Dlaczego warto mieć zegarek Bathyscaphe firmy G.Gerlach?

blank

W ostatnim czasie w ofercie polskiej firmy G.Gerlach pojawiła się kolekcja zegarków o wyglądzie charakterystycznym dla modeli nurkowych i związanej z wodą nazwie. Ta kolekcja polskiej marki G.Gerlach nazywa się Bhatyscaphe.

Cztery solidnie wyglądające modele różnią się między sobą kolorem tarczy. Dwa z nich posiadają stonowane barwy tarczy – szarą i granatową, dwa mają barwy jaskrawe – pomarańczową i żółtą.

blank
Zegarek Bathyscaphe firmy G.Gerlach

Można się zastanawiać, czy nazwa Bathyscaphe oznacza, że zegarki te są przeznaczone przede wszystkim do używania w podwodnym batyskafie? Czy wewnątrz tej zawsze zbyt małej nurkującej beczki w ogóle jest potrzebny zegarek, a jeśli tak, to czy musi mieć aż tak solidną konstrukcję?

Toż wewnątrz opuszczanego w głębię morską, czy oceaniczną pojazdu jakim jest batyskaf jest zupełnie sucho, a ciśnienie w jego wnętrzu jest utrzymywane na poziomie akceptowalnym dla przebywającym wewnątrz osób.

blank
Zegarek Bathyscaphe firmy G.Gerlach

A jednak!
Jak można łatwo sprawdzić, rekordy zanurzenia zegarków są często osiągane właśnie dzięki batyskafowi. To na obudowach – kadłubach batyskafów były montowane zegarki i testowane wraz ze schodzeniem pojazdu w głębię (z załogą w jego wnętrzu). Tego rodzaju informacje dotyczące zegarków i rekordów zanurzenia można znaleźć choćby w wydanej niedawno książce Mateusza Piechnika „Czas na głębokości”.  

blank
Zegarek Bathyscaphe firmy G.Gerlach

Na łamach tego opracowania możemy przykładowo przeczytać informacje o rekordach bitych przez zegarki Rolex:
„…W 1953 roku na pokładzie batyskafu Trieste prof. Auguste Piccard wraz z synem Jaques’em zszedł na głębokość 3150 metrów w pobliżu włoskiej wyspy Ponza. Do kadłuba pojazdu przymocowano egzemplarz zegarka Deep Sea Special. Nietypowa konstrukcja z bardzo wysokim i grubym szkłem zapewniała mu odporność na potężne na tej głębokości ciśnienie wody. Siedem lat później w 1960 roku Triste zanurzył się na dno Głębi Challengera w Rowie Mariańskim na głębokość 10 916 metrów. Tym razem członkami załogi byli Jaques Piccard i Amerykanin Don Walsh. Na zewnątrz towarzyszył im trzeci egzemplarz Deep Sea Special o jeszcze grubszym szkle. Również ten zegarek przetrwał próbę bez szwanku”

blank
Rolex Deepsea Challenge

Wszystkie te informacje są bardzo ciekawe, ale czy jakikolwiek dzisiejszy potencjalny użytkownik w praktyce potrzebuje takiego właśnie zegarka?

Tak. Oczywiście, że tak. I choć na pewno nie będzie go eksploatował w ekstremalnych, podwodnych głębinach, to taki zegarek często jest mu wręcz niezbędny!

blank
Zegarek Bathyscaphe firmy G.Gerlach

Dzisiaj taki zegarek jest elementem stroju, dekoracją nadgarstka i potwierdzeniem zainteresowanie noszącego tak samymi zegarkami, jak i marynistyką. Jest najlepszym sposobem zwrócenia uwagi postronnych osób na zegarek i jego właściciela, oraz zarażania swoimi zainteresowaniami innych Takie postrzeganie zegarka w efekcie może być doskonałym przyczynkiem do inicjacji rozmowy, a wymiana zdań może być prowadzona choćby w grupie jego przyjaciół, czy w grupie dopiero co poznanych osób. 

Ciekawym elementem takich rozmów może być pokazanie niezwykle atrakcyjnie wykonanego dekla zegarka. W jego centrum znalazł się przykładowy podwodny pojazd i jego nazwa: „BATHYSCAPHE”. Bo zegarki Bathyscaphe firmy G.Gerlach, to ciekawe wyroby są!

blank
Dekiel zegarka Bathyscaphe firmy G.Gerlach

Dla inicjowania tego rodzaju dyskusji na pewno potrzebna jest także wiedza o zegarkach nurkowych. Tę dla odmiany można nabyć choćby czytając wskazaną powyżej książkę: „Czas na głębokości”.

blank
Zegarek Bathyscaphe firmy G.Gerlach

Zegarki Bathyscaphe firmy G.Gerlach, zegarki nurkowe innych producentów, a także książki o zegarkach polecamy w naszym salonie i sklepie internetowym.

Władysław Meller