Japońska branża zegarkowa. Marki: Casio, Citizen, Orient i Seiko

Mówiąc o zegarkowej branży w Kraju Kwitnącej Wiśni wiele osób bez specjalnego zawahania wskaże najlepiej rozpoznawalne, wiodące japońskie marki zegarkowe. Wymieniając w kolejności alfabetycznej są nimi marki: Casio, Citizen, Orient i Seiko.

To rzeczywiście najważniejsi japońscy zegarkowi producenci, ale na tamtejszym rynku zegarkowym są także marki pochodne, zależne, czy też tylko wywodzące się od tych wskazanych powyżej.  Są nimi marki: Alba, Ediffice, G-Shock, Grand Seiko, Lorus, Orient Star, Q&Q i Pulsar.

Powyżej wskazani producenci znani są z wytwarzania zegarków, a wcale nie nieliczne z tych marek produkowały także i w niektórych przypadkach cały czas oferują budziki i zegary ścienne.
Dla odmiany japońskim producentem, która oferuje tylko zegary ścienne jest marka Rythm.
W przeszłości znane były jeszcze inne japońskie marki zegarowe i zegarkowe takie jak: Seikosha, Lassale, czy Noblia.

By choć trochę lepiej poznać szczegóły japońskiej branży warto dla grupy wiodących dziś producentów, przedstawić najważniejsze fakty i osiągnięcia każdej z nich. Przy takim podejściu należy podać co najmniej: lata powstania każdej z nich, miejsce kreacji marki, jej rodowód i najważniejsze informacje co do profilu produkcji. Musimy zrobić to także dlatego, że w naszym salonie mamy w ofercie zegarki japońskich marek.

Wiodące japońskie marki zegarkowe przedstawiamy w chronologicznej kolejności ich powstania.

Seiko, 1881, Kintarō Hattori, Tokio

Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Seiko

Firma Seiko nosząca dziś oficjalną nazwę Seiko Holdings Corporation powstała w 1881 roku. To wtedy Kintarō Hattori otworzył sklep i serwis zegarków w centralnej części Tokio. W 1892 roku otworzył on fabrykę Seikosha, gdzie rozpoczęto produkcję zegarów ściennych i stojących.
Firma Seiko w roku 1913 wyprodukowała swój pierwszy zegarek naręczny noszący nazwę Laurel. W 1924 roku rozpoczęto produkcję zegarków pod marką Seiko. Stało się to w rok po wielkim trzęsieniu ziemi w regionie Kantō, które zniszczyło fabrykę Seikosha. Za pierwszy w pełni manufakturowy zegarek tego japońskiego producenta przyjmowany jest model Seiko Marvel z roku 1956.

Seiko Ginza Tokio
Seiko Ginza Tokio

Firmie Seiko przypisuje się zapoczątkowanie rewolucji kwarcowej w zegarkach poprzez produkcję modeli Astron. Zostały one zaprezentowane na rynku 25 grudnia 1969. Wśród wielu istotnych kroków w historii marki Seiko należy wymienić:
– prezentację pierwszego damskiego zegarka kwarcowego (1972 rok),
– opracowanie pierwszego zegarka z wyświetlaczem LCD (1973 rok).
Firma Seiko jako pierwsza wyprodukowała także zegarek z mechanicznym generatorem prądu (A.G.S.), obecnie produkowany pod nazwą Kinetic. Własną konstrukcją mechanizmu zegarka są też modele Spring Drive. To rozwiązanie łączy w sobie generator prądu i stabilizator obrotów pracujący na bazie układu elektronicznego z rezonatorem kwarcowym.
Z firmy Seiko jako samodzielna marka w roku 2017 została wydzielona marka Grand Seiko. W korporacji Seiko znajdują się także marki: Alba. Lorus, Pulsar.
Aktualnie firma Seiko produkuje zegarki naręczne, budziki, zegary gabinetowe i wiszące.
W ofercie naszego salonu znajdują się zegarki mechaniczne i elektroniczne marki Seiko.

Citizen, 1918, Kamekichi Yamazaki, Tokio

Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Citizen

Citizen Watch Co., to japońskie przedsiębiorstwo międzynarodowe z siedzibą w Tokio. Jego początki sięgają 1918 roku. To wtedy tokijski jubiler Kamekichi Yamazaki założył Instytut Badań Shogosha Watch w dzielnicy Totsuka w Tokio. Bazując na szwajcarskich maszynach Yamazaki i jego zespół zaczęli eksperymentować w produkcji zegarków kieszonkowych. Pod koniec 1924 roku zaczęli oni komercyjnie produkować swój pierwszy produkt – zegarek kaliber Caliber 16 sprzedawany pod marką Citizen.
Obecnie firma należy do największych w gronie światowych producentów zegarków. W tym zakresie mieści się także produkcja mechanizmów zegarkowych, które są oferowane pod nazwą Miyota.

