Historia francuskiej, zegarkowej firmy Lip

Historia marki Lip

Przedstawiając historię zegarkowej, francuskiej firmy LIP trzeba oprzeć się na przekazie samej marki. Niestety ze względu na długi okres braku aktywności tego producenta na zegarkowym rynku trudno znaleźć wiele źródeł informacji dzięki którym można byłoby pokusić się o przedstawienie indywidualnego opracowania w tym temacie.

Historia firmy Lip
historia firmy Lip

W ofercie naszego salonu znalazły się zegarki firmy Lip, a fakt ten powoduje, że staramy się jak naszerzej ją przedstawić.

W poniższym opracowaniu opieramy się na katalogowym przekazie marki LIP (ilustracje i teksty), jednak pozwalamy sobie dodać jedną znaczącą z punktu widzenia nie tylko naszego lokalnego rynku informację. Dotyczy ona sprzedaży mechanizmów i licencji na mechanizmy, oraz technologii produkcji zegarków do Związku Radzieckiego. Dodajemy też ostatnią – tę najważniejszą z punktu widzenia naszego salonu – komunikat, że rozpoczęliśmy współpracę handlową z przedstawicielem marki Lip w Polsce.

Podobnie jak informacje, tak samo ilustracje do nich pochodzą z materiałów firmy LiP.

Historia marki Lip


1867 – POCZĄTEK BOGATEJ HISTORII

Historia firmy Lip - początek

Założyciel marki LIP – Emmanuel Lipmann otwiera warsztat zegarmistrzowski przy ulicy Grande Rue 14, w Besançon, stolicy francuskiego zegarmistrzostwa i mieście położonym niedaleko Szwajcarii.


1904 – PRZYDATNA RADIOAKTYWNOŚĆ?

Maria i Piere Curie
Pierre i Marię Curie

Ernest Lipmann prosi Pierre’a i Marię Curie, którzy właśnie odkryli rad, aby znaleźli materiał, który umożliwi odczytanie czasu w ciemności. Dzięki tej współpracy marka LIP opracowuje pierwsze fosforyzujące … i radioaktywne tarcze!


1914 – LIP LIP LIP … Hurra!

Historia firmy Lip

Dzięki bardzo precyzyjnemu odmierzaniu czasu, zegarki marki LIP wspomagają prowadzenie ognia przez francuską artylerię i lotnictwo w czasie pierwszej wojny światowej.


1935 – ZEGAREK LOTNICZY

blank

Od 1935 roku firma LIP produkowała zegarki lotnicze, w tym słynny model „TYPE 10”, w który wyposaży latającą łódź „La Croix du Sud” (Krzyż Południa) pilotowaną przez legendarnego Jeana Mermoza, podczas jego przygody z Aéropostale (poczta lotnicza).


1936 – WSPÓŁPRACA ZE ZWIĄZKIEM RADZIECKIM

Historia firmy Lip

W 1936 roku Fred (Frederic Samuel) Lipmann – wnuk założyciela firmy Lip podpisuje umowę sprzedaży do Związku Radzieckiego mechanizmów i części do zegarków, a następnie także technologii firmy Lip do ich produkcji. W ten sposób Związek Radziecki otrzymał nowoczesną technologię do produkcji niezawodnych zegarków, a firma Lip dostała gotówkę potrzebną do pokonania jej własnych problemów finansowych wywołanych chęcią szybkiego rozwoju.


1946 – NOWOCZESNA TECHNOLOGIA I PODZIĘKOWANIA

Historia firmy Lip

Wyprodukowany w 1935 roku mechanizm oznaczony jako kaliber T18, był pierwszym francuskim mechanizmem zegarkowym produkowanym w systemie masowym i w bardzo dużej liczbie sztuk. Jego bardzo wysoka niezawodność sprawiła, że zegarek z tym mechanizmem został wybrany przez rząd francuski i przekazany Sir Winstonowi Churchilowi w 1948 r., w podziękowaniu za usługi świadczone na rzecz Francji.


