Wybieramy zegarek. Mechaniczny, czy elektroniczny?

Zegark mechaniczny vs elektroniczny

Przychodzący do naszego sklepu goście, są przez nas zawsze traktowani jako potencjalni kupujący. Dzieje się tak nawet wtedy, jeśli już od progu salonu zgłaszają, że przyszli tylko pooglądać zegarki, zlecić usługę naprawczą, czy kupić do swojego zegarka pasek. Ten aktualny powód wizyty nie zmienia faktu, że zawsze mogą chcieć także w przyszłości do nas wrócić w roli kupujących zegarek.

Continental elektroniczny kwarcowy
Continental elektroniczny kwarcowy

W gronie odwiedzających są też oczywiście tacy, którzy z góry stwierdzają, że chcieliby nabyć zegarek, czy to siebie, czy dla innej osoby. Takim klientom staramy się wybrać jak najlepszy zegarek, zgodny z przedstawionymi przez te osoby wymogami. W takiej sytuacji jest naszym zadaniem jak najlepiej wyjaśnić zalety i ewentualne wady konkretnych modeli i różnice jakie mogą się pojawić pomiędzy wyglądającymi podobnie zegarkami.

Nasi goście naszymi klientami

Przyznajemy oczywiście otwarcie, że tych tylko oglądających, lub odwiedzających nas w innym niż zakup celu i tak namawiamy do zainteresowania się wyjątkowymi markami, czy zegarkami jakie u nas prezentujemy – tak jest nasza praca :-).
Z drugiej strony zawsze może się zdarzyć, że takie osoby trafią na wyrób, który może ich urzec i będą chciały takowy nabyć już przy tej wizycie.

Zeppelin w kolorze butelkowym
Zeppelin z tarczą w kolorze butelkowym

Zagajenie i… co jest najważniejsze?

Rozmowa zwykle zaczyna się naszym zapytaniem: „…czy możemy jakoś pomóc w wyborze?”
Na takie zagajenie, tylko w sporadycznych przypadkach, już w pierwszym wyjaśnieniu otrzymujemy informację, że osoba zainteresowana zegarkiem poszukuje modelu mechanicznego, lub elektronicznego, a jak będziemy przekonywać poniżej, jest to najważniejsza, determinująca inne aspekty wyboru decyzja.

Maurice Lacroix Aikon, Bronze, elektroniczny - kwarcowy
Maurice Lacroix Aikon, elektroniczny – kwarcowy

O tym, czy zegarek jest mechaniczny, czy elektroniczny decyduje sposób konstrukcji i działania jego mechanizmu. Mimo, że to zdecydowana różnica, to dla wielu zegarków trudno rozróżnić je przy pierwszym „rzuceniu okiem na obiekt”. By wiedzieć jaki rodzaj zegarka mamy przed sobą, trzeba dobrze się na nich znać, lub rozpoznać konkretny egzemplarz.

Wyznaczniki dla poszukiwania zegarka

Wracając do przebiegu rozmowy z gośćmi sklepu, to łatwiej jest uzyskać informację, dla kogo zegarek ma być przeznaczony, i jakim wieku jest ta osoba, czy też jak ma wyglądać zegarek w aspekcie stylistycznym?
Do jakiego stroju ma on pasować? Czy dla udziału w królewskim balu? Wieczornej uroczystej kolacji? W czasie pracy w biurze? Codziennych życiowych czynności? Stroju sportowego, czy w trakcie aktywności sportowych?
Często już w pierwszym przybliżeniu pada stwierdzenie naszych gości, że ma być to zegarek na pasku, czy też na metalowej bransolecie.

G.Gerlach. Piękna Helena
G.Gerlach. Piękna Helena

Każda z powyższych informacji, także te dotyczące: kolorystyki, czy czytelności wskazań, dla nas oferujących zegarki jest cenna, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że różnica w aspekcie użytkowym pomiędzy zegarkiem mechanicznym, a elektronicznym jest tak duża, że świadoma decyzja w tym aspekcie jest najważniejsza dla dokonania wyboru zegarka.

Z tego powodu, poniżej zajmujemy się tylko porównaniem zegarków mechanicznych i elektronicznych.

Zegarek mechaniczny vs. elektroniczny

Cechy charakterystyczne

Jako że zegarki mechaniczne cieszą się większym prestiżem, a do tego większość zegarków mechanicznych stanowią te z automatycznym naciągiem, pewnie najłatwiejszym do zauważenia wyróżnikiem dla zegarków mechanicznych z automatycznym naciągiem jest napis „Automatic” – jaki czasami dla tego rodzaju zegarków pojawia się na tarczy.

