BALL Engineer III Pioneer- innowacja w marce BALL Watch Company

Ball Watch Company- tragiczny początek historii

Powstanie marki Ball jest bezpośrednim następstwem tragicznego w skutkach wydarzenia jakim była katastrofa kolejowa w Kipton w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych. 19 kwietnia 1891 roku w Kipton doszło do zderzenia pociagów, podczas którego zginęło 8 osób. Bezpośrednią przyczyną tego wypadku był brak dokładności zegarka należącego do maszynisty jednego z pociągów. Webster Clay Ball po tej katastrofie został zatrudniony jako „główny inspektor czasu” i jego zadaniem było skontrolowanie wszystkich czasomierzy w firmie Lake Shore Line oraz opracowanie systemu kontroli czasu. Rozwiązania jakie wprowadził to, po pierwsze cykliczne kontrole zegarków noszonych przez pracowników kolei ( co dwa tygodnie). Były one przeprowadzane przez wykwalifikowanych zegarmistrzów. Kolejną zmianą jakiej dokonał było usunięcie maksymalnej różnicy 30 sekund między zegarkami kolejarzy, a czasem głównym.

Restrykcyjne przestrzeganie norm precyzji wskazań zegarków, zatrudnienie ponad 1800 pracowników i zasięg obejmujący 75% całej kolei amerykańskiej sprawił, że firma BALL stała się nie tylko synonimem jakości i punktualności, ale zyskała uznanie na całym świecie. Standardy jakie wyznaczył Webb C. Ball zainspirowały Swiss Society of Chronometrie do ustanowienia w 1973 roku certyfikatów chronometrycznych COSC, które po dziś dzień świadczą o ponadprzeciętnej precyzji chodu mechanizmu.

 Od początku swojego istnienia firma Ball Watch Company poszukuje nowych inspiracji i tworzy wyjątkowe czasomierze. Produkcja nietuzinkowych zegarków, opracowywanie nowych rozwiązań, dbanie o precyzję działania i najwyższą jakość produkowanych zegarków-to właśnie jest kwintesencja zegarków Ball.

BALL Explorers Club

BALL Explorers Club to inicjatywa stworzona przez firmę BALL, która zrzesza podróżników, sportowców oraz postacie społeczeństwa obywatelskiego, które BALL wspiera przekazując im swoje produkty do codziennych aktywności. Jedną z takich osób jest Anthony Powell, który dzięki swojej determinacji i wytrwałości tworzył film przedstawiający jak wygląda życie na Antarktydzie.

Film nosi tytuł Antarctica, A Year On Ice.

Tworzenie całego filmu wymagało nie tylko ogromnego wysiłku i uporu, ale również opracowania sprzętu, który wytrzyma w tak ekstremalnych warunkach jakie panują w tej lodowej krainie. 10 lat zajęło mu stworzenie tego dokumentu.

To właśnie takie osoby jak Anthony Powell są inspiracją dla firmy BALL Watch Company do opracowywania nowych rozwiązań i stawiania sobie nowych celów. Trud jaki podjął filmowiec najłatwiej określić jego własnymi słowami: „Rób to, co jest dla ciebie ważne. Miej wiarę w siebie i nieustannie ją umacniaj. Bądź gotowy przekraczać granice. Musisz poświęcić czas i być cierpliwy; z 5 miesięcy filmowania, powstaje 9 sekund filmu”

Przykładem innowacji jaką zaimplementowali do swoich zegarków jest wykorzystanie stali 904L w modelu Engineer III Pionier.

Engineer III Pioneer – podążanie za postępem

Przede wszystkim model Engineer III Pionier charakteryzuje się tym, że został wyprodukowany ze stali 904L. Materiał ten ze względu na zawartość chromu, miedzi, molibdenu i niklu jest bardzo odporny na korozję i kwasy. Metale użyte do produkcji tej stali czynią ją jeszcze twardszą niż stal 316L, ale przede wszystkim trudniejszą do obróbki. W rezultacie proces starzenia tego stopu jest wolniejszy, ale również posiada on nieco intensywniejszy połysk, niż znana nam wszystkim tzw. trzysta szesnastka.

Ten drugi rodzaj stali jest stosuje się w większości firm zegarkowych, w tym w wielu modelach marki Ball.

