Certina Nivachron. Rozważania o antymagnetyźmie zegarków

Certina Nivachron

Namagnesowanie elementów mechanizmu w czasie królowania zegarków kieszonkowych, a potem także naręcznych było dość dokuczliwym jego uszkodzeniem, choć możliwość przydarzenia się takiej usterki realnie pojawiła się wraz z ujarzmieniem przepływu elektronów – pojawieniem się prądu elektrycznego. Przy rozwoju elektrotechniki, a potem także elektroniki potencjalne możliwości namagnesowania stalowych elementów mechanizmu zegarka wrastały znacząco. Spośród urządzeń użytkowych najczęstszymi winnymi były magnesy głośników i kineskopy telewizorów. Wraz z rozwojem elektroniki z jednej strony, a z drugiej popularnością magnesów neodymowych największym źródłem pól magnetycznych stały się przedmioty „bliskie zegarkowi” – telefony komórkowe i zamki toreb i torebek.

Za zakłócenie działania zegarka pod wpływem pola magnetycznego w pierwszym rzędzie odpowiadał włos balansu, a przy bardzo silnym polu magnetycznym szkodliwemu namagnesowaniu mogły też ulec: bezpośrednio wpływający na chód zegarka zespół wychwytu, a pośrednio wszystkie stalowe elementy.

Dopiero w roku 1930 pojawił się zegarek z antymagnetyczną sprężyną włosową – marka Tissot wykonała sprężynę włosową z palladu. Stało się to doskonałe zapamiętane i zapisane w kalendarium rozwoju mechanizmów rozwiązanie, tyle tylko że pallad to metal szlachetny, więc taka praktyka nie było dobrą drogą dla produkcji zegarków popularnych.

Zegarek antymagnetyczny
Zegarek antymagnetyczny

Dopiero wynalezienie w roku 1933 i wprowadzenie do produkcji metalu o nazwie Nivarox dało nowe możliwości, a coraz powszechniejsze zegarki z taką sprężyną włosową opatrywane były dumnym napisem „Antimagnetic”. Sprężyny włosowe z Nivaroxu oparte są na zastosowaniu niklu. Co ważne sprężyna włosowa z Nivaroxu reaguje na pole magnetyczne, ale nie magnesuje się trwale, więc po jego zaniku zegarek działa poprawnie. Zgubny wpływ może mieć jednak silne pole magnetyczne, które powoduje trwałe namagnesowanie innych niż włos balansu elementów. Obecność takich magnesów może powodować zakłócenia pracy zegarka.

Rozprzestrzenienie się zegarków elektronicznych z jednej strony, a z drugiej powszechność stosowania Nivaroxu spowodowały, że napis „Antymagnetyczny” zniknął z opisów danych technicznych zegarków.

Z drugiej strony mogłoby się wydawać, że jedynym lekarstwem w pełni uodporniającym zegarek na działanie pól magnetycznych jest wykonanie włosa balansu i ewentualnie elementów wychwytu z krzemu. Rzeczywiście zegarki z elementami z krzemu są w pełni odporne na działanie pól magnetycznych i coraz częściej pojawiaj a się na rynku.
Dla szerokiego stosowania elementów z krzemu nie ma bariery kosztów materiału, ani technologii ich wytwarzania, a jednak nie stały się one powszechnie spotykanymi.

Certina Nivachron
Certina Nivachron

W tym roku cały czas dążąca do podnoszenia jakości swoich wyrobów marka Certina zaprezentowała zupełnie nowe rozwiązanie chwaląc się antymagnetycznością swoich nowych zegarków.
Po raz pierwszy nowy rodzaj sprężyny został zastosowany w modelu jubileuszowym Certiny: Certina DS-1 Big Date Powermatic 80 Special Edition o numerze referencyjnym:  C0294261109160https://odczasudoczasu.pl/p/certina-ds-1-big-date-powermatic-80-special-edition-60th-anniversary-c029-426-11-091-60/

Dzisiaj mamy już w ofercie kolejny zegarek ze sprężyną włosową z Nivachron – model: Certina DS-1 Powermatic 80 C029.426.11.041.00

O co w tym wszystkim chodzi?

Sprężyny włosowe Nivachron, którymi chwali się marka Certina zostały wykonane z nowego, innowacyjnego stopu. Jego bazą jest tytan. To właśnie zasługą tytanu jest to, że Nivachron jest niewrażliwy na działanie pola magnetycznego, ale także na wstrząsy, starzenie się materiału, jak i wahania temperatur. Pole magnetyczne w żaden sposób nie oddziaływuje na sprężynę wykonaną z Nivachronu.

Certina Nivachron
Certina Nivachron

Wszystkie łącznie wskazane cechy powodują, że zegarki za sprężynami włosowymi wykonanymi z Nivachron zachowują ekstremalnie wysoką precyzję działania i wyjątkową niezawodność w codziennych warunkach użytkowania.
Wyróżniające Certinę własności sprężyny włosowej wykonanej z Nivachronu zaprezentowano na specjalnym edukacyjnym nagraniu: https://www.certina.com/pl-pl/nivachron

Certina Nivachron
Certina Nivachron

Czy wykonywanie sprężyn włosowych na bazie tytanu stanie się powszechne?
Trudno przewidzieć który ze znanych sposobów wyeliminowania wpływów pól magnetycznych na działanie zegarków okaże się powszechniejsze?  Nivachron bazujący na tytanie, czy krzemowe włosy balansu.

Krzemowe włosy balansu i krzemowe elementy wychwytu to zdecydowanie dalszy krok na drodze rozwoju technicznego i technologicznego w zegarkach, ale może się okazać, że ze względu na obecnie powszechnie stosowane technologie wytwarzania elementów zegarków i opanowanego do perfekcji procesu montażu, a co za tym idzie identycznych kosztów montażu, powszechniejsze będą włosy z Nivachronu.

Niezależnie którą dróg wybierze światowe zegarmistrzostwo, można być przekonanym, że któryś z tych dwóch, albo jeszcze inny krok w kierunku zupełnego wyeliminowania wpływu pól magnetycznych na zegarki mechaniczne zostanie w najbliższym czasie podjęty.
Wynika to z jednej strony z popularności zegarków mechanicznych, a z drugiej powszechności stosowania magnesów neodymowych i telefonów komórkowych.

Certina Nivachron
Count on me

Dla marki Certina wprowadzenie zegarków odpornych na pola magnetyczne to poza jednoznacznym podniesieniem jakości produkowanych zegarków, także realizacja jej sztandarowego hasła “Count on me” – Na mnie możesz liczyć!

Władysław Meller