Chat with us, powered by LiveChat

Festiwal zegarmistrzowski w Łodzi. Prelekcje, panele dyskusyjne i prezentacje

Na Festiwal  It is all about watches odbywający się na przełomie września i października w Łodzi nie miałem zamiaru pojechać. Dowiadując się, że w tym samym mieście i w tym samym czasie odbywa się druga impreza zegarkowa – Aurochronos, byłem wręcz mocno zniesmaczony.
Jak można się podzielić, nie będąc jeszcze nigdy połączonym?
Jak można w ten sposób postąpić, przy tak słabym stanie organizacji branży?

Festiwal It is all about watches Łódź 2017
Jednak byłem na: „It is all about watches”!

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017
Organizatorzy skusili mnie przedstawionym programem i zaproszeniem do wygłoszenia prelekcji o moim nauczycielu akademickim i przyjacielu – Profesorze Zdzisławie Mrugalskim. Tak więc pojechałem, byłym tam przez pierwszy dzień i dzięki temu sporządziłem niniejszą krótką relację, której najważniejszym elementem są na pewno ilustracje, opatrzone moimi  drobnymi komentarzami.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017
Zgodnie z planem w centralnym pomieszczeniu Pałacu odbywały się prelekcje i dyskusja panelowe, a w salach sąsiadujących. W pierwszej  – w Sali Mistrzów prezentowane były prace zegarmistrzów, oraz zbiory wyrobów Gustava Beckera.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

W drugiej byli obecni producenci, hurtownicy, kolekcjonerzy, wydawca czasopisma Chronos i przedstawiciele butików Hour Passion.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

Na półpiętrze powyżej sali centralnej pałacu prezentowany był współcześnie wyprodukowany przez panów: Marka Binia i Marka Górskiego zegar mechaniczny.Był on tak ustawiony, że zarówno prelegenci, jak i słuchających ich goście mogli na tarczy tego zegara kontrolować upływ czasu.

Jak można było doświadczyć, atmosfera nie tylko na sali plenarnej była bardzo życzliwa.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017Podobnie było w Sali Mistrzów, a także przy stoiskach w trzeciej sali, gdzie obecni tam wystawcy w gronie gości i w gronie prywatnych kolekcjonerów odbywali też… drobny bazarek.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

Na spotkanie zaproszony był Profesor Zdzisław Mrugalski, który niestety ze względu na stan zdrowia nie mógł być obecny. Do gospodarzy i wszystkich obecnych gości – do swoich „kolegów po fachu” skierował on specjalny list, który został odczytany przez Władysława Mellera w trakcie prelekcji na temat zegarmistrzostwa Profesora Mrugalskiego.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

Spotkanie prowadził Prezes Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa – Filip Odrobiński, a dzielnie wspierał go członek Zarządu Stowarzyszenia, znany zegarmistrz Jan Szymański.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

Organizacyjnie i  trochę w tle aktywny był drugi członek Zarządu Paweł Kowalczyk.

Przebieg pierwszego dnia spotkania zgodny był z przedstawioną agendą, a poniżej pozwalam sobie na krótkie komentarze przy konkretnych ilustracjach przedstawiających zdarzenia i osoby.

Festiwal It is all about watches Łódź 2017Historia Mera Poltik Łódź
Mera Poltik Łódź, to nie tylko swego rodzaju „gospodarz miejsca” na Festiwalu It is all about watches. Mera Poltik – to największy producent budzików, także producent budzików własnej, polskiej konstrukcji.
Referat o historii zakładu wygłosił Wacław Gałecki – były dyrektor Mera Poltik, ale na sali obecny był także mgr inż. Jan Wojda  – wieloletni dyrektor techniczny zakładów Mera Poltik, który zachęcony przez prelegenta, także powiedział kilka słów o swojej pracy i historii zakładu. W trakcie wystąpienia prelegenci wskazywali  kilkukrotnie dokonania pana Alojzego Szarfa, który był także obecny na spotkaniu.
Wydarzenia opowiadane przez osoby, które doświadczyły z bliska wszystkich tych przypadków – bezcenne!

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017Zegarki i inne produkty z Błonia
Pan Jerzy Bezpałko znany jest doskonale ze swojej wysokiej kultury osobistej i głębokiej wiedzy merytorycznej dotyczącej zakładu Mera Błonie. Toż to on napisał historię firmy z Błonia!
Pan Jurek jest także doskonałym mówcą, więc… czasu nie starczyło, ale wszyscy słuchali z zaciekawieniem!

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

Zegarki Błonie dzisiaj
O produkcji firmy, o impulsach do stworzenia kolejnych modeli zegarków marki Błonie opowiadał Kierownik Zakładu – Maciej Morawski. Brak wiedzy zegarkowej w aspekcie produkcji zegarków i niemożliwość wykonania w Polsce nawet podstawowych elementów zegarków, to informacja która zapoczątkowała prelekcję. Dalej było przedstawienie dotychczas wyprodukowanych wzorów, a także nowy projekt, który w najbliższym czasie pojawi się na rynku.
Fachowcy od produkcji zegarków poszukiwani przez firmę Błonie!

