Paski skórzane i z tworzywa. Dopasowujemy pasek do zegarka

Długość paska

Wraz z popularyzacją zegarka naręcznego musiał pojawić się element do którego został on zmocowany, by potem całość zapiąć na nadgarstku. Ze względu na swój kształt, wykonanie ze skóry i podobieństwo do elementu utrzymującego na swoim miejscu męskie spodnie, zyskał nazwę paska. Wraz z rozwojem zegarmistrzostwa i zegarków naręcznych ukształtowała się także najbardziej popularna – tradycyjna jego forma wykonania.
Nie rozpatrując aspektu doboru kolorystycznego, poniżej przekazujemy ważne informacje dotyczące dopasowania paska do zegarka.

Paski Morellato
Paski Morellato

Paski tradycyjne

Dla klasycznych zegarków z tradycyjnie zaprojektowanym łączeniem koperty z paskiem, można bez problemu dopasować standardowy, wykonany ze skóry czy tworzywa sztucznego pasek. Takie właśnie paski produkowane przez włoską firmę Morellato oferujemy w naszym salonie. Są one dostępne w wielu wariantach rozmiarów, kolorów i rodzajów skóry, a także tworzywa.

Tego rodzaju paski są do koperty mocowane zwykle za pomocą tak zwanych teleskopów przechodzących przez dziurki na końcach pasków. Jako że w zegarkowym języku tenże teleskop pojawia się dość często, ale trudno jest znaleźć jego definicję, to choć kilka słów o teleskopie jest tutaj niezbędnych.

Teleskopy do zegarków
Teleskopy do zegarków

Teleskopy są wykonywane w formie rurki wewnątrz której, na końcach znajdują się wystające z niej, specjalnie ukształtowane walcowate elementy, a przestrzeń między nimi w całości wypełnia sprężyna. Walcowate elementy, zabezpieczone przed ich całkowitym wysunięciem się z rurki, mogą wykonywać ruch posuwisto-zwrotny, a ich cienkie zakończenia wsuwają się w otwory w uszach koperty.
Teleskopy takie mogą być jednostronne i dwustronne. Ich istotnymi cechami jest: długość, a także grubość.
Ukształtowanie końcówek teleskopów wynika z potrzeby ich wyjmowania, choćby przy zmianie paska.

Zmiana paska

Dla zegarków z tradycyjnym łączeniem koperty i paska zmiana paska na nowy jest operacją dość prostą. Należy „odpiąć” teleskopy i przełożyć pasek
Oczywiście w niektórych przypadkach trzeba zwrócić uwagę na dopasowanie długości. W przypadku dużych odstępstw od standardu trzeba zamawiać paski XS lub XL (które wcale nie są obecne na rynku w szerokim asortymencie), a dla drobnych nadgarstków czasami trzeba w pasku dorobić dodatkowe dziurki.

skuwki paska
Skuwki paska

Zwykle trzeba też zwrócić uwagę także na skuwkę – przełożyć jeśli jest ona dedykowana do konkretnego zegarka i zawsze dobrać tak, by jej kolor był zgodny z kolorem koperty. Na szczęście tradycyjne skuwki można bez problemu zdjąć z paska i wymienić.

Paski finezyjne

Jak się czasami okazuje, założenie standardowego paska może być bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe. Dzieje się tak w przypadku, gdy mocowanie paska z kopertą przewidziano jako finezyjne, co oznacza, że końcówki paska łączące się z taką kopertą wykonane są w sposób specjalny.

Pasek dedykowany firmy Maurice Lacroix
Pasek dedykowany firmy Maurice Lacroix

Używając paska tradycyjnego w miejsce paska dedykowanego, w niektórych przypadkach tracimy tylko efekt wizualny, wypełniając wszystkie wymogi funkcjonalne. W niektórych innych przypadkach, nie obniżając trwałości musimy pasek odpowiednio dociąć, by mógł on wypełnić swoją funkcję.
Są jednak sytuacje, że w żaden sposób nie można użyć standardowego, nawet przerobionego paska i trzeba go wykonać na indywidualne zamówienie, lub zamówić u producenta. Czasami w grę wchodzi tylko zamówienie u producenta.

