Tegoroczne spotkanie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków odbędzie się Hotelu – Karczma „Pod Bażantami”, w miejscowości Bramki koło Błonia (05-870 Błonie).
Wstępna, nieoficjalna część tego spotkania rozpocznie się , w piątek 7. czerwca, o godzinie 18.30 w Sali Konferencyjnej hotelu.
W jej trakcie odbędzie się prelekcja i dyskusja miłośników zegarków na temat zegarków wyprodukowanych w ZMP Błonie w Błoniu.
Podczas planowanego wieczoru każdy z miłośników będzie mógł zaprezentować swoje zbiory i wymienić opinie z innymi kolekcjonerami, czy klubowiczami. Na spotkaniu będą także obecni byli pracownicy zakładu w Błoniu czy klubowiczami. Prelekcję na temat zegarków z Błonia wygłosi Władysław Meller. Klubowicze znają go jako współtwórcą Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków. Wśród miłośników zegarków z Błonia jako autorem książki o tych wyrobach.
Te antykwaryczne produkty z Błonia tylko poprzez nazwę inspirację dla współczesnych wyrobów marki Błonie są z tymi aktualnymi powiązane
Coroczne spotkania Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków są okazją do prezentacji dokonań zegarmistrzostwa. Na spotkaniach prezentowane są tak dokonania światowe, jak i osiągnięcia naszych lokalnych producentów i kolekcjonerów – miłośników zegarmistrzostwa.
W tym roku w programie spotkania znalazł się panel poświęcony produkcji zegarkowej w Zakładach Mechaniki Precyzyjnej (Mera Błonie) w Błoniu.
Dobrze się stało, że panel ten został zaplanowany w piątek. Dzięki temu będzie mogła w nim wziąć udział większa liczba byłych pracowników Błonia, zegarmistrzów, oraz miłośników zegarków nie skupionych w Klubie Miłośników Zegarów i Zegarków.
O ile udział w Dorocznym Spotkaniu w sobotę jest kierowany do klubowiczów i jest biletowany, to piątkowe spotkanie, jako nieoficjalne jest bezpłatne. Dzięki temu nie ma żadnych ograniczeń, co do możliwości wzięcia w nim udziału.
Wobec dużego zainteresowania byłych pracowników Błonia, kolekcjonerów, oraz wszystkich miłośników zegarków, może się okazać, że będzie to jedno z najważniejszych spotkań dotyczących tego tematu.
Warto przypomnieć, że pierwsza wystawa zegarków z Błonia odbyła się w salonie odCzasu doCzasu, w Złotych Tarasach w Warszawie, w roku 2010.
Była ona odpowiedzią na sugestie klubowiczów z Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków z podforum zegarków polskich, a w szczególności nacisków Krzysztofa Włodkowskiego (autora nieistniejącej już strony internetowej o polskich zegarkach z Błonia) , co do potrzeby zorganizowanie takiej wystawy.
Bezpośrednim impulsem do przygotowania wystawy przez salon odCzasu doCzasu była także chęć promocji książki Profesora Zdzisława Mrugalskiego: „Przemysł zegarowy w Polsce”, gdzie swój rozdział miała także produkcja zegarków w Błoniu.
Tę pierwszą w Polsce wystawę zegarków z Błonia zorganizował właśnie salon odCzasu doCzasu kierowany przez Władysława Mellera.
To w trakcie tejże wystawy po raz pierwszy pokazano publicznie uszeregowane chronologicznie i rodzajowo zegarki wyprodukowane w zakładach w Błoniu.
Zakończenie wystawy w roku 2010 zwieńczyło uroczyste i bardzo merytoryczne spotkanie miłośników zegarków i byłych pracowników zakładu.
Bezpośrednim efektem spotkania podsumowującego było choćby wskazanie szczegółów identyfikacyjnych ostatniej serii zegarków wyprodukowanych dla oficerów polskiego lotnictwa – Blonex Antymagnetyczny.
To także na tym spotkaniu zasugerowano opublikowanie materiałów powystawowych, co stało się w formie książki o zegarkach z Błonia napisanej przez Władysława Mellera i wydanej w roku 2013.
Wszystkie te fakty spowodowały zainteresowanie zegarkami z Błonia szerszego grona osób dzięki czemu dawny slogan reklamowy: „Wszystkie dłonie strojne w Błonie” nabiera dziś specjalnego znaczenia.
Planowane spotkanie, dzięki spodziewanej obecności szerokiego grona osób, przy dobrym przygotowaniu każdej przybywającej osoby i poprawnym zaplanowaniu spotkania może okazać się być kolejnym niezwykłym „Przystankiem” dla pogłębienia wiedzy o historii zegarków z Błonia.
Wobec możliwych kłopotów komunikacyjnych panel rozpocznie się indywidualnymi rozmowami, pokazami kolekcji i wskazaniem wytycznych do prelekcji i późniejszej dyskusji.
Prelekcja: „Wszystkie dłonie strojne w Błonie” rozpocznie się o godzinie 19.30 i będzie ona wygłoszona przez Władysława Mellera.
Po prelekcji przewidywana jest dyskusja na szeroko rozumiany temat zegarków błońskich, która… poza rozsądkiem nie ma żadnego ograniczenia czasowego.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. W imieniu Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, oraz własnym serdecznie zapraszam na spotkanie.
Władysław Meller
Współczesne zegarki marki Błonie są oferowane w naszym salonie i sklepie internetowym.