Junghans, fotofinisz i… Zenon Nowosz

Zenon Nowosz na Olimpiadzie w Monachium

Chronometraż sportowy, czyli pomiar czasu w sporcie to cała długa historia dążenia do wyższej dokładności samego pomiaru tej jednostki fizycznej, ale także jednoznacznego wyznaczania chwil: startu i przekroczenia linii mety przez zawodników.

zawodnicy przekraczający linię mety

chronometraż sportowy

Dzisiaj chronometraż sportowy to właściwie zupełnie rozdzielny w stosunku do zegarmistrzostwa (szczególnie mechanicznego) rodzaj aktywności. Z zegarmistrzostwem elektronicznym – kwarcowym wiąże go też praktycznie tylko wzorzec czasu – układ drgający z krawcem.

Chronometraż na Olimpiadzie w Monachium

W trakcie rozwoju chronometrażu sportowego, przykładowo na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium już po raz drugi (po Olimpiadzie w Meksyku) wykorzystano dopracowany fotofinisz, który precyzyjnie pozwalał zarejestrować każdego z uczestników na mecie biegu. Wywołanie i powiększenie zdjęcia trwało zaledwie minutę. Tradycyjne analogowe stopery przestawały być potrzebne. Od tamtej pory czas w lekkoatletyce mierzony jest elektronicznie z dokładnością pięciu zer po przecinku.

W takim razie wracamy do Monachium, wracamy do zdjęcia pokazywanego przez firmę  Junghans, którego w dokonaniach z przeszłości chwalimy także za chronometraż sportowy z roku 1972.

fotofinisz z Olimpiady w Monachium 1972

Zenon Nowosz i Olimpiada w Monachium

Analiza przedstawionego fotofiniszu nasuwa pytanie – czy to nie Polak jest na siódmym miejscu tego biegu?
Strój jest wyraźnie nasz narodowy – biało-czerwony!
Patrzymy na składy biegów finałowych w Monachium.
Tak, to Zenon Nowosz w finale biegu na 100 m,
Zwycięzcą biegu był Walerij Borzow.
Co ciekawe, pewnie właśnie dzięki fotofiniszowi zawodnikom  na 5 i 6 pozycji przypisano odpowiednie  miejsca, mimo, że mają identyczny zmierzony czas  (10,40 sek) podany w dokumentacji.  (Wikipiedia)

Można założyć, że to z tego powodu to zdjęcie stało się wizytówką zegarkowego producenta, jest w jego archiwum i bywa prezentowane przy okazji mowy o chronometrażu sportowym.

Zenon Nowosz – pułkownik

Studenci Politechniki Warszawskiej w połowie lat osiemdziesiątych mogli spotkać się z pułkownikiem Zenonem Nowoszem. Ten znany sportowiec był także wojskowym – absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej i w swoich zawodowych zajęciach miał także naukę studentów w ramach Studium Wojskowego Politechniki Warszawskiej.
Jego sportowe powiązania zdradzały częste rozmowy na tematy sportowe, które to studenci Politechniki chętnie z nim wszczynali.

Zenon Nowosz w ciągu całej swej sportowej kariery był zawodnikiem wojskowego, stołecznego klubu – Legii Warszawa.

Nasz salon od kilku już lat posiada w swojej ofercie zegarki niemieckiej marki Junghans – zachęcamy do odwiedzin salonu, i sklepu internetowego. Oferta zegarków Junghans w sieci

Władysław Meller

zdjęcia archiwalne pochodzą z opracowania zamieszczonego w magazynie Zegarki i Pasja