Chat with us, powered by LiveChat

60. lat zegarków KonTiki. Niezwykłe zegarki marki Eterna świadectwem niezwykłego wydarzenia

Zegarki KonTiki marki Eterna

Od dnia 28. maja do 30. czerwca w salonie odCzasu doCzasu, w Złotych Tarasach odbywa się wystawa antykwarycznych zegarków marki Eterna z Linii KonTiki zatytułowana: „60 lat zegarków KonTiki”. Marka Eterna jest przez miłośników zegarków doskonale rozpoznawalna i bardzo szanowana, a linia KonTiki jest chyba najlepiej znaną wśród wyrobów tej szwajcarskiej marki.

tratwa KonTiKi

KonTiki – to imię boga słońca Inków, nazwa tratwy i ekspedycji naukowej. Ta sama nazwa – KonTiki przyjęta dla wiodącej linii wzorniczej zegarków Eterna niesie ze sobą lekcję determinacji i odwagi. Lekcję daną wszystkim przez Thora Heyerdahla i jego załogę, którzy w 1947 roku na pokładzie prymitywnej tratwy przepłynęli Pacyfik z peruwiańskiego wybrzeża do wysp Polinezji.

mapa ekspedycji Thora Heyerdahla

Thor Heyerdahl z zegarkiem KonTiKi

Ten związek zegarkowego producenta z nazwą tratwy i całego wydarzenia – KonTiki jest nieprzypadkowy, bo wszyscy członkowie załogi w trakcie tej niezwykłej ekspedycji, dla pomiaru czasu posługiwali się zegarkami firmy Eterna.

Pierwsze zegarki należące do nowej linii KonTiki pojawiły się w kolekcji marki Eterna w roku 1958 i od tego czasu, poprzez kolejne dziesięciolecia firma Eterna wybranymi czasomierzami odwoływała się do tego niezwykłego wydarzenia. W ten sposób powstały modele KonTiki, które na wystawie prezentowane są w formie kolekcji. Poza związkiem z wyprawą KonTiki są one doskonałym przykładem zmian w branży i kolejnych etapów rozwoju zegarmistrzostwa.

wystawa zegarków Eterna KonTiKi

Zegarki firmy Eterna, w tym także modele z linii KonTiki są obecne w ofercie salonu odCzasu doCzasu w warszawskich Złotych Tarasach już od wielu lat. Teraz przy współpracy z firmą Eterna udało się przygotować specjalną wystawę, na której prezentowanych jest 8 antykwarycznych modeli KonTiki tej szwajcarskiej marki.

Zegarki damskie i męskie

Uczestnikami wyprawy KonTiki byli mężczyźni, którzy tworzyli zespół sześciu śmiałków, ale wśród oferowanych przez lata czasomierzy z linii KonTiki, oprócz modeli męskich były także zegarki damskie. Czasomierze z linii KonTiki zawsze wyróżniały się wyższą niż standardowa odpornością na czynniki zewnętrzne. Tego rodzaju własności przydatne są także dla żeńskich użytkowników zegarków.

Zegarki mechaniczne i elektroniczne

Co oczywiste, nie tylko w prezentowanej kolekcji zegarków marki Eterna znajdziemy modele tak z mechanizmami mechanicznymi, jak i elektronicznymi. Bardzo ciekawe jest choćby to, że w grupie zegarków elektronicznych prezentowany jest także model z mechanizmem kamertonowym. Ten rodzaj wyrobów był produkowany tylko przez kilka lat, a używając go dla wykonania zegarka KonTiki, Eterna potwierdza duże zaufanie branży jakim go darzono i nadzieję jaką pokładano w elektronice. W prezentowanej kolekcji jest oczywiście zegarek z kolejnego etapu zegarmistrzostwa – czasomierz z mechanizmem elektronicznym – kwarcowym. Najmłodszym zegarkiem prezentowanym na wystawie, podobnie jak wszystkie oferowane obecnie modele męskie z linii KonTiki, jest czasomierz mechaniczny z automatycznym naciągiem sprężyny.

