Chat with us, powered by LiveChat

Zegarki – kamienie milowe historii marki Xicorr

Marka Xicorr powstała w Warszawie w 2011 roku. W kwietniu 2012, po około 7 miesiącach od rozpoczęcia działalności firma sprzedała swój pierwszy zegarek. Był nim egzemplarz modelu Circle, który powstał w dwóch różnych wersjach kolorystycznych tarczy i był autorskim projektem właściciela firmy Adama Tomaszewskiego.

Xicorr w KLlubie Miłośników Zegarów i Zegarków
Xicorr w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków

Ważnym wsparciem, szczególnie w początkach funkcjonowania firmy Xicorr było Stowarzyszenie Klub Miłośników Zegarów i Zegarków – największej organizacji skupiającej miłośników zegarków, z bardzo aktywnym forum dyskusyjnym i corocznymi, uroczystymi spotkaniami.

Xicorr w KLlubie Miłośników Zegarów i Zegarków
Xicorr Circle w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków

O tych początkach Adam Tomaszewski opowiadał następująco:
„Przy powstaniu Xicorra najtrudniejsza była decyzja o rozpoczęciu tego projektu i zainwestowaniu własnych oszczędności. W podjęciu decyzji pomocne okazało się forum KMZiZ. Byłem na nim jeszcze przed Xicorrem i byłem zaskoczony liczbą osób zarażonych pasją zegarkową, ich wiedzą a także różnorodnością zegarków, które były tu omawiane. Mając w ręku gotowy projekt Circle’a (naszego pierwszego zegarka) łatwiej było się zdecydować na rozpoczęcie działalności widząc pewne zaplecze na KMZiZ. Forum okazało się też wspaniałym recenzentem naszych projektów. Co prawda zwykle prezentuję tu gotowe, zamknięte już projekty, ale kilka drobnych uwag zgłoszonych przez użytkowników forum pojawiło się w końcowych produktach.”

Adam Tomaszewski zaprojektował także kolejny zegarek – model FSO M20. Historia tego wyrobu jest niezwykle ciekawa. Powstał on jako sposób na wykorzystanie części zapasu kopert zamówionych dla wykonania zegarka Circle. Na końcową stylistykę nowego zegarka miały wpływ następujące trzy czynniki:

Xicorr FSO M20 w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków
  • bliskość siedziby Xicorra i dawnej fabryki FSO
  • rodzinna historia – dziadek i ojciec właściciela firmy Xicorr pracowali w FSO
  • fascynacja polską motoryzacją
    Model M20 jeszcze przed premierą okazał się być hitem. Po emisji materiału w TVN Turbo zainteresowanie potencjalnych kupujących przerosło wszelkie oczekiwania.
Xicorr FSO M20

To właśnie wtedy właściciel firmy Xicorr musiał porzucić pracę w korporacji 12. Niezależnie od zajęcia się zegarkami „na pełną parę” przez właściciela marki, powstała kolejka chętnych do zakupu zegarków FSO M20 (dwa modele początkowe). Lista oczekujących na zegarki liczyła nawet kilkaset osób a czas oczekiwania na ten nietuzinkowy zegarek w zależności od chwili zapisu wynosił nawet około roku. Do chwili obecnej model M20 jest w sprzedaży. Dziś oferowane są jego 3 wersje kolorystyczne. Powstała także limitowana jego wersja – Czarna Mańka, której egzemplarze bardzo szybko znalazły swoich właścicieli. Za model Xicorr FSO M20 firma otrzymała też prestiżową nagrodę „Must! Have” na Łódź Design Festiwal.

Zegarki z linii Xicorr FSO M20 są cały czas w ofercie naszego salonu

Xicorr Garda
Xicorr Garda

W 2012 roku firma Xicorr nawiązała współpracę z nurkiem technicznym – Darkiem Wilamowski. Darek był zafascynowany zegarkowymi projektami. Przy współpracy z nim pojawił się limitowany model Circle’a – Garda. Zegarek powstał w związku z próbą pobicia rekordu świata w głębokości nurkowania w jeziorze. Planowane było ponad 300 metrów. Z powodu problemów technicznych Darek osiągnął „tylko” 243 metry. W trakcie tej próby na nadgarstku towarzyszył mu prototyp modelu Garda. Te 243 metry zostały uhonorowane jako parametr wodoszczelności Gardy, który wynosi dokładnie 243 metry, oraz w liczbie wyprodukowanych, limitowanych egzemplarzy – powstały 243 sztuki Gardy.
Wersją rozwojową tego projektu jest przygotowany GARFISH. Jest to bezkompromisowy zegarek nurkowy. Potężny, z wodoszczelnością 1000 M, posiadający automatyczny zawór helowy.

