Czy znacie zegarki Zeppelin?

Stoper niemieckiej marki Zeppelin

Zeppelin, to oczywiście niemiecka i jednoznacznie z tym krajem kojarzona marka czasomierzy. Należy ona do firmy POINTtec Electronic GmbH, która powstała w 1987 roku w Ismaning pod Monachium w Bawarii. Jej specjalnością jest produkcja wyjątkowych zegarków naręcznych. W Portfolio firmy, obok wskazanej marki Zeppelin, znajdziemy także wyroby opatrzone nazwami: Junkers i Maximilian.

niemiecka marka zegarków Zeppelin

Sterowce Zeppelin

Swoją nazwą zegarki Zeppelin nawiązują do wielkiego pioniera lotnictwa, którego dokonania zrewolucjonizowały światową komunikację podniebną na samym początku XX wieku. Jest nim Ferdynand hrabia Zeppelin. To on jest pomysłodawcą i konstruktorem legendarnych sterowców „Zeppelin” projektowanych i produkowanych w Friedrichshafen w Niemczech.

W latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku na niebo wróciły sterowce spod znaku Zeppelin. Od niedawana na polskim zegarkowym rynku są obecne czasomierze Zeppelin. Te ostatnie cieszą się uznaniem za ich wyjątkową stylistykę i jakość wykonania.

Sterowce LZ 127 „Graf Zeppelin” i LZ 129 „von Hindenburg” znane były w całym świecie nie tylko ze względu na swoje ogromne rozmiary, ale przede wszystkim za osiągnięcia w transporcie lotniczym. Nie bez znaczenia był także luksus w jakim odbywała się podróż.

Sterowce wróciły na niebo, a zegarki Zeppelin niedawno znalazły się w ofercie naszego salonu. Poniżej przedstawiamy przykładowe ich modele.

Zegarki Zeppelin 100 Jahre, 7680-1

Niedawno marka Zeppelin zaprezentowała ciekawą, specjalną serię wyrobów. Pierwszym z nich i bardzo lubianym jest wskazany powyżej model:  Zeppelin 100 Jahre 7680-1.  Oczywiście jest on oferujemy w naszym salonie i sklepie internetowym.

Zegarek Zeppelin 7680-1Jest to zegarek oznaczony numerem referencyjnym 7680-1, który powstał dla uczczenia setnej rocznicy śmierci wynalazcy sterowców Zeppelin Grafa Von Zeppelina.

Zegarek marki Zeppelin na rocznicę śmierci Grafa Von Zeppelina
Rocznicę śmierci „szalonego hrabiego” – jak nazywano twórcę sterowców w jego rodzinnych stronach nad Jeziorem Bodeńskim, wskazuje napis umieszczony na tarczy – „100 Jahre”. Zegarek posiada elektroniczny mechanizm. Obok wskazania czasu podstawowego i daty, został wyposażony także w stoper i budzik.

Dzięki naniesionej skali tachometru, z użyciem stopera otrzymujemy jeszcze jedną funkcjonalność zegarka. Możemy określić średnią prędkość przemieszczania się przy pokonaniu oznaczonego jednokilometrowego odcinka drogi.

Dzięki umieszczonej dodatkowo skali telemetru możemy także określić odległość jaka dzieli nas od miejsca niektórych zdarzeń. Są nimi choćby wyładowania atmosferyczne, czy wybuchy. Dystans jaki nas od nich dzieli określamy poprzez pomiar czasu od chwili rejestracji światła wybuchu do usłyszenia jego dźwięku.

Zegarek marki Zeppelin w różnych wersjach kolorystycznych

Zegarek występuje także w wersji z czarną tarczą i trzeba przyznać, że obydwie kolorystyki tarczy są w równy sposób ujmujące.
Dla dobrego wyboru modelu niezbędne na pewno będzie wykonanie “testu nadgarstkowego”.

