Historia Czystopolskiej Fabryki Zegarków Wostok

Historia Czystopolskiej Fabryki Zegarków Wostok

Swoją historię ЧЧЗ (Чистопольский часовой завод – Czystopolskij Czasowyj Zawod) “Wostok” rozpoczyna jesienią 1941 roku. W listopadzie cisza spokojnego prowincjonalnego miasteczka została zakłócona przypłynięciem pierwszej barki z wyposażeniem i 500 pracownikami z II Moskiewskiej fabryki zegarków, którzy z Moskwy zostali ewakuowani do Czystopola.

W mieście nie było warunków dla stworzenia przemysłu w zakresie mechaniki precyzyjnej, ale hasło “wszyscy dla frontu, wszyscy dla zwycięstwa” poparte reżimową tradycją i realiami wojennego  położenia, entuzjazmem moskwiczan i półtora tysięcznym tłumem czystopolskich nastolatków, którzy byli pierwszymi pracownikami fabryki, spowodowało to, czego oczekiwano. Już wiosną 1942 roku ЧЧЗ rozpoczął masową produkcję różnych czasomierzy dla wojska, a od 1 lipca dział już na pełnych obrotach.

Wostok Amfibia

Z fabryki tej pochodzi choćby znany doskonale miłośnikom zegarków radzieckich model Amfibia (ten sfotografowany przez  Jacka Slaninę)

Cały artykuł pojawił się na portalu Zegarki i Pasja, a my wspominamy, bo mamy w ofercie zegarki Vostok Europa – powiązane z Czystopolską fabryką, a także Błonie, dla których przodek – Zakłady Mechaniczno – Precyzyje Błonie były partnerem.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zegarków Vostok Europe – Vostok Europe w odCzasu doCzasu
Ofertą zegarków Błonie: Błonie w odCzasu doCzasu 

Pełna treść opracowania na Zegarki i Pasja