Zegarkowa marka G.Gerlach

Osoby związane z zegarkami doskonale wiedzą, że marka G.Gerlach, poza nazwą wskazującą osobę Gustawa Gerlacha, nie ma nic wspólnego z popularną u nas firmą produkującą zastawy stołowe. Takie skojarzenia mają tylko osoby, które nie spotkały się jeszcze z polskimi markami zegarków.

Zegarek marki G.Gerlach
MS Piłsudski. Zegarek marki G.Gerlach

Jako, że zegarki firmy G.Gelach mamy w ofercie naszego salonu, to mamy też obowiązek przedstawić historię powstania firmy i choć w kilku słowach przedstawić charakterystykę tego producenta, którego zegarki oferujemy w naszym salonie i sklepie internetowym.

Zegarek marki G.Gerlach
MS Piłsudski. Zegarek marki G.Gerlach

Marka G.Gerlach

G. Gerlach należy do fundacji imienia Gustawa Gerlacha, i jej głównym zadaniem jest finansowanie realizacji celi statutowych, które w części są podane już w samej nazwie Fundacji – działanie na rzecz rozwoju polskiej myśli technicznej i mechaniki precyzyjnej

Jak przekazuje producent zegarków Gerlach: „Idea Fundacji narodziła się podczas długich dyskusji w gronie późniejszych założycieli Fundacji, na temat polskiego przemysłu, wzornictwa (teraz mówi się „designu”) i obecnych na naszym rynku produktów.

Zegarek marki G.Gerlach
Kosmonauta. Zegarek marki G.Gerlach

Twórcy o powstaniu marki

Zdaliśmy sobie sprawę, że choć w Polsce powstaje wiele wyrobów, to mało z nich zostało wymyślonych i zaprojektowanych w naszym kraju. Polska jest jednym z największych producentów samochodów w Europie – cóż z tego, skoro praktycznie wszystkie one zostały zaprojektowane za granicą – u nas są jedynie produkowane. To samo dotyczy wytwarzania samolotów, lodówek, telewizorów i wielu, wielu innych przedmiotów.

Polska ma jeden z najniższych w Unii Europejskiej współczynników wydatków na badania i rozwój (B+R). Zarówno w przeliczeniu na mieszkańca, jak i procentowy udział w PKB. Nasza gospodarka nie jest innowacyjna – stała się odtwórcza.

Zegarek marki G.Gerlach
Kosmonauta. Zegarek marki G.Gerlach

Co jednak dzieje się z młodymi twórcami i inżynierami? Podobno jesteśmy tak bardzo kreatywni? Gdzie są te pomysły? Czy łatwo teraz przebić się z nowym, innowacyjnym pomysłem? Jak można pomóc polskim inżynierom i projektantom wypłynąć na szersze wody?

No i najważniejsze – promocja kraju jest najskuteczniejsza przez identyfikowane z nim produkty. Im bardzie innowacyjne, zaawansowane, ładne, czy użyteczne, tym skojarzenie z krajem jest mocniejsze. Ikea, Lego, Nokia, Mercedes, Sony – to słowa klucze opisujące nie tylko przedsiębiorstwo, ale i państwa z których pochodzą.”

Zegarek marki G.Gerlach
100 lat Polskich Sił Powietrznych. Zegarek marki G.Gerlach

Tak narodził się pomysł stworzenia Fundacji – instytucji, której zadaniem jest promowanie polskiej myśli technicznej i wprowadzenie polskich projektów do realizacji w produkcji przemysłowej. Marka G.Gerlach poprzez swoje zegarki chce pokazać i w Polsce i za granicą, że produkty z napisem „Made in Poland” są najwyższej jakości i możemy być z nich dumni.

Swoimi działaniami Fundacja chce tez wspierać polskich inżynierów, techników, specjalistów od ergonomii i wzornictwa przemysłowego i pomóc im wdrażać do produkcji ich pomysły i koncepcje.

Karaś. Zegarek marki G.Gerlach
Karaś. Zegarek marki G.Gerlach

Patron marki

Jako patrona Fundacja wybrała polskiego przemysłowca, który w swojej fabryce budował urządzenia pomiarowe i manometry na najwyższym światowym poziomie. Był Wokulskim swoich czasów.

Czołg. Zegarek marki G.Gerlach
Czołg. Zegarek marki G.Gerlach

Zegarki G.Gerlach

Oferta zegarków sygnowanych logiem G.Gerlach jest bardzo szeroka, więc ich tworzenie wymaga współpracy z wieloma podwykonawcami.

Wszystkie części wykorzystywane do produkcji, pochodzą od producentów czy dostawców specjalizujących się w takich podzespołach i produkujących je dla wielu innych marek. W zależności od elementów, partnerzy firmy znajdują się w Japonii, Chinach, Hong Kongu, Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Pakistanie i Indiach.  Współpraca z większością z nich trwa od początku powstania marki G.Gerlach i dzięki temu są to zaufani i sprawdzeni partnerzy firmy. Zegarki w formie gotowego produktu, powstają w Szczecinie i w Zielonej Górze.

Dragon. Zegarek marki G.Gerlach
Dragon. Zegarek marki G.Gerlach

Godnymi zauważenia w kategoriach produkcyjnych są dokonania marki G.Gerlach, która jako  pierwszą polska zegarkowa firma:
– zaprojektowała i wyprodukowała zegarki dla nurków o wodoszczelności 20 atmosfer
– zaoferowała na rynku pierwszy polski zegarek ze stoperem
– zaoferowała pierwszy polski zegarek z tourbillionem
– wprowadziła na rynek modyfikowane przez siebie mechanizmy bazowe. Są one zastosowane w modelu Dywizjon 303 w pierwszej jego serii, oraz modelach: m/s Batory i Lux-Sport.

Zegarki G.Gerlach dostarczane są seryjnie oficerom i żołnierzom Wojska Polskiego, opracowano model dla grupy akrobacyjnej Biało-Czerwone Iskry, 6. Brygady Desantowo-Szturmowej, 23. Bazy Lotnictwa taktycznego, 41. Bazy Lotnictwa Szkoleniowego, oraz innych jednostek sił specjalnych.

RWD5. Zegarek marki G.Gerlach
RWD. Zegarek marki G.Gerlach

Przesłanie edukacyjne w produktach G.Gerlach

We wszystkich nazwach modeli zegarków firmy G.Gerlach, ale także w ich stylistyce są odwołania do naszych narodowych, dobrze rozpoznawalnych postaci, dokonań, wyróżniających się obiektów, czy grup osób (np. formacji wojskowych). Jak się okazuje, część z nich niby dobrze znanych jest na nowo  odkrywana dzięki dedykowanym zegarkom i informacjom o inspiracjach do ich powstania.

To jest zamierzone działanie, to jest także powołanie Fundacji G.Gerlach.

G.Gerlach, to zegarki, które z dumą może nosić każdy z nas i którymi szczycą się nie tylko zegarkomaniacy na całym świecie.
My oferujemy je w naszym salonie w Złotych Tarasach i sklepie internetowym.