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

Profesor Zdzisław Mrugalski – naukowiec i zegarmistrz, czy zegarmistrz i naukowiec?
W swojej prelekcji mówiłem o: zegarmistrzu, nauczycielu akademickim, Dziekanie Wydziału Mechaniki Precyzyjnej, przyjacielu zegarmistrzów – braci zakonnych z Niepokalanowa, przyjacielu zegarmistrzów warszawskich i moim przyjacielu.
Oczywiście królowało zegarmistrzostwo!
Po wygłoszonej prelekcji, któryś z organizatorów zasugerował, by w gronie zebranych osób zredagować krótki list do Profesora Mrugalskiego. Każdy z obecnych mógł na nim złożyć swój podpis.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

W prelekcji „Wy macie zegarki, a ja mam czas” zaprezentował się Franciszek Wiegand.

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

O zegarach na wysokości opowiadał Michał Olejniczak z portalu „Czas na wysokości”.

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

Był też panel dyskusyjny, gdzie rozważano przyszłość zawodu zegarmistrza, oraz możliwości wychowania nowych pokoleń zegarmistrzów. Tę dyskusją warto byłoby kontynuować , i koniecznie upowszechnić poprzez drukowaną jej wersję.

Czesław Złotnik opowiadał o: „Zegarach wieżowych– jako przykładzie myśli technicznej i zegarmistrzowskiej na przestrzeni wieków”. Tyle, że był zachwycony zegarem z Katedry w Kamieniu Pomorskim, który sam do Łodzi przywiózł i elektroniczną stabilizacją dokładności jego pracy, więc o tym mówił najwięcej. Stabilizację chodu wykonała firma REK – Jerzego Jurkiewicza , który w czasie prelekcji także zabrał głos.
„Ile zegarów będzie można uratować!”,  „Już nigdy argument dokładności chodu zegarów nie będzie mógł być podnoszony!”  – każdego z podziwiających zegar informował Czesław Złotnik.

Nie mogło zabraknąć prelekcji zaproszonych z zagranicy gości, w czasie których:

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017
Augustin Matei „malował” tarcze swoich zegarków

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

Festiwal It is all about watches Łódź 2017Torsten Negengast pokazywał swoje „techniczne czasomierze” i opowiadał jak zaczął je wykonywać.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

„Omega” jako ostatnia prezentacja dnia.
To nie z powodu nazwy, ale ze względu na możliwość przybycia jej Brand managera – Maxime Gourgoullart, prelekcję marki Omega zaplanowano na godzinę 19.00.
Dokonania Omegi wielkie – to wiemy wszyscy. Tutaj były one bardzo ciekawie przedstawione!

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

Uhonorowani dnia pierwszego zaproszeni zostali na podest, gdzie otrzymali stosowne pamiątki!

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

URODZINY u RODZINY
Był tort, była muzyka i chwila relaksu.

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

To koniec relacji z pierwszego dnia. Poniżej pojedyncze, acz ciekawe bardzo spostrzeżenia!

Festiwal It is all about watches Łódź 2017Stabilizacja dokładności chodu zegarów wieżowych. Realizacją tego zadanie przez firmę REK ze Szczecina bardzo zainteresowany był oczywiście dr hab. Sergiusz Łuczak z Mechatroniki, który jest także przyjacielem zegarów i klubowiczem.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017
Krzysztof Kurek – doskonale znany opiekun zegarów i wzór dla członków zespołu „Czas na wysokości” przysłuchiwał się prelekcjom i chętnie odpowiadał na wszelkie pytania. Na wystawę przywiózł i pokazał zgromadzonym element zegara z katedry w Gorzowie Wielkopolskim, o którym wiadomo, że doznał uszczerbku w nie tak dawnym pożarze. Tak zwane „echo” – element, który powtarza bicie godziny dwunastej był prezentowany w Sali Mistrzów.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017. w pierwszym rzędzie: Alojazy Szarf, Jerzy Bezpałko, w drugim rzędzie: Marek Górski, Władysław Meller, Jan Wojda

Zegarkowo- zegarowa „loża honorowa” (gdzie przypadkiem znalazł się także autor artykułu).
Od lewej: w pierwszym rzędzie: Alojazy Szarf, Jerzy Bezpałko, w drugim rzędzie: Marek Górski, Władysław Meller, Jan Wojda.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017Zegary polskiej produkcji!
Z Pieszyc, z Torunia… jakie jeszcze?
Trzeba porozmawiać na stoisku z polskimi zegarami!

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

Festiwal It is all about watches Łódź 2017Gustav Becker ze Świebodzic ma wielu fanów w każdym zakątku świata. Ci ze Świebodzic chętnie pokazują swoje bogate kolekcje. Mieliśmy taką także w Łodzi.

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

Festiwal It is all about watches Łódź 2017Bazarek, bazarek, bazarek …

 

Festiwal It is all about watches Łódź 2017

Nie tylko bazarek. Także warsztat chałupniczy.

Festiwal It is all about watches Łódź 2017Bazarek, to bazarek, ale niektóre zegarkami inspirowane wyroby zachwycały!

Było bardzo miło i ciekawie. Zgodnie z przekazem kolegów podobnie było w niedzielę, kiedy to odbyły się pozostałe zaplanowane prezentacje.
Doskonała atmosfera panowała także na Festiwalu Aurochronos, który odbywał się w halach EXPO Łódź.
SZKODA!
Wielka szkoda, że te dwie zegarkowe imprezy odbywające się w tym samym czasie i w tym samym mieście nie odbyły się razem. Patrząc na profil każdej z nich można zasugerować twierdzenie, że one się uzupełniają, więc byłoby fantastycznie i efekt byłby lepszy, gdyby organizatorzy połączyli swoje siły.

Władysław Meller
www.odczasudoczasu.pl