Sturmanskie Mirosław Hermaszewski Automatic Chronograph Limited Edition

Mirosław Hermaszewski – Generał Brygady, pilot, kosmonauta. Jedyny Polak w kosmosie.

Zegarek Szturmańskie Generał Mirosław Hermaszewski

Polak w kosmosie

27. czerwca Mirosław Hermaszewski jako inżynier pokładowy statku Sojuz-30 wystartował z kosmodromu Bajkonur. Lot trwał do 5 lipca 1978. 28 czerwca 1978 o godzinie 19:08 przeprowadzono cumowanie z zespołem orbitalnym „Salut 6” –Sojuz 29. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi i zostało ustanowionych kilka rekordów Polski zatwierdzonych przez FAI; m.in.: wysokość – 363 km, prędkość lotu – 28 tys. km/h, czas trwania lotu – 190 godzin 3 minuty 4 sekundy, przebyty dystans – 5 273 257 km i inne. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w Kazachstanie odbyło się lądowanie.
W przestrzeni kosmicznej załoga przebywała łącznie 190 godzin.
Jak się okazuje, Mirosław Hermaszewski był 89. kosmonautą, który wrócił z przestrzeni kosmicznej na Ziemię.

Towarzysz – Sturmanskie

Jako wyjątkowe radzieckie zegarki, czasomierze marki Sturmanskie (Szturmańskie) były oficjalnymi zegarkami radzieckich pilotów. Produkty te otrzymywali oni w dniu swojej promocji. To właśnie te zegarki towarzyszyły pilotom podczas ich podniebnych wojaży, jak również lotów kosmicznych. Mirosław Hermaszewski podczas lotu w kosmosie na swoim nadgarstku posiadał radziecki zegarek marki Sturmanskie. Jako ciekawostkę należy podkreślić, że na jego ręce znajdował się ponadto polski elektroniczny zegarek typu LED Unitra Warel.

Dziś rosyjska marka Sturmanskie (Szturmańskie) nawiązuje do tej swojej tradycji lotniczych, wojskowych zegarków, poprzez produkcję typowo lotniczego zegarka upamiętniającego naszego polskiego pilota wojskowego i kosmonautę Generała Mirosława Hermaszewskiego.

Sturmanskie Mirosław Hermaszewski Limitowana edycja

Sturmanskie Mirosław Hermaszewski Automatic Chronograph Limited Edition

W zeszłym roku miała miejsce 40. rocznica pamiętnego lotu, który wykonał Mirosław Hermaszewski. Obecnie mamy kolejną okazję przypomnieć sobie o tym wydarzeniu za sprawą rosyjskiej marki zegarkowej Sturmanskie. Firma ta postanowiła uczcić postać generała Mirosława Hermaszewskiego przygotowując specjalną limitowaną edycję zegarków sygnowanych nazwiskiem polskiego kosmonauty. Jest nim wyjątkowy lotniczy zegarek mechaniczny.

Polskie akcenty na rosyjskim czasomierzu

Ciemna kolorystyka napisów i detali na tarczy ciekawie kontrastuje z beżową barwą cyferblatu. Czarne wskazówki: godzin, minut i sekundnika doskonale współgrają z kolorystyką tarczy, a czerwona skala tachometru i wskazówki stopera urozmaicają jej wygląd.

Pierwszym detalem, który rzuca się w oczy od razu po spojrzeniu na model jest punkt w okolicach godziny 12. Znajduje się tam charakterystyczny kształt orła w locie trzymającego w dziobie wieniec laurowy. Jest to tzw. gapa, czyli odznaka pilotów wojskowych oraz personelu latającego – strzelców, obserwatorów i nawigatorów.

Poniżej, na tarczy tego mechanicznego zegarka, nadrukowano napis PIERWSZY POLAK W KOSMOSIE. W dolnej części tarczy znajdziemy kolejny polski akcent jakim jest napis GENERAŁ PILOT MIROSŁAW HERMASZEWSKI.

„Podwozie kapsuły”

Kolejnym detalem, ale równie ważnym jest dekiel zegarka. To w nim jest zawartych najwięcej informacji o tym rosyjskim modelu lotniczego zegarka..

Sturmanskie Mirosław Hermaszewski Automatic Chronograph Limited Edition

Centralną część dekla stanowi trójwymiarowa podobizna Mirosława Hermaszewskiego w kombinezonie. Wokół niej po okręgu wygrawerowano następujące napisy. Szturmańskie Limitowana seria. Pierwszy Polak w kosmosie. Wykonane w Rosji. Pierwszy polak w Kosmosie Mirosław Hermaszewski Interkosmos-78.

Jedyny kosmonauta dla 190 szczęśliwców

Pośród słów z dekla znajdzie się aspekt, który czyni zegarek Szturmańskie NE86-1855017H Miroslaw Hermaszewski tak wyjątkowym. Jest nim numer limitacji. Tylko 190 szczęśliwców będzie miało przyjemność posiadać ten model.  Ograniczona liczba egzemplarzy sprawia, że model ten może być ogromną gratką dla fanów zegarków limitowanych. Każdy kupujący otrzymuje do zegarka specjalny certyfikat potwierdzający autentyczność produktu z osobistym podpisem Mirosława Hermaszewskiego.

Polski udział w rosyjskiej misji

Polskie akcenty, o których powyżej pisałem zostały zaimplikowane do znanego już zegarka Sturmanskie Open Space. Jest on wyposażony w mechanizm z automatycznym naciągiem Seiko NH86. Oferuje on rezerwę chodu na poziomie 45 godzin. Posiada on komplikację stopera oraz datownik. Jest to bardzo dobry japoński mechanizm, który jest stosowany w wielu firmach. Oferuje przede wszystkim bezproblemowe użytkowanie i z pewnością sprawi użytkownikowi ogromną przyjemność z noszenia.

W naszej ofercie zegarki marki Sturmanskie/Szturmańskie goszczą już od wielu lat . Niezależnie od tego faktu, bardzo lubimy wszelkiego rodzaju limitowane edycje, a już w szczególności takie, które dotyczą naszego rynku. Z tego względu posiadanie w swojej ofercie modelu Sturmanskie/szturmańskie Mirosław Hermaszewski uważany za pewnego rodzaju zaszczyt, że możemy go Państwu oferować.
Mechaniczny zegarek z odwołaniem do naszego jedynego kosmonauty może być na pewno doskonałym prezentem nie tylko dla osób związanych z lotnictwem, czy miłośników zegarków, ale dla każdego lubiącego ładny i funkcjonalny, współczesny zegarek .

Jakub Wojdat