Zegary. Klasyka i nowoczesność. Wystawa w Złotych Tarasach. 13-18 maja

Już w najbliższym tygodniu – od 13. do 18. maja – zapraszamy na wyjątkową wystawę zegarów, zorganizowaną wspólnie z salonem „odCzasu doCzasu”, który jest obecny w tym centrum od początku istnienia Złotych Tarasów.
W jej trakcie będzie można oglądać zegary firmy QlockTwo i zegary wahadłowe.

Zegar QlockTwo

Ekspozycja będzie znajdować się na I poziomie centrum, w okolicach popularnej fontanny. Odwiedzający Złote Tarasy będą mogli podziwiać zarówno zegary klasyczne, wiekowe, ale również te najnowocześniejsze. W tej drugiej grupie wszystkich zainteresują zapewne, słynne już na całym świecie słowne zegary marki QLOCKTWO. Ich podstawę tworzy matryca z pozornie przypadkowo zestawionymi 110 literami. Zawiera ona słowa niezbędne by opisać godziny i 5-cio minutowe interwały. Na przykład: „It is twenty five past nine“. Tylko w ostatnich latach QLOCKTWO otrzymał wiele nagród, w tym The iF Product Design Award, The Good Design Award oraz The Plus X Award za funkcjonalność i wzornictwo.

Jeszcze w tym miesiącu producent zapowiedział wprowadzenie języka polskiego dla wybranych modeli zegarów ściennych QLOCKTWO Classic, QLOCKTWO Large oraz QLOCKTWO 180. Wystawa będzie premierowym pokazem właśnie dla zegarów  QLOCKTWO z językiem polskim.

Mechaniczne zegary wahadłowe

Zegary mechaniczne, stojące

Znaczącą część ekspozycji zajmą oczywiście klasyczne, zawsze wzbudzające zachwyt, duże, wahadłowe  zegary stojące. W tej grupie prezentowane będą zegary kwadransowe (informujące dźwiękiem o upływie każdego kolejnego kwadransa) w obudowach meblowych w stylu mebli gdańskich i secesji.

Mechanizm G.Becker

Ciekawym będzie na pewno pozbawiony obudowy, działający mechanizm zegara stojącego sygnalizującego upływ półgodzin i godzin.

Zegar Comtoise

Zegar Comtoise

Wyróżniającym się zegarem będzie też egzemplarz popularnego na świecie i rzadko spotykanego w Polsce zegara francuskiego typu Comtoise. Tego rodzaju zegary często oferowane były bez obudowy. Te ostatnie dorabiane były przez niezależne firmy. Dzięki temu istnieje duża różnorodność obudów dla tego samego rodzaju mechanizmów. Na wystawie prezentowany będzie sam mechanizm zegara Comtoise.

“Poprzez ekspozycję zegarów chcielibyśmy przybliżyć historię tych urządzeń, w sposób szczególny akcentując niezwykły czas produkcji i królowania zegarów wahadłowych, które przez wieki wyznaczały tryb życia wielu domów.
Dla odmiany w gronie królujących dziś zegarów elektronicznych w ostatnim czasie pojawił się nowy, niezwykle atrakcyjny rodzaj zegarów. Firma QLOCKTWO oferuje zegary, które o aktualnej godzinie informują pisaną sekwencją słów. Majowa wystawa będzie premierową dla zegarów z językiem polskim”
mówi Władysław Meller z salonu „odCzasu doCzasu”.

Premiera dekoracyjnych zegarów z pisanym wskazaniem czasu jest najnowszym etapem rozwoju zegarów elektronicznych kwarcowych. Etap ten był poprzedzony popularyzacją zegarów kwarcowych, tak wskazówkowych, jak i cyfrowych w tym także tych, których wskazania są korygowane sygnałem radiowym.

Już w 1929 roku zgłoszono patent na zegar z rezonatorem kwarcowym, a w kolejnych latach budowano zegary kwarcowe laboratoryjne. Od drugiej połowy lat siedemdziesiątych popularne zegary elektroniczne kwarcowe zdominowały wszystkie dziedziny życia i były obecne wszędzie tam, gdzie konieczny był pomiar i wskazywanie czasu.

zapowiedź wystawy

W maju 2019 roku, w Złotych Tarasach w Warszawie będzie miała miejsce premiera zegara informującego o aktualnym czasie z napisem w języku polskim.

Wsparcie wystawy:

Stowarzyszenie Klub Miłośników Zegarów i Zegarków
Wydawnictwo „Zegarki i Pasja”

Eksponaty na wystawę użyczyli:

1. Naprawa zegarów antycznych i wieżowych. Autoryzowany serwis Longines, Certina, Tissot. Henryk Trzosek i syn”. Warszawa, ul. Puławska 96
2. Zegarmistrzowska – Kawiarnia, Restauracja, Zegarmistrz, 02-916 Warszawa, ul. Muszyńska 23
3. Salon „odCzasu doCzasu”, Złote Tarasy, www.odczasudoczasu.pl

Władysław Meller
na podstawie materiałów prasowych Złotych Tarasów