Chat with us, powered by LiveChat

QLOCKTWO® – zegar, który pisze aktualne wskazanie czasu. Teraz także po polsku

13. maja w Złotych Tarasach w Warszawie miała premiera nowej grupy nowoczesnych zegarów QlockTwo, które aktualny czas wskazują zapisem słownym. Premiera, która odbyła się w ramach wystawy „Zegary. Klasyka i nowoczesność” dotyczyła zegarów wskazujących czas w języku polskim.
Zegary QlockTwo oferujemy w naszym salonie odCzasu doCzasu

Wystawa zegarów QlockTwo w Złotych Tarasach

“Pisać godzinę”

QlockTwo - zegar i dekoracja ściany
QlockTwo – zegar i dekoracja ściany

Samo określenie „pisze aktualne wskazanie czasu” może być frapujące. Do tego oczywiście ciekawostką jest podany język polski. Jest tak jednak tylko do chwili kiedy po raz pierwszy spojrzymy na zegar QlockTwo. Z drugiej strony dla zrozumienia „pisania po  polsku” trzeba na pewno zobaczyć polskojęzyczny zegar. Co więcej dla dociekliwych sytuacja nie przedstawia się wcale w sposób oczywisty i każda z takich osób zastanawia się jak prezentowane są kolejne wskazania i jaka jest dokładność podawanych przez zegar określeń? Na kwadratowej, kolorowej płaszczyźnie – tarczy zegara z matrycy 10 znaków na 10 znaków układają się kolejne sekwencje słowne informujące o aktualnym wskazaniu czasu.

QlockTwo

Zegary QlockTwo są szeroko znane w kręgach osób odpowiedzialnych za stylizację wnętrz, a także tych związanych z nowoczesną architekturą. To wyjątkowe zegary, które poza zupełnie nietypowym wskazywaniem czasu są też elementami dekoracyjnymi dla każdego nowoczesnego wnętrza.
Konstrukcja zegara pozwala na wybór języka i dobór odpowiednio wykonanych dla każdego z nich tarczy. Zmiana języka związana jest z doborem odpowiedniego programu sterującego diodami, oraz wymianą tarczy zegara.

QlockTwo - zegar i dekoracja ściany
QlockTwo – zegar i dekoracja ściany

Pomysł na prezentację aktualnego czasu i sposób jego realizacji jest niezwykłym dokonaniem niemieckiej firmy Marco Biegerta i Andreasa Funka ze Schwäbisch Gmünd. Historia pomysłu, kreacji marki, firmy producenckiej i jej dokonań to jednak materiał na oddzielne opracowanie.
W treści niniejszego przekazu skupimy się tylko na „zegarach polskich”.

QlockTwo - zegar i dekoracja ściany
QlockTwo – zegar i dekoracja ściany

QlockTwo po polsku

Aplikacja pomysłu do języka polskiego nie było sprawą prostą. Nasz ojczysty język jest bardzo kwiecisty. Dla dokonania przekazu potrzeba dużo słów, a co za tym idzie dużej liczby liter i możliwości ich sekwencyjnego wyboru. Patrząc na prosty przekaz z jakim mamy do czynienia w języku angielskim mogłoby się wydawać, że realizacja informacji słownej w języku polskim jest niemożliwa.

QlockTwo – godzina pisana po polsku

„Dla zdolnego nic trudnego” – zadanie okazało się jednak możliwe do wykonania.
W realizacji pisanego języka polskiego producent wykonał dwa ciekawe „myki”.

Pierwszym jest dołączenie litery „I”, lub „J” do poprzedzającej, lub następującej po nich literach.

Dzieje się tak z literą „P” i „I” (otrzymujemy „PI”) dla słów: „pięć”, „pierwsza” i „piąta”.
Litera „I” połączona jest też z literą „C” dla trzeciej, z „S” dla słów: „siódma” i „siódmej”, z literą „Z” dla słów „dwudziesta” i „dziesiąta”. Dla „dziesiątej” są nawet dwa połączenia z literą „I” (drugie z literą „Ą”). 
Litera „J” połączona jest z „E” dla sprokurowania słowa „jedenasta”.

QlockTwo - zegar i dekoracja ściany
QlockTwo – zegar i dekoracja ściany

Dla możliwości zapisania aktualnego wskazania w języku polskim konieczny był także podział niektórych słów w sposób pozwalający na wykorzystanie końcówki dla więcej niż jednego słowa.
Dzieje się tak choćby z końcówką „ej” dla słów: „pierwsz-ej”, trzeci-ej”, „czwart-ej”, „piąt-ej”, „szóst-ej”, „siódm-ej”, „ósm-ej”, „dziewiąt-ej”, „dziesiąt-ej”, „jedenast-ej”.

W pierwszej chwili może wydawać się to utrudnieniem dla komfortowego odczytu świecącego tekstu. Na pewno nie jest ułatwieniem, ale po chwili przyzwyczajenia odczyt czasu wydaje się być zupełnie normalnym i bezproblemowym.

Zegar podaje napisy – hasła w sekwencjach pięciominutowych. Upływ kolejnych minut wskazywany jest poprzez zapalanie się diod w kolejnych narożnikach tarczy zegara.
Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy dokładność wskazań z dokładnością co do jednej minuty.

QlockTwo. Wszyscy nasi przyjaciele

QlockTwo - zegar i dekoracja ściany
QlockTwo. Wszyscy nasi przyjaciele

Pomysł i przygotowanie rozwiązania zegara z językiem polskim jest działem… Polki, żony osoby z zespołu austriackiego przedstawiciela marki QlockTwo w Polsce.
Już otrzymując pierwszą regularną dostawę zegarów dowiedzieliśmy się, że zespole producenta w Niemczech też znaleźć można osoby narodowości, lub pochodzenia polskiego.
Do zegara dołączona była standardowa kartka z informacją, że zegar do wysyłki przygotowała „Marzena”, a na tej samej kartce otrzymaliśmy też odręcznie, w języku polskim zapisane: „pozdrowienia ze słonecznego Schwäbisch Gmünd”.

Oferta QlockTwo po polsku

Dla zegarów w języku polskim nie ma pełnej oferty rodzajowej i kolorystycznej dla jego tarcz. Możliwość oferty materiałów na tarcze wynika tylko z kosztów dla planowanej wielkości produkcji zależnej od przewidywanego zapotrzebowania. Z tego powodu tarcze z tworzywa nie są (jeszcze) w naszym języku oferowane.

QlockTwo. Zegar

W chwili obecnej dostępne są następujące rodzaje zegarów:
Dla wielkości 45 x 45 centymetrów mamy do dyspozycji tarcze stalowe w srebrzystym kolorze, jak i lakierowane proszkowo na kolor czerwony – „Red Pepper” i czarny – „Black Papper”.
Duży zegar o rozmiarze 90 x 90 centymetrów jest oferowany z najpopularniejszą „zardzewiałą tarczą” – z powierzchnią stalową pokrytą rdzą. 

Zegary QlockTwo oferowane są w naszym salonie i w sklepie internetowym.

W chwili obecnej „od ręki” dostępne są modele:
1. 45 x 45 centymetrów – tarcza stalowa, srebrzysta
2. 45 x 45 centymetrów – tarcza stalowa, czerwona – „Red Pepper”
3. 45 x 45 centymetrów – tarcza stalowa, czarna – „Black Pepper”
Przyjmujemy także zamówienia na zegary o rozmiarze 90 x 90 centymetrów z tarczą rdzawą „Rust”

Władysław Meller