Pamiątkowy zegarek Kościuszko. Polpora Kościuszko

Zbierając informacje o zegarku Polpora Kościuszko można natknąć się na witrynę Muzeum Kościuszki w Solothurn. Tam już na tytułowej stronie możemy zobaczyć, że niedawno pojawiła się książka o tematyce związanej z istniejącym Muzeum, zatytułowana: „Kościuszko w Szwajcarii 1815 -1817”.
Dla nas istotne jest i co widać na ilustrującym temat obrazku – na jej łamach pokazany jest… zegarek!
To ten właśnie fakt, ten czasomierz i współczesny zegarek polskiej marki Polpora Kościuszko stały się przyczynkiem do niniejszej informacji.

Zegarek Tadeusza Kościuszki

Pamiątkowy zegarek Kościuszko. Polpora Kościuszko

Jak się okazuje, zegarek jest eksponatem znajdującym się w zbiorach Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze.
Zgodnie z przekazem, na jego deklu „bywszy” właściciel zegarka wygrawerował następujący napis:
„Ofiarowany od T. Koscuzki pod Powązkami d. 28 Aug. 1794 A. Górskiemu”

Z treści wskazanej książki o czasomierzu możemy dowiedzieć się zdecydowanie więcej. Jej autor – Janusz Morkowski, który jest równocześnie aktywnym działaczem polonijnym w Szwajcarii, napisał o zegarku następujące słowa:
„28 sierpnia 1794 r. polskie oddziały w czasie obrony stolicy zawzięcie walczyły pod dowództwem gen. Henryka Dąbrowskiego z Prusakami o lasek na Powązkach, który trzykrotnie przechodził z rąk do rąk. W walkach tych wyróżnił się m. in. Antoni Górski.
Kościuszko odznaczył go osobiście wręczając mu jako wyraz uznania za dzielność złoty zegarek kieszonkowy wykonany w Paryżu przez firmę Bugnon.”

Pamiątkowy zegarek Kościuszko. Polpora Kościuszko

Jak wskazuje autor, nie musiał być to jedyny zegarek, który Kościuszko przekazał powstańcom za zasługi na polu walki. W dalszej części tekstu możemy przeczytać:
„Zegarek ten był prawdopodobnie jednym z wielu darów patriotycznych zamożniejszych obywateli, którzy w ten sposób chcieli wesprzeć materialnie powstanie narodowe, Naczelnik używał ich m.in., by odznaczać wyróżniających się żołnierzy.”

Pamiątkowy zegarek Kościuszko. Polpora Kościuszko

Bardzo ważny jest także sposób pozyskania eksponatu przez Muzeum Tadeusza Kościuszki, o którym jest napisane:
„Do muzeum (Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze) podarowali go potomkowie Górskiego w 1936 r.”

Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze

Pamiątkowy zegarek Kościuszko. Polpora Kościuszko

Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze zaprasza w swoje progi. Jego kustoszem i opiekunem jest współautor wskazanej książki – Benedykt Drewnowski, który w doskonały sposób przybliża osobę naszego narodowego bohatera i historię jego pobytu w szwajcarskiej miejscowości Solothurn (Solura).

Polpora Kościuszko

Pamiątkowy zegarek Kościuszko. Polpora Kościuszko

Znając powyżej opisany fakt, warto zaznaczyć, że na naszym rynku cały czas dostępny jest zegarek Kościuszko firmy Polpora, który jest inspirowany historią Polski i jej wielkiego narodowego bohatera. Inspiracje te doskonale widać w sposobie wykonania zegarka.

Pamiątkowy zegarek Kościuszko. Polpora Kościuszko

Teraz, dzięki powyższej wiedzy zegarek Polpora Kościuszko zyskuje jeszcze większą wartość kolekcjonerską.
Jego oferta na stronie naszego sklepu internetowego znajduje się na stronie z ofertą firmy Polpora.

Pamiątkowy zegarek Kościuszko. Polpora Kościuszko

Tak, jak opisany powyżej zegarek ofiarowany przez Tadeusza Kościuszkę, stał się dowodem bohaterstwa Antoniego Górskiego i trafił do gabloty muzealnej, tak współczesne zegarki Polpora Kościuszko firmy z Zielonej Góry mają szansę stać się pamiątką ważnych rocznic i niezwykłych dokonań (oby nigdy nie wojennych) naszych przyjaciół i bliskich.

Pamiątkowy zegarek Kościuszko. Polpora Kościuszko

Jednowskazówkowy czasomierz Kościuszko z Polpory pojawił się niespełna rok temu w kolekcji marki.
Jako, że w systemie działania firmy z Zielonej Góry wyprzedane (limitowane w liczbie) zegarki nie wracają już do oferty (tak przynajmniej było do tej pory), a wydaje się, że egzemplarze modelu Polpora Kościuszko już niedługo się skończą, to na pewno warto się nim zainteresować?

Janusz Morkowski. Konferencja Kościuszko

Nieoficjalna premiera tegoż zegarka miała miejsce rok temu – 10 maja 2017 roku w trakcie konferencji zatytułowanej: „Tadeusz Kościuszko Historia, tradycja, pamięć”, która odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie.
To w trakcie tej konferencji Janusz Morkowski (pokazany na zdjęciu powyżej) opowiadając o kulisach stworzonej przez niego książki, wygłosił referat zatytułowany: „Kościuszko w Szwajcarii 1815-1817”.

W uzgodnieniu z organizatorami konferencji, po wygłoszeniu zaplanowanych referatów, Aleksandra Budzisz – przedstawicielka firmy Polpora, zaprezentowała pierwsze wizualizacje wtedy dopiero planowanego zegarka Polpora Kościuszko.

Władysław Meller

Dla ilustracji treści wykorzystano elementy strony Muzeum Kościuszki w Solothurn  https://www.kosciuszkomuseum.ch