Citizen. 50 lat zegarków z kopertami z tytanu!

50 lat tytanu w zegarkach.

Wyjątkowe w branży zegarkowej wydarzenie, było jednak dopiero początkiem długiej wyprawy marki Citizen.

Przekaz japońskiej marki Citizen, która od tamtej pory cały czas dąży do zaproponowania idealnego materiału na obudowę zegarka

Silniejszy Bardziej elegancki. Wygodniejszy
To dlatego, że wierzymy w potencjał tytanu, który spędziliśmy pół wieku udoskonalając naszą technologię.

Lekki Odporny na zarysowania
Łagodny dla skóry. Odporny na rdzę CITIZEN Super Titanium ™.

Już wkrótce ten materiał, który stworzyliśmy dla zegarków, zostanie wykorzystany przy kolejnej eksploracji Księżyca.

I ten sen się nie kończy
Nadal pracujemy nad przyszłością, w której każdy może nosić zegarek z pewnością siebie i komfortem.

50 lat tytanu w zegarkach.

50. rocznica premiery pierwszego zegarka w kopercie z tytanu

W latach 60. japońska marka Citizen rozpoczęła badania i rozwój tytanu jako materiału do zegarków. W 1970 roku marka zaprezentowała pierwszy na świecie tytanowy zegarek: Chronometr X-8.

W latach sześćdziesiątych koperty i bransolety większości zegarków były wykonane z mosiądzu, dla którego stosowano warstwy dekoracyjne wykonane innego metalu.

<!-- wp:paragraph --> <p>W 1970 roku marka  CITIZEN zaprezentowała pierwszy na świecie zegarek w kopercie z tytanu. Nieprzypadkowo stało się to rok po tym, jak człowiek po raz pierwszy postawił stopę na Księżycu. To właśnie w programie Gemini ten nowy metal został praktycznie użyty i przetestowany.</p> <!-- /wp:paragraph -->

Ponieważ powłoka zewnętrzna przecierała się koperty zegarków były podatne na utlenianie. Stąd pomysł, by popularny zegarek był produktem, który przetrwa całe życie, był niczym więcej niż tylko fantazją.
Przetwarzanie tytanu nie było jedynym wyzwaniem. Tytan jako taki nie ma również żadnego swojego naturalnego połysku i bardzo łatwo rysuje.

Badania japońskiej marki Citizen nad obróbką powierzchni skupiły się na poprawie wyglądu tytanu i poprawieniu jego twardości. Wysiłki te doprowadziły do ​​powstania szeregu nowych technologii, w tym powłoki szklanej mul-Sayer, ale największym przełomem był wynalazek noszący nazwę Duratect – zastrzeżonej technologii utwardzania powierzchni kopert i bransolet zegarków wykonanych z tytanu.

Dzięki Duratect firma CITIZEN mogła nie tylko tworzyć pięknie wykończone, polerowane powierzchnie odporne na zarysowania, ale także produkować tytanowe zegarki w niespotykanej gamie kolorów.
 50 lat temu – w 1970 roku japoński Citizen zaprezentował pierwszy na świecie tytanowy zegarek: Chronometr X-8.

50 lat tytanu w zegarkach. Europa Star
50 lat tytanu w zegarkach. Europa Star

Tę wyjątkową rocznicę zauważył także branżowy magazyn Europa Star, który na tę okoliczność na swoich łamach zamieścił prezentowaną poniżej składankę zdjęć.

Silniejszy. Bardziej elegancki. Wygodniejszy

Citizen cały czas prowadzi badania materiałowe. To dlatego, że firma cały czas wierzy w potencjał tytanu, nad którym marka spędziła już pół wieku cały czas udoskonalając technologię jego wytwarzania.

Władysław Meller
na podstawie materiałów informacyjnych z magazynu Europa Star