Książę Krak, Smok wawelski, Bartolini Bartłomiej, profesor Baltazar Gąbka i… zegarki Błonie

„Poznaję – krzyknął Smok – to zegarek marki „Błonie”, robiony w Grodzie Kraka. To zegarek Profesora!”

Jeszcze w tym (2020) roku w Bielsku-Białej stanie pomnik bohaterów kreskówki „Porwanie Baltazara Gąbki” – tak zgodnie z informacją na portalu Onet donosi Polska Agencja Prasowa.

Pomijając termin budowy (ten rok), bo wobec pandemii podana data ta może ulec zmianie, jako miłośnicy zegarków stawimy sobie pytanie:
„Czy przy okazji budowy pomnika pojawi się wątek zegarków noszonych przez Księcia Kraka i poszukiwanego przez bohaterów książki i kreskówki profesor Gąbka nosili zegarki marki „Błonie”

„Poznaję – krzyknął Smok – to zegarek marki „Błonie”, robiony w Grodzie Kraka. To zegarek Profesora!”

Już na pierwszych stronach opublikowanej w roku 1965 książki Stanisława Pagaczewskiego możemy przeczytać, że Książę Krak spoglądał na zegarek marki „Błonie”.

Także tytułowy Profesor Gąbka używał zegarka tej firmy:

„Poznaję – krzyknął Smok – to zegarek marki „Błonie”, robiony w Grodzie Kraka. To zegarek Profesora!”

Wprawdzie zegarki marki Błonie nigdy nie były robione w grodzie Kraka, ale jako że w Krakowie są Krakowskie Błonia, to o pomyłkę nietrudno.

Błonie BH 300

Wracając jednak do zegarków, to zegarek Błonie w tej książce pojawiał się kilkukrotnie.

Czy w takim razie pojawi się także jako element pomnika?

W oferowanej w naszym salonie książce Władysława Mellera: „Przystanek Zegarek. Zegarki i przystawki balansowe z Błonia” jest fragment poświęcony fenomenowi zegarków z Błonia, którego potwierdzeniem jest właśnie treść książki Stanisława Pagaczewskiego.

Błonie BH 300

Wprawdzie w naszym salonie poza wskazaną powyżej książką o zegarkach Błonie oferujemy także zegarki marki Błonie i lada chwila spodziewamy się dostawy modeli ze stałej oferty i oczekujemy nowych zegarków, to jednak staranie się o umieszczenie zegarka na projektowanym pomniku leży w gestii producenta zegarków Błonie.

My tylko kibicujemy budowniczym pomnika! Zachęcamy do zakupu książki: „Przystanek. Zegarek”, prosimy o śledzenie oferty zegarków Błonie w naszym sklepie internetowym.
https://odczasudoczasu.pl/b/zegarki-blonie/

Władysław Meller