KonTiki i Super KonTiki

W przedstawionej kolekcji znajdziemy część czasomierzy posiadających obrotowy pierścień koperty. Takie modele w swojej nazwie posiadają dodatkowy człon – słowo „Super”. Pojawia się ono jako KonTiki Super i Super KonTiki. Wśród prezentowanych na wystawie wyjątkiem jest tylko wspomniany model kamertonowy, który mimo posiadania pierścienia obrotowego takiego dodatkowego członu nazwy nie ma. Warto zauważyć, że w edycji z roku 1963 jeden z modeli posiada szerzej znaną wszystkim podziałkę minutową, a drugi nieregularną podziałkę dekompresyjną.

Dla podziałki minutowej, ustawiony pierścień (zero w aktualnym położeniu wskazówki minutowej) może służyć do łatwego wskazywania mierzonego odcinka czasu. Tym odcinkiem może być czas wymagany na dekompresję w procesie nurkowania, ale może być też dowolny mierzony odcinek czasu (gotowanie jajek, czas przeznaczony na wykonanie dowolnej czynności). Dla nieregularnej podziałki – podziałki dekompresyjnej, po ustawieniu pierścieni (zero dla aktualnego położenia wskazówki minutowej), odczytujemy wymagane odcinki czasu dekompresji zależne od głębokości nurkowania.

Zegarki Eterna z naszej aktualnej pokazane są na stronie: https://odczasudoczasu.pl/b/zegarki-eterna/

Wsparcie wystawy

Okładka czasopisma Zegarki i Pasja

Podejmując decyzję o współorganizacji wystawy w salonie odCzasu doCzasu, firma Eterna wraz z portalem i wydawcą magazynu Zegarki i Pasja przygotowała specjalną edycję tegoż magazynu dedykowaną firmie Eterna i zegarkom z linii KonTiki. Magazyn ten jest dostępny w formie elektronicznej pod adresem: https://odczasudoczasu.pl/wp-content/uploads/eterna/eterna-zip-edycja-specjalna.pdf 
W wersji drukowanej można odebrać go w salonie odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach i jego sklepie internetowym.
Magazyn jest także dostępny w innych salonach oferujących zegarki Eterna w Polsce.

Dla przygotowanej wystawy salon odCzasu doCzasu opracował także specjalny katalog eksponatów, który zawiera zdjęcie każdego z zegarków od strony tarczy, oraz zdjęcie mechanizmu. Zawiera on także nazwy modeli, ich rok produkcji, dodatkowe informacje zawarte na tarczy zegarka, oraz dość szczegółowe informacje dotyczące tak wyglądu, jak i parametrów każdego czasomierza.
Katalog ten jest dostępny w formie elektronicznej pod adresem: https://odczasudoczasu.pl/wp-content/uploads/eterna/katalog-eksponatow-online.pdf , oraz w salonie odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach.

Prezentowana kolekcja Kontiki zawiera między innymi następujące modele zegarków:

Zegarek męski Eterna Matic, KonTiki, z roku 1959

Zegarek męski Eterna Matic, KonTiki, z roku 1959

Zegarek męski Eterna Matic, Super KonTiki, z roku 1963

Zegarek męski Eterna Matic, Super KonTiki, z roku 1963

Zegarek męski Eterna Matic, KonTiki, Super z roku 1973

Zegarek męski Eterna Matic, KonTiki, Super z roku 1973

Zegarek damski Eterna Royal Quarz, z roku 1982

Zegarek damski Eterna Royal Quarz, z roku 1982

 

Zegarek męski Eterna Matic, KonTiki Super, z roku 2010/2011

Zegarek męski Eterna Matic, KonTiki Super, z roku 2010/2011

Zapraszamy do odwiedzin naszego salonu, zapraszamy do zapoznania się z zegarkami Eterna KonTiki.

Władysław Meller