Ferdinand Graf von Zeppelin i zegarek Zeppelin Flatline 7364-2

Ferdinand Graf von Zeppelin był niemieckim generałem, inżynierem i konstruktorem lotniczym. To on w 1900 roku zbudował pierwszy sterowiec o konstrukcji szkieletowej.

Ferdinand Graf von Zeppelin i zegarek Zeppelin Flatline 7364-2

Mechaniczny zegarek Zeppelin jest modelem wyjątkowym w kolekcji wyrobów tej niemieckiej marki, bo jest on wykonany jako „Open Heart”. W takim zegarku poprzez otwór w tarczy zegarka można obserwować pracę serca mechanizmu, czyli jego balansu.

Open Heart jest elementem podobnym do gondoli sterowców Zeppelin. Tylko stamtąd można było obserwować oddalająca się ziemię w czasie podniebnej podróży!

Ferdinand Graf von Zeppelin i zegarek Zeppelin Flatline 7364-2

Fascynację pracującym mechanizmem zegarka może porównać do fascynacji wynikającej z unoszenia się ponad ziemią, jaką przeżywali pasażerowie sterowców.

Ferdinand Graf von Zeppelin i zegarek Zeppelin Flatline 7364-2

Sterowce zrewolucjonizowały powietrzne podróże na przełomie XIX i XX wieku, a w kolejnych latach poszły w niepamięć.

Ferdinand Graf von Zeppelin i zegarek Zeppelin Flatline 7364-2

Zegarki mechaniczne, w tym także te otwartym sercem, dają wielką przyjemność ich użytkowania. Dzieje się to w czasach, gdy dokładność mierzonego przez nie czasu jest swego rodzaju protestem przeciwko ciągłej pogoni świata.

Zeppelin, model LZ129 Hindenburg 7036-1 – zegarek „z pełnym kalendarzem plus”

Szarość klasycznej tarczy tego zegarka jest urozmaicona wskazaniem fazy Księżyca. To astronomiczne wskazanie jest najpiękniejszą dekoracją zegarkowej tarczy. Znany od lat, ciekawy sposób prezentacji ziemskiego satelity, to majstersztyk zegarmistrzostwa.

Zeppelin LZ129 Hindenburg 7036-1

Miesiąc księżycowy trwa około 29,5 dni i w tym okresie Księżyc na zegarkowej mini tarczy przedstawia się od lewej do prawej strony. Zaczyna od Nowiu (niewidoczności) a następnie pojawia się w formie cienkiej litery „D”. W kolejnych dniach „dostaje ciała”, by w połowie cyklu prezentować się w pełni (jako pełne koło). Dalej zmienia się upodabniając do litery „C” i „wycienia się” aż do zniknięcia.

Zeppelin LZ129 Hindenburg 7036-1

Te zmiany z dnia na dzień trudno zaobserwować, ale mając na ręku zegarek Zeppelin model LZ129 Hindenburg 7036-1 można tego dokonać na przestrzeni kilku kolejnych dni.

Na ilustracjach prezentujemy zegarek Zeppelin model LZ129 Hindenburg 7036-1 w „firmowym” dla niego klimacie.

W zegarkowym światku o wyrobach posiadających wskazania dnia miesiąca, dnia tygodnia, nazwy miesiąca i fazy księżyca mówi się, że posiadają „Pełny kalendarz”.
Zegarek Zeppelin, model LZ129 Hindenburg 7036-1 nie posiada wprawdzie wskazania aktualnego miesiąca, ale ma coś innego. Coś dziś zdecydowanie bardziej potrzebnego.

Zeppelin LZ129 Hindenburg 7036-1

Tym wskazaniem jest numer trwającego tygodnia roku. W wielu przedsiębiorstwach właśnie tygodniowe są plany produkcyjne i z tego powodu informacja o aktualnym tygodniu roku jest bardzo ważną.

Warto zegarek Zeppelin model LZ129 Hindenburg 7036-1 posiadać na nadgarstku!

Władysław Meller