Maurice Lacroix Aikon Automatic
Maurice Lacroix Aikon Automatic

Tak zegarek mechaniczny, jak i elektroniczny mogą wskazywać czas za pomocą wskazówek. W tradycyjnych, powszechnie spotykanych rozwiązaniach wykonująca sekundowe skoki wskazówka sekundowa jest potwierdzeniem, że zegarek ma mechanizm elektroniczny. Dla odmiany wskazówka przesuwająca się miniaturowymi skokami, sprawiająca wrażenie płynącej po tarczy występuje zwykle w zegarku mechanicznym.
Przy zegarkach bez wskazówki sekundowej, tego wyznacznika rodzaju mechanizmu oczywiście nie znajdziemy.

Mechanizm zegarka elektronicznego kwarcowego
Mechanizm zegarka elektronicznego kwarcowego

Zespół wskazań wykonany jako wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD) świadczy jednoznacznie że mamy do czynienia z zegarkiem elektronicznym, a otwory w tarczy i widok drgających, lub poruszających się skokowo elementów mechanizmu wskazują na zegarek mechaniczny.

Mechanizm zegarka mechanicznego z automatycznym naciągiem
Mechanizm zegarka mechanicznego z automatycznym naciągiem

Tak jak wskazano powyżej, te rzucające się w oczy wyróżnik, są tylko sposobem na poznanie rodzaju mechanizmu zegarka, a czasami są też ważne użytkowo.

Zegarek mechaniczny
Zegarek mechaniczny

Koszt nabycia i użytkowania

Obok wspomnianych powyżej cech wyróżniających dla zegarków mechanicznych i elektronicznych, bardzo istotną, uzasadnioną kosztami produkcji różnicą, jest zupełnie inny poziom cenowy dla każdej z tych zegarkowych grup. Przy zachowaniu podobnej jakości porównywalnych części mechanizmu i obudowy, zegarki mechaniczne są zawsze zdecydowanie droższe.
Co ważne, ta różnica poziomu cen dotyczy nie tylko ceny ofertowej przy zakupie, jak i cen dla przeglądów serwisowych.
Mechaniczne mechanizmy są zdecydowanie droższe w wykonaniu w stosunku do modeli elektronicznych, a do tego sposób ich konstrukcji i jakość wykonania wielu z elementów składowych mechanizmu decyduje o „chodzeniu”, czy niesprawności zegarka. Także z tego powodu zegarki mechaniczne są wyżej cenione.

Maurice Lacroix Aikon szkieletowany
Maurice Lacroix Aikon szkieletowany

Wygląd

Zegarki mechaniczne zwykle są grubsze i cięższe od modeli elektronicznych o podobnej średnicy koperty, ale tą zasadę łatwo „obejść” projektantom zegarków poprzez użycie wyszukanego mechanizmu (dla cienkich modeli mechanicznych), lub specjalnie „na grubo” zaprojektowane koperty (dla grubych zegarków elektronicznych).

Seiko Automatic
Seiko Automatic

Własności użytkowe

Zegarek wyposażony w mechanizm mechaniczny jest zawsze gotów do działania. Ta własność obowiązuje nawet w przypadku odłożenia go „w zapomnienie”. Ustawienie wskazań, kilka obrotów koronką dla modeli z automatycznym naciągiem, czy choćby lekkie (a najlepiej pełne) nakręcenie sprężyny dla rzadziej dziś spotykanych modeli z manualnym naciągiem i zegarek może powędrować na nadgarstek by pełnił swą powinność.
Warto pamiętać, że przy ciągłym noszeniu zegarki mechaniczne, ze względu na dokładność działania wymagają raz na 3-7 dni korygowania wskazań.

W zależności od częstotliwości i warunków używania raz na kilka lat zegarki mechaniczne wymagają serwisu – przeglądu mechanizmu, wymiany substancji smarującej, ewentualnej wymiany zużytych części.

W zegarkach mechanicznych, ze względu na częstszą w stosunku do modeli elektronicznych potrzebę manipulacji, trudniej zachować szczelność koronki, a co za tym idzie ma ona zwykle solidniejszą konstrukcję i jest elementem podlegającym częstszej wymianie niż w zegarkach elektronicznych.

