Zegarek Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski. Spotkanie z naszym kosmonautą

Zegarek Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski

W ubiegłym roku obchodziliśmy okrągłą  – 40. rocznicę jedynego lotu w przestrzeń polskiego kosmonauty – wówczas majora Mirosława Hermaszewskiego.
Marka Szturmańskie postanowiła uczcić ten fakt poprzez produkcję specjalnego, limitowanego zegarka dedykowanego generałowi Mirosławowi Hermaszewskiemu.
Jest nim Zegarek Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski.

Na szczegółową prezentację modelu Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski (czy też Sturmanskie) przyjdzie czas w następnym opracowaniu. Uczestnicząc w spotkaniu i oglądając zegarek zostaliśmy poinformowani o embargu na publikację o nim informacji do chwili oficjalnej prezentacji zegarka.
Teraz możemy już go wstępnie pokazać!

Zegarki firmy Szturmańskie/Sturmanskie

Zegarek Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski
Szturmańskie i Jurij Gagarin

To nie przypadek, że na naszym rynku pojawi się specjalny zegarek dla jedynego polskiego kosmonauty. To staranie naszego polskiego dystrybutora – firmy Poljot Euro.
To nie przypadek, że to marka Szturmańskie wykonała specjalny zegarek. Zegarki Szturmańskie zawsze byli obdarzani radzieccy woskowi piloci w dniu swojej promocji. Te zegarki towarzyszyły im w kokpitach samolotów, a potem także w kabinach kosmonautów.

Zegarki Szturmańskie były elementem wyposażenia kosmonautów, w tym także majora Mirosława Hermaszewskiego w trakcie jego lotu w kosmos.
To nie przypadek, że to marka Szturmańskie (Sturmanskie) związane była z lotnictwem. W języku rosyjskim „Szturman” – to nawigator, co oznacza, że  „Szturmańskie” – to nawigacyjne zegarki.

Na spotkaniu dystrybutorów zegarków Szturmańskie z Generałem Mirosławem Hermaszewskim zorganizowanym przez firmą Poljot Euro dużo było mówione o „drodze w kosmos”, dużo było o zegarkach i pomiarze czasu.

Gocza Gigauri Zegarek Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski
Gocza Gigauri i premiera zegarek Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski

Przywitanie gości

Przybyłych gości powitał właściciel Marki Poljot Euro – pan Gocza Gigauri.

W jego trakcie przypomniano historię marki Szturmańskie, ale wiadomo było, że najważniejszym gościem jest Generał Mirosław Hermaszewski, a wiodącym tematem zegarek Szturmańskie z okolicznościowej, dedykowanej naszemu kosmonaucie i przypominającemu jego lot w kosmos zegarek.

Generał Mirosław Hermaszewski

Swoje wspomnienia Generał Mirosław Hermaszewski opublikował  w książce „Ciężar nieważkości”.
W trakcie spotkania rozmawialiśmy także o zegarkach w kosmosie, a generał dla każdego z gości podpisywał także specjalnie przygotowane plakaty.

Kilka zegarkowych uwag zapamiętanych z tych opowiadanych na spotkaniu staramy się przedstawić poniżej.

Zegarek Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski
W trakcie spotkania

Zegarek Szturmańskie i pomiar czasu

Zegarek Szturmańskie, który był elementem wyposażenia pilota był noszony na elastycznym, gumowym pasku. Ten nietypowy sposób mocowania wynikał z konieczności zakładania zegarka na kombinezon kosmonauty, a ten miał szerokie „mankiety” (mocowanie rękawic).

Po odbytym locie zegarek był używany przez kosmonautę w życiu cywilnym. Jak przekazał pan Hermaszewski: „pewnego dnia jadąc samochodem zatrzymałem się by pomóc innemu kierowcy ze zmianą koła w samochodzie. Niestety dopiero w trakcie powrotu do domu zobaczyłem brak zegarka, który prawdopodobnie wypiął się gdy pomagałem zmienić koło”.

Zegar pokładowy, który decydował o życiu na pokładzie statku kosmicznego „miał prawo robić różnicę 3 sekund na dobę, a my nasze czynności musieliśmy wykonywać z dokładnością do 1,5 sekundy!”.

„Nawet w trakcie powrotu na ziemię w lądowniku, gdzie miejsca jest ekstremalnie mało, a kosmonauci przypięci pasami „był oczywiście widoczny zegar pokładowy, ale można było też w miarę swobodnie spoglądać na swój zegarek, by określić aktualny czas”.

„Miałem także na nadgarstku zegarek elektroniczny ze świecącymi na czerwono cyframi firmy Unitra Warel, bo to była formą promocji polskiego przemysłu.. Ten zegarek wzbudzał duże zainteresowanie”

Okolicznościowe dodatki

Zegarek Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski
Władysław Meller, generał Mirosław Hermaszewski, Katia Meller, Gocza Gigauri

Na sali konferencyjnej, a potem także w trakcie kolacji można było zrobić sobie okolicznościowe zdjęcie.

Oferta wyjątkowego zegarka

Zegarek Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski
Zegarek Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski

Dzięki inicjatywie marki Poljot Euro możemy jeszcze raz szczycić się obecnością Polaka w kosmosie i szerzej rozgłaszać tamto zdarzenie.
Mamy też na rynku wyjątkowy zegarek, którego postaramy się opisać w kolejnym materiale.

Zegarek Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski został wykonany w limitowanej edycji 190 sztuk.

Oferta zegarka Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski.

Dziś oferujemy go w naszym salonie i w sklepie internetowym w formie rezerwacji, ale zgodnie z informacją dystrybutora zegarki powinny do nas dotrzeć w ciągu najbliższych dni. Polecamy również inne zegarki lotnicze.

Władysław Meller