Wciśnięte musi się dać wyjąć? Trudne do wyjęcia szkła zegarków

wyjmowanie szkła w zegarku

szkło w zegarku modowym

Kilkadziesiąt, czy nawet kilkanaście lat temu, żaden zegarmistrz nie wyobrażał sobie, by przystępując do naprawy zegarka mógł mieć problem z wyjęciem szkła z koperty.
Ewentualnie dla zegarków w złotych kopertach wykonanych jako „monoblok”, przy wypychaniu szkła pompką powietrzną mogło dojść do uszkodzenia mechanizmu. Z tego powodu niektórzy z zegarmistrzów ostrym narzędziem wydłubywali uszczelkę by wyjąć szkło, a potem założyć je z nową uszczelką.
Tyle, że takie sytuacje dotyczyły tylko niektórych zegarków znanych firm, dla których elementy zamienne były dostępne, a koszt takiego serwisu nie był znaczący w stosunku do wartości produktu.

W ostatnim czasie sporo się w tej materii zmieniło!

Po pierwsze pojawiło się sporo zegarków modowych, których szkła są mocowane w specjalnych, wysokich uszczelkach, pełniących równocześnie rolę pierścienia utrzymującego w założonej pozycji tarczę zegarka.
Używanie takich uszczelek jest oczywiście działaniem w kierunku obniżenia kosztów produkcji i montażu, bo po pierwsze zmniejszana jest liczba elementów zegarka, a po drugie mniejsza jest także liczba operacji w procesie montażu.
Wprawdzie w takich przypadkach koperta nie musi być wykonana z jednego kawałka metalu (ma oddzielny dekiel), ale służy on do zakładania baterii. Do wskazówek, czy też do mechanizmu jako całości można dostać się tylko po wyjęciu szkła.

Dzisiaj stosowanie kopert „monoblok” jest powszechniejsze niż do niedawna i dotyczy to także zegarków w niektórych prestiżowych markach. Przy zastosowaniu niemetalowych materiałów na kopertę, czasami jest to niezbędny krok dla otrzymania wytrzymałej konstrukcji, a co za tym idzie – uzyskania odpowiedniego efektu wizualnego, czy parametrów użytkowych – odpowiedniej szczelności koperty.

Wydawałoby się, że jeśli szkło można wcisnąć, to nie będzie problemu z jego wyjęciem?
Okazuje się, że wcale nie jest to takie proste!

Dla niektórych zbudowanych w systemie monoblok zegarków markowych, ich producenci jako sposób na dostanie się do mechanizmu wskazują wydłubywanie uszczelki.
Dla zegarków modowych…?

wyjmowanie szkła w zegarku
szkło w zegarku modowym

Dla zegarków modowych zegarmistrze mają indywidualne pomysły na wyjęcia szkła.
Pierwszym krokiem jest użycie sprężonego powietrza. Po wyjęciu wałka nastawczego z koronką i zamknięciu dekla używając sprężonego powietrza próbują wypchnąć szkło.

sprężone powietrze
sprężone powietrze

Jeśli siła wypychania jest zbyt mała i szkło nie chce wyjść, można spróbować osiągnąć oczekiwany efekt używając specjalnej zegarmistrzowskiej pompki, albo urządzenia o większym ciśnieniu (sprężarka, pompka do piłek, strzykawka).

pompka do otwierania zegarków
pompka do otwierania zegarków

Nie zawsze jednak taki sposób jest skuteczny.
Czasami też, szybciej niż szkło od korpusu koperty oddziela dekiel, a nawet przy specjalnie zamocowanym deklu, szkła może nie udać się wypchnąć.

Przy wciskanym deklu zegarka, niektórzy zegarmistrze próbują wypchnąć szkło naciskając na mechanizm i połączoną z nim tarczę, lub specjalnie dopasowanym pierścieniem dociskając samą tarczę. Nacisk na tarczę może doprowadzić do wypchnięcia szkła z uszczelką, ale… może też ją zdeformować. Ten sposób działania jest ryzykowny!

Co w takim razie zrobić?

