Zegarki Lip

logo-firmy-lip
Zegarkowa, francuska firma Lip jest doskonale znana w kręgach miłośników historii zegarmistrzostwa. Ta wywodząca się z Besançon marka jest autorem wielu ważnych dokonań w branży, a dla nas Polaków jest firmą, która pośrednio doprowadziła, że tego, że zegarki w Polsce od początku lat pięćdziesiątych zaczęły „trafiać pod strzechy”.

Dzisiaj odrodzona firma Lip oferuje ciekawe stylistycznie i produkowane w wysokiej jakości zegarki popularne o stylistyce tak sportowej, jak i oficjalnej. W kolekcji firmy znajdziemy zegarki elektroniczne, jak i mechaniczne.
W swojej stylistyce odwołują się one do historii marki, a w szczególności do jej branżowych dokonań.
Wśród modeli znajdziemy linię Himalaya – nawiązująca do obecności zegarka marki Lip „na dach świata” – na nadgarstku Maurice Herzoga w roku 1954, w trakcie zdobycia szczytu Annapurna.
Znajdziemy linię Nautic-Ski odwołująca się do pierwszych francuskich zegarków nurkowych w roku 1967 roku i noszących tę samą nazwę.
W kolekcji naszego salonu znajdziemy także modele Rallye, które w swojej stylistyce nawiązują do starych samochodów, chronometrażu sportowego w trakcie samochodowych zawodów i „oldtimerowego sznytu”.

Wracając do historii, to warto zauważyć, że firma Lip jako pierwsza zastosowała masę świecącą na tarczach swoich zegarków. Odbyło się to przy współpracy z tak bliskimi nam osobami – małżeństwem Pierre’a i Marii Curie. W tamtym czasie nikt jeszcze nie wiedział o zabójczym wpływie promieniotwórczości na żywe organizmy.
Dziś w zegarmistrzostwie stosowane są zupełnie bezpieczne sposoby luminescencji, które pomagają odczytać wskazania w półmroku, czy ciemności.

Czy widzieliście latające łodzie?
Były takie w historii lotnictwa i transportu pocztowego, w latach trzydziestych poprzedniego wieku!. Jak się okazuje, kontrolę czasu w tego rodzaju samolotach zapewniał zegary lotnicze, w tym słynny model „TYPE 10”, w który firma Lip wyposażyła latającą łódź „La Croix du Sud” (Krzyż Południa) pilotowaną przez legendarnego Jeana Mermoza

Radziecka Pobieda – to zegarek z mechanizmem firmy Lip!
Niewiele o tym było wiadomo, bo dokonania Związku Radzieckiego musiały być wielkie i własne. Jak się jednak okazuje, mechanizmy zegarków Pobieda, powstały dzięki zakupowi licencji i współpracy z firmą Lip. W 1936 roku Fred (Frederic Samuel) Lipmann – wnuk założyciela firmy Lip podpisał umowę sprzedaży do Związku Radzieckiego mechanizmów i części do zegarków, a następnie także technologii firmy Lip do ich produkcji. W ten sposób Związek Radziecki otrzymał nowoczesną technologię do produkcji niezawodnych zegarków, a firma Lip dostała gotówkę potrzebną do pokonania jej własnych problemów finansowych wywołanych chęcią szybkiego rozwoju.
Firma Lip współpracowała z radzieckimi towarzyszami także w kolejnych latach.

Zegarki Lip były podobno sprzedawane także w polskich sklepach firmy Jubiler w latach pięćdziesiątych, a zgodnie z przekazem inż. Kazimierza Żelazkiewicza – głównego technologa w zakładzie w Błoniu po uruchamianiu produkcji zegarków Błonie, Francuzi rozmawiali z przedstawicielami tej fabryki na temat współpracy polsko-francuskiej.
– wydaje się, że te informacje należy sprawdzić.

Dla odmiany na pewno firma Lip współpracowała z czeskim producentem zegarków o nazwie Prim. Pierwszy zegarek wyprodukowany w tej fabryce w roku 1958 bazował na mechanizmie firmy Lip oznaczonym jako kaliber R25-3.

Dokonania firmy Lip na polu zegarków elektrycznych i elektronicznych w dalszym ciągu czekają na swoje odkrycie, a w zakresie wyjątkowo ciekawego wzornictwa możemy podziwiać ją nie tylko w unikatowych modelach Mach 2000, ale w każdym wydawałoby się klasycznym zegarku.