Kalendarz panoramiczny
Zegarek Continental elektroniczny z rozbudowanym kalendarzem

W przypadku zegarków elektronicznych odłożenie zegarka na krótko nie wpływa na jego działanie, ale „odłożenie w zapomnienie” może doprowadzić do wyczerpania baterii. W takim przypadku, gdy w końcu zegarek ma wrócić na nadgarstek, często okazuje się, że jest on niesprawny. Dzieje się tak, mimo że zegarek posiada sygnalizację końca użycia baterii.
Takie zdarzenia są o tyle wytłumaczalne, że żaden z właścicieli odłożonego zegarka nie zauważa czterosekundowych (dla „Szwajcarów”), lub dwusekundowych (dla Japończyków) przeskoków wskazówki sekundowej.
Do tego takie działanie sekundnika, nawet jeśli zauważone, często wcale nie „przemawia” do właściciela zegarka i do chwili zupełnego zatrzymania się zegarka nie powoduje wizyty w serwisie.
Niestety wyładowane baterie „zapomnianych” zegarków grożą tak zwanym wylaniem (wydobyciem się substancji zamkniętej w kapsule baterii) i zniszczeniem mechanizmu zegarka.

Przekładnia zliczająca zegarka elektronicznego
Przekładnia zliczająca zegarka elektronicznego

Zegarki elektroniczne raz na 2-3 lata wymagają wymiany baterii. Przeglądu mechanicznej części mechanizmu zegarka (przekładni zliczającej i przekładni wskazań) dokonuje się w przypadku niesprawności którejś z nich.

Mechanizm zegarka mechanicznego
Mechanizm zegarka mechanicznego

Dusza zegarka

Często mówi się, że zegarki mechaniczne mają duszę i że „żyją razem ze swoim właścicielem”. Tak. To prawda.
Wystarczy jeśli właściciel nie zakłada zegarka, to zegarek nie chodzi, bo… zegarkowa sprężyna sama się nie nakręci.
Jeśli właścicielowi przydarzy się wypadek, to często zdarza się, że także zegarek ulega uszkodzeniu.

Orient Open Heart

Każdy z właścicieli zegarka sam musi określić w którym z zespołów mechanizmu zegarka może znajdować się jego „dusza”. Większość z miłośników zegarków sugeruje, że dla kołacze się ona gdzieś w okolicach serca mechanizmu – przy oscylującym balansie.

By utrzymać zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem w pełnej gotowości, do niezależnego od używania zegarka nakręcania się sprężyny zegarka z automatycznym naciągiem służy urządzenie zwane rotomatem.
Tego typu urządzenia oczywiście oferujemy w naszym salonie!

Mechanizm zegarka elektronicznego
Mechanizm zegarka elektronicznego

W przypadku zegarków elektronicznych mamy do czynienia z perfekcyjnie dokładnymi i stosunkowo niezawodnymi mechanizmami. Poza korektą nastaw i ewentualnym wstrzymaniem pracy zegarka poprzez wyciągnięcie koronki, na ich działanie właściciel nie ma żadnego wpływu.
O modelach elektronicznych mówi się, że w odróżnieniu od zegarków mechanicznych są „bez duszy”.
Nie próbując dyskutować z taką opinią trzeba przyznać, że są one jednak bardzo funkcjonalne.

Czy to wszystkie związki zegarka z jego właścicielem?

Na pozór tak, ale każdy z użytkowników zegarków mechanicznych wskaże swoje własne, indywidualne odczucie w tym temacie.
Z doświadczenia wiemy, że jest ich wiele.

Zegark mechaniczny vs elektroniczny
Zegarek mechaniczny vs elektroniczny

Podsumowanie

Jeśli potencjalny właściciel chce tylko używać zegarka i nie zwracać na niego nadmiernej uwagi. Do tego jeśli obcowanie z zegarkiem mechanicznym, z przedmiotem, który jest sztuką mikromechaniki, i słuchanie, czy obserwowanie jego pracy nie sprawia mu przyjemności, to jako sprzedawcy sugerujemy nabycie zegarka elektronicznego.

Jeśli potencjalny przyszły właściciel chce nosić zegarek jako ważny element stroju, jeśli jest to kolejny jego zegarek, jeśli przykłada wagę do detali, a tykające serce zegarka jest dla niego ważne, to zdecydowanie polecamy zegarek mechaniczny.

Przy wyborze konkretnego modelu zegarka kierowalibyśmy się w pierwszym rzędzie tymi powyższymi wskazówkami, a nie samym wyglądem zegarka.

Władysław Meller