Paski na rynku

Jeszcze do niedawna producenci zegarków starali się projektować swoje wyroby tak, by standardowe, oferowane na rynku przez producentów pasków, można było zastosować do ich zegarków. Dziś, gdy z jednej strony potencjalni kupujący zwracają zdecydowanie większą uwagę na aspekt wizualny zegarka, i często najwyżej ceniąc sobie jego unikatowość, a z drugiej nie ma trudności komunikacyjnych, czy transportowych dla zapewnienia realizacji zamówienia bezpośrednio u producenta, doczekaliśmy się szeregu dedykowanych rozwiązań łączenia koperty z paskiem. Pochodną tego trendu jest obecność na rynku wielu rodzajów specjalnie wykonanych pasków.

Takie unikatowe sposoby łączenia koperty z paskiem dotyczą wyrobów wykonach tak ze skóry jak i z tworzywa. Co więcej taki sposób wykonania dotyczy także stalowych bransolet.

W naszym salonie dostępne są wyroby standardowe uznanego producenta pasków – firmy Morellato. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie dopasować tego rodzaju paski do wyrobów z łączeniem finezyjnym. Współpracujemy z producentami i przyjmujemy zamówienia na paski producentów zegarków. Współpracujemy z firmą szyjącą paski „na wymiar”.

Dopasowanie tradycyjnego paska

Na poniższym rysunku znalazł się szkic prezentujący tradycyjny pasek do zegarka.

blank
Oznaczenie parametrów paska

Został on oznaczony następującymi parametrami:

Szerokość paska
Szerokość paska

Szerokość paska od strony koperty – oznaczenie „1”

Jest to szerokość paska od strony mocowania go za pomocą teleskopu do koperty zegarka. Jej wartość determinuje odległość pomiędzy uszami koperty zegarka. Aby zamocować pasek do zegarka, szerokość paska od strony koperty i odległość pomiędzy uszami koperty muszą być jednakowe.
W przypadku pasków wykonanych z materiałów podatnych na ściskanie, w tym oczywiście także skórzanych, szerokość paska może być nieznacznie większa niż rozstaw uszu koperty.

Szerpkość paska przy skuwce
Szerokość paska przy skuwce

Szerokość paska od strony sprzączki – oznaczenie „2”

Jest to szerokość paska od strony sprzączki do jego zapinania. Przy dedykowanej do zegarka sprzączce paska, jej założenie jest możliwe tylko wtedy, gdy ta szerokość paska jest identyczna z wielkością oryginalnej sprzączki.

za wąski pasek
Za wąski pasek

Możliwość użycia zapięcia bransoletowego

Zgodność szerokości paska i skuwki warunkuje także możliwość użycia zapięcia bransoletowego (motylkowego).

Grubość paska
Grubość paska

Grubość paska – oznaczenie „4”

Grubość paska to inaczej wysokość paska. Grubość wielu pasków do zegarków zmniejsza się w kierunku sprzączki, co jest określane również jako „wycienienie” – zmniejszenie grubości. Grubość paska przy kopercie determinuje wysokość koperty zegarka, a odpowiednie wycinienie decyduje o możliwości zastosowania konkretnej sprzączki.

Sprzączka bransoletowa, motylkowa
Sprzączka bransoletowa, motylkowa

W przypadku sprzączki dedykowanej, a w szczególności w przypadku używania zapięcia bransoletowego (motylkowego), odpowiednie wycienienie paska może mieć decydujące znaczenie co do możliwości użycia tych elementów.

Długość elementów paska – oznaczenia: „3a” i 3b”

Pasek składa się z dwóch elementów. Z krótszej części paska, której długość oznaczono „3a” (bez sprzączki) i dłuższej części paska „3b”.

Długość paska
Paski damskie i męskie

Rozważania o dopasowywaniu długości paska

Z wielkości koperty, a co za tym idzie z szerokości paska wynika podział na paski wąskie – przeznaczone dla damskich zegarków (czyli węższych nadgarstków) i szerokie paski – dla męskich zegarków.
Dziś często zdarza się, że zegarek o dużej średnicy koperty i odpowiedniej do niej szerokości paska jest przeznaczony na szczupły, damski nadgarstek.
W przypadku potrzeby szerokiego paska damskiego należy dopasować pasek krótki (XS), lub zamówić specjalny, krótki pasek.
W przypadku posiadana paska nieznacznie dłuższego niż potrzebny, rozwiązaniem może być dorobienie dodatkowych dziurek.

W naszym salonie oferujemy szeroką gammę pasków firmy Morellato, sprowadzamy paski od wielu zegarkowych producentów, a także zamawiamy wykonywane na specjalne zamówienia.

Władysław Meller