Sukces modelu FSO M20 zaowocował kolejnymi zegarkami, których wygląd był inspirowany polską motoryzacją. Powstały: Syrena Sport , F125p Akropolis i Warszawa 200.

Xicorr Syrena Sport
Xicorr Syrena Sport

Syrena Sport to inspirowany prototypem polskiego samochodu sportowego zegarek z automatycznym naciągiem sprężyny i stoperem. Zastosowano w nim został nowy mechanizm firmy Seiko – oznaczony jako kaliber NE88. Wiele elementów tego zegarka nawiązuje do znanego projektu samochodu: kształt koperty, detale tarczy, wskazówki. Dekiel jest w kształcie charakterystycznej felgi z centralną śrubą. Przez Włochów prototyp samochodu został nazwany Piu Bella. Można być przekonanym, że to określenie pasuje jak ulał także do zegarka Xicorr Syrena Sport.

Zegarki Syrena Sport są cały czas w ofercie naszego salonu

Xicorr F125 Akropolis
Xicorr F125 Akropolis

Model Xicorr F125p Akropolis powstał jako wynik konkursu na zegarek inspirowany Polskim Fiatem 125p. Został on ogłoszony na firmowym profilu społecznościowym Facebook marki Xicorr. Zwycięska propozycja została wybrana w głosowaniu przeprowadzonym wśród fajsbukowiczów. Oczywiście końcowy projekt musiał zostać nieznacznie zmieniony – tak by spełniał użytkowe i zegarmistrzowskie wymagania techniczne. Z drugiej strony dołożono starań, by zachować charakter zwycięskiej koncepcji wyglądu zegarka.

Zegarki F125 Akropolis znajdują się cały czas w ofercie naszego salonu

Ciekawostką tego modelu jest 9 wersji kolorystycznych. Na tarczy znajduje się pierścień, który jest wykonywany w popularnych wersjach kolorystycznych w jakich produkowane były Fiaty w FSO. F125p to zegarek z manualnym naciągiem sprężyny, stoperem i wskaźnikiem rezerwy chodu. Mechanizm został wyprodukowany w firmie Seagull. Ten wyrób również posiada wiele łatwo zauważalnych odwołań do wyglądu samochodu. Małe tarcze nawiązują do oprawek reflektorów, przetłoczenia nawiązują do charakterystycznego grilla, a ukształtowanie tarczy odnosi się do fiatowskiej felgi. Wskaźnik rezerwy chodu podobny jest do wskaźnika poziomu paliwa, a na deklu znajduje się wspaniała grafika rajdowego Fiata.

Xicorr F125 Akropolis. Rajd Akropolu
Xicorr F125 Akropolis. Rajd Akropolu

Powstała również limitowana wersja upamiętniająca 25. edycję Rajdu Akropolu, w którym to polska załoga w składzie: Andrzej Jaroszewicz i Andrzej Szulc, oczywiście na Polskim Fiacie 125p wygrała zawody w swojej klasie pojazdów.

Xicorr 200 i Czarna Kaśka
Xicorr 200 i Czarna Kaśka

Kolejnym zegarkiem motoryzacyjnym jest dwusetka – Xicorr 200 – nawiązujący do samochodu Warszawa z 1957 roku.
Elementem przewodnim projektu zegarka Xicorr 200 był wspaniały grill tej Warszawy. Grafika odpowiadające wyglądowi grilla znajduje się tak na tarczy, jak i na deklu zegarka.

Zegarki Xicorr 200 znajdują sie w ofercie naszego salonu

Xicorr 200 i Czarna Kaśka
Czarna Mańka z siostrą – Czarną Kaśką

Limitowanym modelem w serii Xicorr 200 jest model Czarna Kaśka oferowany już w przedsprzedaży w naszym salonie.
Zgodnie z przekazem producenta, Czarna Kaśka, to siostra Czarnej Mańki, a zegarki rzeczywiście bardzo do siebie pasują.

Władysław Meller
na podstawie materiałów prasowych marki Xicorr