Jeden z moich cechowych kolegów co jest szlifierzem kamieni szlachetnych nakierował mnie na sposób z użyciem kleju. Do myślenia dała mi też metoda jaką naprawia się punktowe wgniecenia karoserii samochodu.
W sieci bez problemu można znaleźć nagrania przedstawiającą tą metodę napraw blacharskich.

Przedstawiony poniżej sposób wyjmowania szkieł z zegarkowej koperty jest bardzo skuteczny i co ważne nie niesie ona zagrożenia zniszczenia jakichkolwiek elementów zegarka.

Zaczynamy!

Szkło zegarka powinno być czyste i odtłuszczone. Do odtłuszczenia doskonale może posłużyć płyn, który zawsze można znaleźć w warsztacie zegarmistrzowskim, czyli denaturat!

spirytus skażony
spirytus skażony

Szkło powinno być ciepłe. Dla większości technik klejenia powierzchnie klejone powinny być ciepłe, a w tym przypadku jest to bardzo ważny czynnik.

ogrzanie szkła zegarka
ogrzanie szkła zegarka

Nagrzać szkło zegarka można choćby przy użyciu suszarki do włosów.

Do klejenia stosujemy klej na gorąco, który dozowany jest dzięki użyciu pistoletu. Zestaw „Glue gun” jest dość powszechnie znany i pewnie jest też dość szeroko stosowany.

glue gun
glue gun

Dla pewności sklejenia można użyć silnej odmiany kleju – choćby tego używanego do naprawy karoserii. Może jednak nie jest to wcale konieczne i wystarczy popularny klej.

klej na gorąco
klej na gorąco

Jako narzędzie – ja nazywam go „wysięgnik” może posłużyć dowolny element o płaskiej, kołowej powierzchni, który zapewni odciąganie szkła w kierunku prostopadłym do jego powierzchni.

"wysięgnik"
„wysięgnik”

W moim przypadku jest to najprostszy, płasko zakończony wałek z twardego drewna z dorobionym poprzecznym uchwytem wykonanym z drewnianej pałeczki.

Do dzieła!

Na czyste, ciepłe szkło wstrzykujemy z pistoletu klej. Nie ma co przesadzać, ale nie musimy tez obawiać się, że klej wypłynie na kopertę. Nawet jeśli tak się stanie, to nie będzie żadnych szkód.

klej na gorąco na szkle zegarka
klej na gorąco na szkle zegarka

Przykładamy wysięgnik do szkła i przyciskamy. Im mniejsza warstwa kleju, tym lepiej. Kleimy.
Odczekujemy kilka/kilkanaście minut do ostudzenia kleju.

klej na gorąco na szkle zegarka i już tylko ciągnąć pozostaje
klej na gorąco i przyklejony wysięgnik, już tylko ciągnąć pozostaje

Teraz pozostaje już tylko mocno chwycić zegarek i odciągając wysięgnik wyrwać szkło z koperty!
Z dotychczasowych doświadczeń, tak w moim wykonaniu jak i osób, którym wskazywałem tę metodę skuteczność metody jest stuprocentowa!
Niech tak będzie!
Ważne jest, by dobrze trzymać kopertę zegarka, ale… tu już pomysłowość zegarmistrzów na pewno wystarczy do realizacji tego wymogu.

Oczywiście wyjęte szkło trzyma się mocno naszego wysięgnika.
Jak je odkleić bez uszkodzenia? Jak oczyścić z pozostałości kleju?
Na te pytania zapewne łatwo i samodzielnie znajdzie odpowiedź każdy pomysłowy zegarmistrz.
W razie czego pozostaję do dyspozycji.

Wysięgnik „większej mocy”

Jak się okazało, siła z jaką należy pracować przy wyjmowaniu niektórych szkieł jest tak duża, że nie wytrzymał uchwyt wysięgnika. Trzeba było zwiększyć mu możliwości – uchwyt wykonać z metalu!

Władysław Meller

Dla ilustracji techniki wyjmowania szkła, użyto koperty o tradycyjnej konstrukcji, której szkło można oczywiście wyjąć poprzez wypchnięcie naciskając od strony tarczy.