1952 – ELEKTRYCZNA NOWOCZESNOŚĆ

Historia firmy Lip

19 marca 1952 roku, LIP jako pierwsza na świecie firma przedstawiła elektryczny zegarek i zgłosiła patent na mechanizm „elektryczny”. Był to zegarek z elektrycznym napędem balansu ze sterowaniem stykowym. To prawdziwa zegarkowa rewolucja techniczna.
Generałowi Charlesowi De Gaulle’owi natychmiast zaproponowano model, który w kolejnych latach stanie się „zegarkiem prezydentów”. Ten nosi go na nadgarstku, aby zademonstrować know-how i umiejętności innowacyjne sygnowane znakiem: „Made in France”. Fred LIP projektuje do niego bardzo efektowne indeksy i wskazówki typu GDG (Generał De Gaulle), aby zapewnić czytelność wskazań przy słabym wzroku tego męża stanu.


1954 – LIP HIMALAYA NA DACHU ŚWIATA!

Historia firmy Lip

Dzięki Maurice’owi Herzogowi, który jako pierwszy człowiek wspiął się na szczyt powyżej 8000 metrów – na Annapurnę, firma LIP ustanawia rekord świata zegarkowej branży. Na nadgarstku Maurice Herzoga pracował zegarek LiP, model Himalaya wyposażony w mechanizm kaliber R23.

Współczesne zegarki z linii Himalaya znajdują się w aktualnej ofercie firmy Lip.


1967 – ZŁOTE LATA NURKÓW

Historia firmy Lip

Z okazji stulecia istnienia, w 1967 roku firma Lip prezentuje model NAUTIC-SKI, który jest pierwszym francuskim zegarkiem wodoodpornym do 200 metrów. Został on wyposażony w rewolucyjny wewnętrzny pierścień obrotowy pozwalający łatwo mierzyć czas nurkowania. Ten model został natychmiast i z dużą satysfakcją przyjęty przez największych żeglarzy.

Współczesne zegarki z linii NAUTIC-SKI tworzą bardzo ciekawą ofertę tej francuskiej marki.


1973 – REWOLUCJA KWARCOWA REWOLUCJĄ SPOŁECZNĄ W FIRMIE LIP

Historia firmy Lip

W obliczu trudności funkcjonowania wynikających z pojawienia się zegarków kwarcowych na rynku, pracownicy LIP odmówili demontażu pojedynczych urządzeń i linii montażowych tworząc równocześnie pierwszą samodzielnie zarządzaną przez siebie fabrykę.


1975 – PRZYGODA PROJEKTOWANIA

Historia firmy Lip

Claude Neuschwander, były dyrektor działu promocji i projektant w firmie LIP, po okresie zarządzania społecznego przejmuje ogólne zarządzanie firmą. Aby ponownie uruchomić markę, zatrudnił najbardziej awangardowego francuskiego projektanta swoich czasów: Rogera TALLONA. To wówczas narodził się rewolucyjny model MACH 2000.


1997 – ZEGAREK PREZYDENCKI NA NADGARSTKU BILLA CLINTONA

Historia firmy Lip

Firma Lip oferuje prezydentowi USA Billowi Clintonowi GDG „Zegarek prezydenta”. Ówczesna głowa państwa amerykańskiego będzie regularnie fotografowana z zegarkiem LIP na nadgarstku.


2003 – STWORZENIE MODELU MYTHIC (Mityczny)

Historia firmy Lip

Zgodnie z wyznawanymi przez markę podstawowymi wartościami, technicznymi możliwościami i poszukiwaniem awangardowych rozwiązań, marka LIP poprzez wprowadzenie modelu MYTHIC łamie dotychczasowe zegarkowe zasady. W zegarku MYTHIC wskazówka pozostaje nieruchoma, a wskazanie czasu zmienia się dzięki 3 obrotowym tarczom.


2017 – MODEL MARINIER

Historia firmy Lip

Ten zegarek został opracowany jako prawdziwy instrument dla profesjonalistów, MARINIER to nurek gotowy na przygodę, wyposażony w zakręcaną koronkę i jednokierunkową karbowaną ramką. Na tarczy obok logotypu firmy Lip znalazł się także datownik i wskazanie dnia tygodnia w języku francuskim.


2020 – POCZĄTEK WSPÓŁPRACY Z SALONEM odCzasudoCzasu

Historia firmy Lip

Na początku 2020 roku wspólnie z dystrybutorem marki Lip w Polsce podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu współpracy handlowej.
W naszym salonie pojawiła się poglądowa kolekcja zegarków marki LiP, pojawiają się także informacje o tej francuskiej marce.

Władysław Meller
na podstawie materiałów informacyjnych firmy Lip