Kilka słów o książce “Czas i urządzenia do jego pomiaru”


"Czas i urządzenie do jego pomiaru" - to pierwsza książka wydana przez Klub Miłośników Zegarów i Zegarków - obecnie największego grona osób zainteresowanych zegarkami, ale też jedynego wspierającego wydawanie książek branżowych. Dzięki jego zaangażowaniu mamy nowe książki, które są świadadectwem aktywności naszych polskich miłosników zegarków. Ta ksiązka jest przeznaczona dla szerokiego grona "zegarkomaniaków", począwszy od wszystkich zawodowo zajmujących się zegarkami (zegarmistrzów, handlowców i dziennikarzy) poprzez kolekcjonerów i fascynatów mikromechaniki, aż do wszystkich, którzy są ciekawi wiedzy i nie mieli okazji zetknąć się z tą fascynującą dziedziną techniki.

blank

    Chęć wsparcia w procesie wydania książki bierze się przede wszystkim z braku takiego opracowania w zasobach polskiej literatury branżowej. Ostatnie (i jedyne zarazem) książki o podobnym charakterze, to wielotomowe opracowanie braci zakonników z Niepokalanowa: Wawrzyńca Al. Podwapińskiego i Bernarda St. Bartnika.
Dwunastotomowe opracowanie zapoczątkowane w roku 1948, ukończone zostało dopiero w roku 1987. Zbiór ten nastawiony był na edukację zawodową zegarmistrzów, co powodowało, że szczegóły konstrukcyjne i inne specjalistyczne wiadomości zniechęcały do niego szersze grono zainteresowanych zegarkami i podstawami techniki pomiaru czasu tylko hobbystycznie. Mimo, że zegarmistrzostwo, szczególnie to dzisiejsze – mechaniczne, można określić jako konserwatywne, to brak takiego opracowania doskwierał wszystkim nim zainteresowanym jako zjawiskiem historycznym, oraz historią i techniką zegarkową.
Dla mnie osobiście, szczególną radością jest możliwość współpracy z moim nauczycielem akademickim, Dziekanem Wydziału Mechaniki Precyzyjnej z czasów edukacji na Politechnice i promotorem mojej pracy dyplomowej.
Proces wydania książki wymaga zgromadzenia odpowiednich funduszy. Rozumiejąc ukazanie się takiej książki jako istotne wydarzenie w branży, i odczuwając potrzebę włączenia się w dzieło jej wydania wielu osób, założyliśmy udział zegarkowych sponsorów.

Z tego powodu, w książce przewidzieliśmy dodatkowe kolorowe strony przeznaczone na umieszczenie przez sponsorów reklam swoich firm i produktów. Do chwili obecnej akces do wsparcia książki wyraziły firmy: Alkor, Anyro, Hermitage Boutique, odCzasu doCzasu, Swatch Group Polska i Zibi, oraz marki: Adriatica, Certina, Citizen, Chronoswiss, Girard Perregaux, H.Moser, IWC, Longines, Maurice Lacroix, Omega, Perrelet, Roamer i Seiko.
Oczekując wsparcia w promocji książki na rynku, zwróciliśmy się także do wszystkich znanych mediów branżowych z ofertą patronatu medialnego. Ufamy, że wydawnictwa zaangażują się w promocję książki, informując wszystkich zainteresowanych o jej wydaniu.
Znając rękopis książki, pozwalam sobie jeszcze raz wrócić do merytoryki książki. Należy przede wszystkim zauważyć, że jest ona ciekawie i przystępnie napisana pod kątem każdego czytelnika. Najlepszym przykładem “prostego zarażania fascynacją zegarkową” były osoby z jednego z wydawnictw, którym został udostępniony rękopis książki do wyceny kosztów wydruku. Przy zwrocie rękopisu osoba oddająca poprosiła o informację o ukazaniu się książki na rynku (nawet jeśli nie oni będą ją wydawać) bo jak przekazała: kilka osób z wydawnictwa chciałoby nabyć ją dla siebie. Mimo głębokiej wiedzy fachowej (można spokojnie założyć, że w naszym kraju Profesor Mrugalski jest “najtęższą zawodową głową”) książka jest opracowaniem popularno-naukowym. Można sie nawet pokusić o stwierdzenie, że bardziej popularnym, niż naukowym.

blank
Jak już było wspomniane, nie ma w języku polskim żadnego innego tak przystępnego opracowania, nie mówiąc już o poprawności fachowej i jednoznaczności określeń fachowych.
W branży zegarkowej nie ma (i co przykro stwierdzić pewnie jeszcze długo nie będzie) nikogo, kto byłby w stanie przygotować podobne opracowanie o założonym poziomie wiedzy fachowej. Kierunków naukowych o tym profilu, czy specjalności nie ma już na żadnej z uczelni technicznych, bo mechanika ustąpiła miejsca elektronice. Nie ma także w Polsce żadnej istotnej gałęzi przemysłu, która mogłaby doprowadzić do odrodzenia się tego kierunku nauki.

blank
Ksiązka jest przeznaczona dla szerokiego grona “zegarkomaniaków”, począwszy od wszystkich zawodowo zajmujących się zegarkami (zegarmistrzów, handlowców i dziennikarzy) poprzez kolekcjonerów i fascynatów mikromechaniki, aż do wszystkich, którzy są ciekawi wiedzy i nie mieli okazji zetknąć się z tą fascynującą dziedziną techniki. Jako jedno z nielicznych opracowań znajdujących się na rynku, jest doskonałym źródłem usystematyzowanych i pewnych informacji, przedstawionym językiem poprawnym pod kątem zawodowym.
Dzieki obecności sponsorów, możliwe staje się także poszerzenie informacji o szczegóły związane z przedstawianą przez nich marką.
Książka może stać się także doskonałym prezentem dla wszystkich przyjaciół i klientów wszystkich salonów jubilerskich i firm branżowych.
Profesor Mrugalski jest cenionym i lubianym pracownikiem Politechniki Warszawskiej i Wydziału Mechatroniki (dawniej Mechaniki Precyzyjnej) o znaczącym dorobku naukowym. Całe swoje życie zawodowe (ponad 50 lat) poświęcił współpracy z Politechniką Warszawską i Warszawie jako takiej. Obok pracy naukowej, dydaktycznej i wychowawczej jest on współtwórcą zegara na Zamku Królewskim w Warszawie, odbudowanego wysiłkiem Warszawskiego Cechu Zegarmistrzów.

blank
Obecnie Profesor Mrugalski jest między innymi Prezesem Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków – znacznego już grona “zegarkomaniaków”, skupionych wokół strony internetowej www.zegarkiclub.pl
Zgromadzone na stronie klubu informację branżowe są w znaczącej części dziełem Profesora.
Książka “Czas i i urządzenia do jego pomiarów” mogłaby stać się zwieńczeniem działalności naukowej profesora Mrugalskiego, jednak w trakcie zbierania materiałów autor spotkał się z tak znacznymi brakami informacji, iż z dużą pewnością możemy spodziewać się kolejnych “zegarkowych publikacji”.

Władyslaw Meller

 Wszystkie książki są dostępne w naszej internetowej księgarni:
http://www.e-zegarki.info.pl/sklep/kategoria/645/Ksi%C4%99garnia.html