Niezwykła luminescencja- tryt H3

Jego niezwykła wytrzymałość nie jest jedyną cechą wartą podkreślenia. Najbardziej godnym uwagi jest fakt, że jest on niezwykle czytelny w ciemności, a to wszystko zawdzięcza zastosowaniu w nim pałeczek z gazem tryt.

Gaz ten świeci bez potrzeby naświetlania. Technologia firmy BALL polega na tym, że gaz H3  jest umieszczony w szklanych mikro rurkach, pokrytych luminescencyjnym materiałem od wewnętrznej strony. Materiał ten emituje zimne światło, gdy spotyka się z elektronami gazu H3. Stworzenie tego rodzaju tubek możliwe było dzięki zastosowaniu laserów CO2.

Pojemniki te nałożono zarówno na wskazówki, jak i na indeksy. Aby efekt ten był jak najmocniejszy zamontowano, aż 28 rurek z gazem. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie już na samych zdjęciach produktowych robi ogromne wrażenie, a co dopiero na żywo.

Mamy w swojej ofercie kilkanaście modeli marki BALL wyposażonych w indeksy z trytem, również ten o który właśnie Państwu przedstawiamy. Musimy to powiedzieć, że zegarki po zgaszeniu świateł nie tylko zaczynają drugie życie, ale również wyglądają jeszcze ciekawiej.
Naszą ofertę można zobaczyć na stronie sklepu internetowego odCzasu doCzasu 

Cyferblat inżyniera

Engineer III Pioneer posiada czarny cyferblat z masywnymi indeksami. Każde z oznaczeń godziny 6, 9 i 12 składa się z kilku rurek z trytem ułożonych w kształt cyfr arabskich. Wokół tych punktów namalowano skalę minutową. Na środkowej płaszczyźnie, po górnej i dolnej stronie osi masywnych wskazówek, znajduje się logo oraz informacje o modelu. Dotyczą one wodoszczelności, odporności magnetycznej i precyzji mechanizmu, czyli znamienne słowo CHRONOMETER.

W miejscu godziny 3 umieszczono pokaźnych rozmiarów okienko datownika, które dodatkowo  wyeksponowano lupą powiększającą.

Dbałość o detale kluczem do sukcesu

Wspomniany już ponadprzeciętny połysk tego modelu doskonale został zaprezentowany na 40-milimetrowej kopercie i bransolecie. Ponadto powierzchnie obu tych elementów zostały w precyzyjny sposób wykończone techniką polerowania i satynowania. Patrząc od strony cyferblatu na zegarek, polerowane są wszystkie wierzchnie płaszczyzny koperty i centralna przestrzeń 3-rzędowej bransolety.

Jak przystało na firmę BALL każdy detal zegarka jest niezwykle dopracowany. Nie ma tutaj miejsca na przypadek, a pięknie wykonane powierzchnie i krawędzie zegarka przekonają każdego kto weźmie go w rękę o tym. Jakość tych produktów nie odbiega najlepszym światowym firmom. Dbałość o najdrobniejszy szczegół podkreślają również na deklu. Przedstawia on lokomotywę, czyli coś z czym nierozerwalnie złączona historycznie jest firma BALL Watch Company.

Silnik napędowy zegarka- Engineer III Pioneer

Za ukazanie użytkownikowi upływu czasu odpowiada mechanizm z automatycznym naciągiem o oznaczeniu BALL RR1103-C. Posiada on certyfikat chronometru wydawany przez Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (C.O.S.C.).  Dodatkowym zabezpieczeniem zastosowanym w tym zegarku jest klatka z mumetlau o właściwościach antymagnetycznych. Konstrukcja ta gwarantuje, że mechanizm jest odporny na pole magnetyczne do 80000 A/m. Co więcej, zegarki BALL Watch Company są również odporne na uderzenia. Według informacji jakie posiadamy zegarek Engineer III Pioneer jest w stanie wytrzymać uderzenie do 5000 G.

Podsumowując, zegarek BALL Engineer III Pioneer jest to doskonały zegarek dla osób ceniących sobie niezawodność. Biorąc pod uwagę doskonałe produkty i ogromne zainteresowanie marką BALL Watch Company jestem pewien, że model Engineer III Pioneer stanie się jednym z bardziej lubianych produktów z całej gamy czasomierzy wychodzących z fabryki w La Chaux-de-Fonds w kantonie Neuchâtel.
Nasza oferta zegarków Ball na stronie sklepu internetowego: – oferta zegarków Ball

Jakub Wojdat