Zegary. Historia pomiaru czasu. Książka polecana wszystkim

Zegary. Historia pomiaru czasu

Nakład książki został już wyczerpany!

Książka Davida Christiansona “Zegary. Historia pomiaru czasu” wydana w roku 2012 przez Arkady, jest doskonałym opisem historii zawodu. Jak głosi krótka notka informacyjna, autor książki jest „uznanym historykiem zegarmistrzostwa i dyplomowanym mistrzem tego zawodu z 25 letnim doświadczeniem, a także prezesem American Watchmaker and Clockmakers Institute (AWI) i członkiem British Horological Insitute. Współopracuje z czasopismami „Professional Jeweler” i „Horological Times”, a także prowadzi wykłady z dziedziny konserwacji zegarów dla AWI”. Takie przedstawienie osoby autora, zobowiązuje do wysokiego poziomu zawodowego opracowania i z całą pewności można stwierdzić, że piszący to zobowiązanie doskonale wypełnia.

Na kolejnych stronach tej wyjątkowej książki znajdujemy ciekawą, tak w formie, jak i w treści prezentację historii rozwoju zegarmistrzostwa i technik pomiaru czasu.

Płynne przedstawienie tematu i doskonałe ilustracje są wielkim atutem tegoż opracowania. Dość często pojawiają się także wtrącenia, które w wyróżnionej formie graficznej – ramki, zawierają opisy specjalnych wyrobów, osób i zdarzeń. To właśnie dzięki takim zapisom możemy lepiej poznać przykładowo osobę Papieża Sylwestra II, historię emalierstwa, czy zebrane w jednym miejscu zasługi zegarmistrzostwa dla ogólnego rozwoju techniki.

W treści wywodu autor, szczególnie opisując ostatnie czasy, odwołuje się do konkretnych marek i modeli zegarków, ale czyni to tylko i wyłącznie dla lepszego przedstawiania swojego historyczno – techniczno – ekonomicznego, bardzo ciekawego wywodu.

Co może być dodatkowo cenne dla nas – europejczyków, książka ta jest niezwykłą okazją do lepszego poznania zegarmistrzostwa amerykańskiego, a także swego rodzaju amerykańskiego spojrzenia na zegarmistrzostwo europejskie. Tego typu widoczne w treści opracowania spojrzenie nawet dla znawców tematu może okazać się bardzo cennym doświadczeniem.

Pochwalić należy także troskę wydawnictwa i pracę Konsultanta Naukowego – pani Ewy Martyny o wysoki poziom poprawności zawodowej tłumaczenia tekstu oryginalnego.

Książkę można czytać tak wyrywkami – dla poznania konkretnego czasu w zegarmistrzostwie, osoby, czy konstrukcji, jak i w jednym ciągu. Jest to możliwe także dzięki wskazanym powyżej, częstym wtrąceniom w formie ramek, poprzez które książka jest także na pewno łatwiej przyjmowana.

Dzięki tak podanej treści, recenzowaną książkę można polecać każdej zainteresowanej zegarmistrzostwem, a także ogólnie techniką osobie, a co ważne i co niestety nie przynosi chluby naszym miłośnikom zegarków, w sensie ich ilości, jest ona cały czas dostępna na rynku pierwotnym.

Władysław Meller

Wszystkie książki są dostępne w naszej internetowej księgarni:
http://www.e-zegarki.info.pl/sklep/kategoria/645/Ksi%C4%99garnia.html