Czy firma Vostok Europe jest chronometrażystą Rajdu Dakar? Aktualne wyniki w kategorii samochodów.

Dakat i Vostok Europe 2021

Przeglądając polskojęzyczny Internet można odnieść wrażenie, że już od wielu lat chronometrażystą Rajdu Dakar jest litewska marka zegarków Vostok Europe.

Dakar i Vostok Europe 2021
Dakar i Vostok Europe

Takie wnioski można wysnuć widząc dominującą liczbę wpisów łączącą hasła „zegarki” i „Rajd Dakar”.
Jak się okazuje wcale nie jest to prawdą, a duża liczba wpisów wynika z popularności na naszym rynku zegarków Vostok Europe, oraz wspierania przez tę markę litewskiego zespołu kierowcy Benediktasa Vanagasa już od kilku lat startującego w Dakarze.

Rebellion i Dakar 2021
Rebellion i Dakar 2021

Czy Rajd Dakar ma swojego chronometrażystę i jaka jest to marka zegarków?


Tak. Oczywiście jest nią zegarkowa marka Rebellion.
Brak wiedzy o marce wspierającej Rajd Dakar może wynikać z jej słabej widoczności w przekazie z rajdowej strony internetowej, choć w ostatnich jej odsłonach pojawiało się okno tego właśnie sponsora, a w wolno przesuwającym się pasku partnerów Rajdu znaleźć można logotyp będący równocześnie nazwą marki. Niestety ten ostatni nie jest wcale jednoznacznie kojarzony z zegarkami.

Dekar i Vostok Europe
Rebellion i Dakar 2021

Jak można przeczytać na stronach Polskiego Związku Motorowego:
„Pomiar czasu został powierzony marce Rebellion. Producent zegarków stworzył dwie specjalne kolekcje czasomierzy poświęcone Dakarowi, ale też od roku 2019 wystawia w Dakarze dwa pojazdy w swoich barwach. W jednym z nich kierowcą jest wielokrotny zwycięzca wyścigu 24h Le Mans – Romain Dumas, a w drugim Alexandre Pesci, dyrektor zarządzający Rebelliona, który ukończył minioną edycję Dakaru na 43. miejscu.”

Rebellion zegarki
Rebellion zegarki

Rebellion i motosporty

Na stronie internetowej marki Rebellion, na którą kieruje link ze strony Dakaru, jako otwierające witrynę, teraz w czasie trwania imprezy znalazło się nagranie promujące markę Rebellion jako chronometrażystę Rajdu Dakar.
Bezpośredni link do tego bardzo atrakcyjnego filmu promocyjnego jest następujący: https://rebellion-timepieces.com/partnerships/dakar-2020

Niezależnie od powyższych wywodów, trzeba zaznaczyć, że nazwę Rebellion doskonale znają fani motosportu. To prawda. Tyle, że do tej pory łączyli ją tylko z zespołem wyścigowym wystawiającym swoje samochody do światowych zawodów odbywających się na torach.
Biorąc to pod uwagę i przeglądając informacje o firmie, można założyć że zegarkowa produkcja nie jest dla niej jednak aktywnością wiodącą.

Mechanizm zegarka Rebellion
Mechanizm zegarka Rebellion

Brak naszej lokalnej wiedzy o marce Rebellion jako firmy wspierającej Rajd Dakar wynika też na pewno z braku lokalnej oferty tej marki i jej ewentualnej aktywności promocyjnej, co jednak nie może dziwić biorąc pod uwagę wygląd i poziom cenowy zegarkowej oferty.

Benediktas Vanagas i Sebastian Rozwadowski Dakar 2020

Dakar a Polacy

Wracając do promocji Rajdu Dakar na naszym lokalnym zegarkowym światku i kojarzenia rajdu z marką Vostok Europe, nie bez znaczenia jest także fakt, że przez dwa lata pilotem tego zespołu był niezwykle sympatyczny Polak – Sebastian Rozwadowski.
W trakcie trwania tej współpracy, w Polsce odbywały się prezentacje zespołu, konferencje prasowe i inne aktywności promocyjne.

Benedictas Vanagas, Sebastian Raozwadowski, Gocza Gigauri, Władysław Meller
Władysław Meller, Benediktas Vanagas, Sebastian Rozwadowski, Gocza Gigauri

https://odczasudoczasu.pl/2016/02/vanagas-i-rozwadowski-o-dakarze-i-zegarkach-vostok-europe/

Litewsko-polski zesoł na Dakar
Litewsko-polski zespół na Dakar 2021

Ważne jest także, z jednej strony bardzo przyjacielskie nastawienie  Benediktasa do wszystkich poznawanych osób i nacji, a z drugiej aktywne działania dla szukania pozytywów i rozwijania współpracy na linii Litwini – Polacy.

Vanagas i jego edycja zegarków Vostok Europe

Benediktas Vanagas i Dakar 2021
Benediktas Vanagas i Dakar 2021

Benediktas Vanagas na okoliczność Rajdu Dakar sam projektuje specjalną, limitowaną edycję zegarka jemu dedykowaną i aktywnie promuje zegarki tak w trakcie trwania Rajdu, jak i przy każdej innej okazji.

Tegoroczny, bardzo atrakcyjny, limitowany zegarek Vostok Europe Benediktas Vanagas już niedługo pojawi się na sklepowych półkach.

Benediktas Vanagas i Dakar 2021
Benediktas Vanagas i Dakar 2021

Zgodnie z ostatnimi wiadomościami z trasy Rajdu Dakar (po IV etapie Rajdu) zespół Benadictasa Vanagasa zajmuje 20. pozycję pozycję ze stratą zaledwie 20 minut i 19 sekund do lidera Rajdu. Polska ekipa Orlen Team z kierowcą Jackiem Przygońskim w tej klasyfikacji zajmuje 5. lokatę ze stratą: 5 minut i 5 sekund do lidera.
Najważniejsze odcinki Dakaru jeszcze przed nimi. Wszystko może się zdarzyć!

Vostok Europe. Zegarek Benedictas Vanagas black edition IV
Benediktas Vanagas i Dakar 2021

Marka Vostok Europe poprzez kolejne lata dzięki wspieraniu litewskiego zespołu jest obecna na Dakarze. Chronometrażyści tej imprezy zmieniają się dość często.
Wydaje się, że tak dla wiedzy Polaków o Dakarze i zegarkach, dobrze dzieje się, że marka Vostok Europe jest obecna i jest kojarzona z Rajdem Dakar.

Władysław Meller