Chat with us, powered by LiveChat

Xicorr 200 – pierwszy lifting słynnej Warszawy

Po ewidentnym sukcesie jaki odniósł model Xicorr Warszawa M20 nadszedł moment na premierę nowych modeli związanych z samochodem Warszawa w kolekcji polskiej marki Xicorr.

Te nowe zegarki marki Xicorr są już od jakiegoś czasu obecne na rynku, ale zawsze warto więcej o nich powiedzieć przybliżając ich wygląd, historię powstania i inspirację do ich kreacji.

Zanim jednak przejdziemy do opisu konkretnych modeli, warto przytoczyć kilka faktów motoryzacyjnych do jakich odwołuje się ta kolekcja.

Samochód FSO M20, którego produkcja ruszyła w 1951 roku, po 6 latach od opuszczenia taśmy produkcyjnej przez pierwsze egzemplarze polskich samochodów, doczekał się też pierwszej modyfikacji. Zmieniło się także oznaczenie samochodu – z M20 na M20 model 57, a później Warszawa 200. Modyfikacja dotyczyła następujących aspektów:

– samochód otrzymał nowy – mocniejszy silnik,
– zmieniono instalację elektryczną
– poprawione elementy stylistyczne – nowy grill, listwy boczne, kształt kierunkowskazów oraz charakterystyczny detal jakim jest strzała na masce.

Warszawa 200

Nowy wygląd zegarka

Tak samo jak dla samochodu Warszawa M20 w roku 1957, tak samo ostatnio przyszedł czas na modernizację zegarka. Liftingiem tym jest właśnie wersja 200 marki Xicorr. Pierwsze co rzuca się w oczy to cyferblat, na którym umieszczono charakterystyczny kształt odwołujący się do wyglądu grilla w zmodyfikowanej wersji samochodu Warszawa.

Warszawa 200

Wygląd przodu auta został odwzorowany na deklu zegarka w formie głębokiego graweru.

Dekiel Warszawa 200

W tym samym nadwoziu nowa wersja… zegarka

Kolejnym detalem zwracającym uwagę fanów akcentów motoryzacyjnych jest przeciwwaga wskazówki sekundowej, która ma kształt strzały umieszczanej na masce samochodu.

Kolejnym detalem zwracającym uwagę fanów akcentów motoryzacyjnych jest przeciwwaga wskazówki sekundowej, która ma kształt strzały umieszczanej na masce samochodu.

Nowy model zegarka firmy Xicorr wydaje się być zupełnie nową kreacją. Jak się okazuje, wcale tak nie jest. Modernizacji podległ wygląd tarczy i dekla zegarek. Koperta w kształcie i wielkości jest identyczną jak jego pierwowzór. Zmieniona została koronka zegarka.Koperta posiada średnicę 42 mm i grubość 11.7 mm.
W pierwszej wersji Warszawy, kształt koronki przypominał oponę samochodową, natomiast po liftingu ma ona bardziej “zegarkowy” kształt. Do tego została ona na swojej powierzchni walcowej wyżłobiona tak, aby łatwo można było nią operować.

Warszawa 200

Jak już podkreślałem nowa wersja w największym stopniu różni się cyferblatem. Cechą, którą warto podkreślić jest to, że cała tarcza jest kilku płaszczyznowa. Centralna część z imitacją grilla okala nałożona obręcz, w której wycięto cyfry indeksów godzinowych.
Oznaczenia poszczególnych godzin nie są wykonane w formie nakładanych lub namalowanych cyfr, jak ma to zwykle miejsce w zegarkach.
Tutaj – pod obręczą w miejscach godzin umieszczono masę luminescencyjną, która poprzez otwory w obręczy zapewnia czytelność, również w nocy. Rozwiązanie to jest nie tylko unikalne, ale również bardzo ciekawe.

Warszawa 200

Xicorr Warszawa w nowych barwach

Pierwszy model Xicorr Warszawa M20 została wykonana w 4 wersjach kolorystycznych: biało-czarnej, szarej, szaro-czarnej oraz limitowana edycja Czarna Mańka z czarną kopertą.

Gama kolorystyczna modelu 200 jest również dość szeroka i przyszły klient ma możliwość wyboru spośród następujących kolorów tarczy: czarna, czerwona, bordowa, bordowo-czarna, czerwono-czarna, czarno-bordowa, czarno-czerwona.

       

„Silnik” dwusetki

Za pracę zegarka odpowiada mechanizm TMI (Seiko) NH35A, który oferuje rezerwę chodu na poziomie 40 godzin. Mechanizm ten posiada datownik uwidoczniony w zegarku pomiędzy indeksami godziny 3 i 4.

Standardowe wyposażenie

Każdy zegarek Xicorr 200 sprzedawany jest na pasku skórzanym. W zestawie dodawany jest także pasek silikonowy.

Wartym podkreślenia jest fakt, że zegarki sprzedawane są w dedykowanym pudełku i oprócz wspomnianych pasków otrzymujemy również urządzenie do jego zmiany. Dzięki temu, każdy we własnym zakresie będzie mógł dokonać zmiany paska.

Warszawa 200 opakowanie

Oferta wszystkich zegarków marki Xicorr na stronie naszego sklepu internetowego: Xicorr – oferta.

Jakub Wojdat