Jerzy Dudek i Citizen
Jerzy Dudek i Citizen

Ambasadorem marki Citizen jest przyjaciel naszego salonu Jerzy Dudek

Najlepiej rozpoznawalnymi produktami są zegarki wyposażone w elementy fotowoltaiczne – modele Eco-Drive, korygowane sygnałem radiowym – Radio Controlled, czy sygnałem satelitarnym – Satelit Wave.
Specjalny rodzaj tytanu stworzony i używany tylko przez markę Citizen nosi nazwę Super Titanium.

Ofertę marki w zdecydowanej większości stanowią zegarki elektroniczne, ale w kolekcji Citizen prezentuje także zegarki mechaniczne. Co ciekawe, dzieje się tak, mimo że Citizen jest uznanym wytwórcą mechanizmów do zegarków mechanicznych i to mechanizmów produkowanych w dużych ilościach.
Wydzieloną marką są zegarki sygnowane logiem Q&Q, a w Grupie Citizen znajdują się także marki: Alpina, Arnold & Son, Bulova i Frederique Constant Casio, 1946, Tadao Kashio, Shibuya – Tokio

Casio, 1946, Tadao Kashio, Shibuya – Tokio

Zegarki G-Shock
Zegarki G-Shock

Casio to międzynarodowa firma branży elektronicznej, z siedzibą w dzielnicy Shibuya w Tokio, w stolicy Japonii. Firma Casio została założona w kwietniu 1946 roku przez Tadao Kashio pod nazwą Kashio Seisakujo. W 1957 roku obowiązująca wówczas nazwa Kashio Seisakujo została zmieniona na Casio Computer Co. Ltd., a do zarządu firmy dołączyli pozostali bracia Kashio: Kazuo, Toshio i Yukio. Nazwa firmy pochodzi oczywiście od angielskojęzycznej formy fonetycznej nazwiska rodziny i jest ukierunkowana pod zagranicznego klienta. Zmiana nazwy z Kashio na Casio była tłumaczona potencjalną możliwością uznania koncernu za firmę włoską, czego Tadao Kashio chciał uniknąć.

Światową pozycję marka Casio zawdzięcza swoim zegarkom elektronicznym z wyświetlaczem LCD, w których w latach osiemdziesiątych marka oferowała niezliczoną liczbę ciekawych funkcji dodatkowych zegarka. Specjalnym wyrobem marki Casio był zegarek G-Shock zaprojektowany przez Kikuo Ibe w roku 1983. Dzisiaj wyroby oznaczone logiem G-Shock stanowią oddzielną zegarkową markę.
W ofercie zegarków sygnowanych logiem Casio znajdziemy zegarki elektroniczne tak ze wskaźnikiem cyfrowym, jak i analogowym.
Wydzielonymi z firmy Casio są marki: Ediffice i G-Shock.
Pod marką Casio znajdziemy obecnie zegarki naręczne, zegary i budziki.
W naszym salonie oferujemy modele marki G-Shock i Casio z serii Vinage.

Orient, 1950, Shogoro Yoshida, Tokio

Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient

Firma Orient Watch Company wywodzi się z działalności sklepu zajmującego się importem i sprzedażą zegarków kieszonkowych. Stworzona w roku 1912 przez Shogoro Yoshidę na potrzeby tegoż sklepu firma Toyo Tokei Manufacturing, zaczęła produkować koperty do złotych zegarków. W roku 1934 w fabryce w Hino firma rozpoczęła się produkcję własnych zegarków. Po II Wojnie Światowej od 1950 roku firma działała pod nazwą Tama Keiki Co. Ltd, a od 1951 roku już jako Orient Watch Co.
Jako datę powstania marki Orient przyjmuje się rok 1950.

Orient "Patelnia"
Orient “Patelnia”

Najlepiej rozpoznawalnymi wzorami zegarków Orient jest model Multi Year Calendar (w Polsce zwany „Patelnią”). W swojej przeszłości firma orient produkowała tak zegarki mechaniczne, jak i elektroniczne z wyświetlaczem LCD i ze wskazaniami analogowymi.
W roku 2009 firma Orient stała się zależną od Seiko Epson, a od roku 2017 została w niej w pełni zintegrowana.
Produkcja firmy Orient w 80% obejmuje zegarki mechaniczne, do których produkuje własne mechanizmy, a pozostałe 20% to zegarki elektroniczne.

Władysław Meller