Tarcza zegara dominującym elementem medalu na 50. rocznicę rekonstrukcji Zamku Królewskiego w Warszawie

Medal Zegar Zamku Królewskiego

Zgodnie z informacją udostępnioną na stronie internetowej Mennicy Polskiej, firma ta przygotowuje wyjątkowy, okolicznościowy medal, który  jest dedykowany 50. Rocznicy rekonstrukcji Zamku Królewskiego w Warszawie.
https://inwestycje.mennica.com.pl/50-rocznica-rekonstrukcji-zamku-krolewskiego-w-warszawie/

Informacje o medalu

Na wskazanej stronie Mennicy Polskiej, w dziale „Produkty kolekcjonerskie” znalazła się następująca informacja o tymże medalu:

  • Wizerunek wykonany przy zastosowaniu druku 4K
  • Wspaniały pomysł pod choinkę dla miłośników historii
  • Srebro najwyższej próby 999

Na rewersie przedstawiony wizerunek Zamku Królewskiego po odbudowie, w tle widnieje płonąca wieża zamkowa, jako retrospekcja zniszczenia. Na pierwszym planie zegar, wskazówki którego pokazują godzinę 11:15. O tej godzinie podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 wskazówki zegara zatrzymały się w zbombardowanym zamku.

W specyfikacji wyrobu znalazły się następujące dane:
Producent:     Mennica Polska
Metal:    Ag 999
Zdobienie:     druk cyfrowy
Wymiary:     38,61 mm
Masa:     10 g
Nakład:     300 szt.
Rok emisji:    2021

Medal jest wyceniony na kwotę 165,00 złotych, ale jest aktualnie oferowany w przedsprzedaży w cenie promocyjnej 149,00 zł

To bardzo ciekawa inicjatywa i docenienie unikatowości zegara Zamku Królewskiego.

Historia zegara na Zamku Królewskim

Doskonale pamiętam słowa autora książki o historii zegara, członka Zespołu Budowy Zegara  Zamku Warszawskiego i przyjaciela naszego salonu, Profesora Zdzisława Mrugalskiego, który w trakcie premiery tejże swojej książki o zegarze na Zamku Królewskim i jego budowie żalił się, że na istnienie zegara władze Zamku Królewskiego nie zwracają uwagi.

W naszym opisie tego wydarzenia znalazły się następujące słowa:

„Odwiedziny zegara [przez członków Zespołu Odbudowy Zegara – przyp. autora] – to była potrzeba serca.
Takiego sentymentu dla zegara nie miały władze Zamku. Tak te z czasów budowy – co można było zrozumieć nawałem pracy, jak i te późniejsze. Te drugie nie miały już żadnego wytłumaczenia. Powodem było pewnie to, że zegar działał bezawaryjnie. Gdyby myląc czas – mylił warszawiaków, gdyby w taki sposób przypominał o sobie, może wyglądałoby to inaczej. W dziesiątą rocznicę istnienia zegara, sam Zamek Królewski udostępniono zwiedzającym. Dwudziesta rocznica istnienia zegara minęła bez rozgłosu, trzydziesta także. Grono żyjących zegarmistrzów – z tych, których nazwiska uwieczniono na tablicy upamiętniającej Zespół Budowy Zegara – znajdującej się w pomieszczeniu zegarowym zmniejsza się z roku na rok.
Czyżby zegar, którego działanie jest świadectwem życia Zamku, czyżby zegar, który jest niepowtarzalnym już dziełem warszawskich zegarmistrzów był przez dyrekcję Zamku traktowany, jak jedno z wielu urządzeń technicznych, które w ten, czy inny sposób na Zamek trafiły?”


Na tym samym spotkaniu ówczesny dyrektor Zamku Królewskiego – pan Kazimierz Stachurski odpierał tenże zarzut stwierdzeniem, że zegar zamkowy jako jedyny eksponat i element wyposażenia Zamku Królewskiego jest eksponowany przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i przez wszystkie lata, a do tego swoją obecność sygnalizuje co 15 minut wybijanym dźwiękiem.

Nie wnikając w tę polemikę z powyższymi wypowiedziami, można powiedzieć że zaprojektowanym medalem Mennica Polska doceniła obecność zegara na Zamku Królewskim w Warszawie.

Z drugiej strony może trochę dziwić wskazywana przez autora medalu data – 26 stycznia 1971 roku. Wiadomo przecież, że oddanie „bryły zamku w stanie surowym zaplanowano na 22 lipca 1974 roku”[i], a zegar – pierwsze działające urządzenie w zamku uruchomiono 16 lipca 1974 roku.

Kontrola dokładności działania uruchamianego zegara

Poznając historię odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, pod tą datą znajdziemy informację, że to właśnie wtedy odbyło się pierwsze posiedzenie Ogólnopolskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego.

W przedstawieniu medalu nie znalazła się informacja, by jakaś instytucja zamówiła wykonanie tego medalu. Czy jest to inicjatywa własna Mannicy Polskiej, czy też sugestia, a może wręcz zamówienie ze strony Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczpospolitej?

Nie dociekając tych faktów trzeba stwierdzić, że przy emisji tego medalu zegar Zamku Królewskiego – dzieło rzemieślników – zegarmistrzów warszawskich zostało wyraźnie docenione!  

Ze względu na unikatowość wyrobu, zachęcamy do propagowania informacji i dotarcie do  osób mogących być zainteresowanymi nabyciem tego medalu.

Książkę profesora Zdzisława Mrugalskiego o historii zegara Zamku Królewskiego w Warszawie oferujemy w naszym salonie i w sklepie internetowym: https://odczasudoczasu.pl/p/prof-zdzislaw-mrugalski-zegar-na-wiezy-zamku-krolewskiego-w-warszawie-978-83-7789-312-8/

Władysław Meller


[i] Zdzisław Mrugalski. Zegar na wieży Zamku Królewskiego…”. Warszawa 2014 rok.