Kilka słów o książce „Czas i urządzenia do jego pomiaru”

Chęć wsparcia w procesie wydania książki bierze się przede wszystkim z braku takiego opracowania w zasobach polskiej literatury branżowej. Ostatnie (i jedyne zarazem) książki o podobnym charakterze, to wielotomowe opracowanie braci zakonników z Niepokalanowa: Wawrzyńca Al. Podwapińskiego i Bernarda St. Bartnika.

Dwunastotomowe opracowanie zapoczątkowane w roku 1948, ukończone zostało dopiero w roku 1987. Zbiór ten nastawiony był na edukację zawodową zegarmistrzów, co powodowało, że szczegóły konstrukcyjne i inne specjalistyczne wiadomości zniechęcały do niego szersze grono zainteresowanych zegarkami i podstawami techniki pomiaru czasu tylko hobbystycznie. Mimo, że zegarmistrzostwo, szczególnie to dzisiejsze – mechaniczne, można określić jako konserwatywne, to brak takiego opracowania doskwierał wszystkim nim zainteresowanym jako zjawiskiem historycznym, oraz historią i techniką zegarkową.

Dla mnie osobiście, szczególną radością jest możliwość współpracy z moim nauczycielem akademickim, Dziekanem Wydziału Mechaniki Precyzyjnej z czasów edukacji na Politechnice i promotorem mojej pracy dyplomowej.
Proces wydania książki wymaga zgromadzenia odpowiednich funduszy. Rozumiejąc ukazanie się takiej książki jako istotne wydarzenie w branży, i odczuwając potrzebę włączenia się w dzieło jej wydania wielu osób, założyliśmy udział zegarkowych sponsorów.

Z tego powodu, w książce przewidzieliśmy dodatkowe kolorowe strony przeznaczone na umieszczenie przez sponsorów reklam swoich firm i produktów. Do chwili obecnej akces do wsparcia książki wyraziły firmy: Alkor, Anyro, Hermitage Boutique, odCzasu doCzasu, Swatch Group Polska i Zibi, oraz marki: Adriatica, Certina, Citizen, Chronoswiss, Girard Perregaux, H.Moser, IWC, Longines, Maurice Lacroix, Omega, Perrelet, Roamer i Seiko.
Oczekując wsparcia w promocji książki na rynku, zwróciliśmy się także do wszystkich znanych mediów branżowych z ofertą patronatu medialnego. Ufamy, że wydawnictwa zaangażują się w promocję książki, informując wszystkich zainteresowanych o jej wydaniu.

Merytoryka książki

Znając rękopis książki, pozwalam sobie jeszcze raz wrócić do merytoryki książki. Należy przede wszystkim zauważyć, że jest ona ciekawie i przystępnie napisana pod kątem każdego czytelnika. Najlepszym przykładem „prostego zarażania fascynacją zegarkową” były osoby z jednego z wydawnictw, którym został udostępniony rękopis książki do wyceny kosztów wydruku. Przy zwrocie rękopisu osoba oddająca poprosiła o informację o ukazaniu się książki na rynku (nawet jeśli nie oni będą ją wydawać) bo jak przekazała: kilka osób z wydawnictwa chciałoby nabyć ją dla siebie. Mimo głębokiej wiedzy fachowej (można spokojnie założyć, że w naszym kraju Profesor Mrugalski jest „najtęższą zawodową głową”) książka jest opracowaniem popularno-naukowym. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że bardziej popularnym, niż naukowym.


Jak już było wspomniane, nie ma w języku polskim żadnego innego tak przystępnego opracowania, nie mówiąc już o poprawności fachowej i jednoznaczności określeń fachowych.
W branży zegarkowej nie ma (i co przykro stwierdzić pewnie jeszcze długo nie będzie) nikogo, kto byłby w stanie przygotować podobne opracowanie o założonym poziomie wiedzy fachowej. Kierunków naukowych o tym profilu, czy specjalności nie ma już na żadnej z uczelni technicznych, bo mechanika ustąpiła miejsca elektronice. Nie ma także w Polsce żadnej istotnej gałęzi przemysłu, która mogłaby doprowadzić do odrodzenia się tego kierunku nauki.


Książka jest przeznaczona dla szerokiego grona „zegarkomaniaków”, począwszy od wszystkich zawodowo zajmujących się zegarkami (zegarmistrzów, handlowców i dziennikarzy) poprzez kolekcjonerów i fascynatów mikromechaniki, aż do wszystkich, którzy są ciekawi wiedzy i nie mieli okazji zetknąć się z tą fascynującą dziedziną techniki. Jako jedno z nielicznych opracowań znajdujących się na rynku, jest doskonałym źródłem usystematyzowanych i pewnych informacji, przedstawionym językiem poprawnym pod kątem zawodowym.
Dzięki obecności sponsorów, możliwe staje się także poszerzenie informacji o szczegóły związane z przedstawianą przez nich marką.
Książka może stać się także doskonałym prezentem dla wszystkich przyjaciół i klientów wszystkich salonów jubilerskich i firm branżowych.

O autorze

Profesor Mrugalski jest cenionym i lubianym pracownikiem Politechniki Warszawskiej i Wydziału Mechatroniki (dawniej Mechaniki Precyzyjnej) o znaczącym dorobku naukowym. Całe swoje życie zawodowe (ponad 50 lat) poświęcił współpracy z Politechniką Warszawską i Warszawie jako takiej. Obok pracy naukowej, dydaktycznej i wychowawczej jest on współtwórcą zegara na Zamku Królewskim w Warszawie, odbudowanego wysiłkiem Warszawskiego Cechu Zegarmistrzów.


Obecnie Profesor Mrugalski jest między innymi Prezesem Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków – znacznego już grona „zegarkomaniaków”, skupionych wokół strony internetowej www.zegarkiclub.pl
Zgromadzone na stronie klubu informację branżowe są w znaczącej części dziełem Profesora.
Książka „Czas i i urządzenia do jego pomiarów” mogłaby stać się zwieńczeniem działalności naukowej profesora Mrugalskiego, jednak w trakcie zbierania materiałów autor spotkał się z tak znacznymi brakami informacji, iż z dużą pewnością możemy spodziewać się kolejnych „zegarkowych publikacji”.

Władyslaw Meller

Wszystkie książki są dostępne w naszej internetowej księgarni:
https://odczasudoczasu.pl/c/ksiegarnia/