było spojrzeniem z nietypowej, czasami przekornej, ale zawsze wesołej strony. Tak jest przykładowo dla sprężyny napędowej, dla której w wyjaśnieniu hasła nawiązujemy do krasnoludków posuwających wskazówki.
W dalszej części tekstu podajemy oczywiście poważne, obowiązujące w zegarmistrzostwie reguły.

Hasła kojarzące otoczenie ze światem zegarkowym

Wesoły Zegarkowy Słownik - skojarzone światy

Innym rodzajem haseł są te, które już samym tytułem wiążą otoczenie każdego człowieka ze światem zegarkowym. Znajdziemy wśród nich hasła takie jak: „Płeć zegarka”, „Dusza zegarka”, „Kukułka w zegarze”, czy „Kalendarz Klimczoka”. W naszych wyjaśnieniach staramy się to powiązanie różnych światów pokazać w sposób merytoryczny, ale także z humorystycznym podejściem. W przypadku kukułki nawiązujemy przykładowo do kukułczych jaj i braku zachwytu do jej porannego kukania.

Hasła “od czapy”, a jednak zegarkowe

Wesoły Zegarkowy Słownik hasła niepowiązane tematycznie

Wśród podanych haseł znajdziemy również takie, które wydawałoby się nie mają nic wspólnego z zegarkami i pomiarem czasu. W opublikowanej już części słownika są nimi choćby: „Linda Bogusław”, „Bieżnik”, „Dudek Jerzy”, czy „Ceramika”. W treści wpisu udowadniamy, że istnieją poważne związki uzasadniające wylistowanie tych haseł w zegarkowym słowniku.

Na razie prezentujemy dopiero początki Wesołego Zegarkowego Słownika , ale mamy nadzieję, że sposób przedstawienia poszczególnych haseł zostanie pozytywnie przyjęty przez naszych czytelników, a co więcej, liczymy na ich wsparcie w aspekcie sugestii nowych haseł i wesołych do nich skojarzeń.

Jak widać na podstawie już prezentowanych haseł ich spektrum jest nieograniczone i chętnie umieścimy każde nowe, co do którego udowodnimy, że ma z zegarkami i pomiarem czasu ciekawy związek.

Wracając jeszcze do zasobów istniejących słowników, wydaje się, że jest wiele z powtarzanych przez te zegarkowe encyklopedie pojęć, które są zupełnie nieistotne, nieistniejące w dzisiejszym zegarmistrzostwie. Wydaje się, że tego rodzaju hasła trzeba z encyklopedycznych zasobów usuwać, lub co najmniej podkreślać ich nieaktualność.
Takich rodzaju haseł w naszym Wesołym Zegarkowym Słowniku nie chcemy zamieszczać.

W opisach haseł zwykle podpieramy się zegarkami marek, które oferujemy w naszym sklepie internetowym

zapraszamy do zabawy!
zespół salonu odCzasu doCzasu