Czy firma Vostok Europe jest chronometrażystą Rajdu Dakar? Aktualne wyniki w kategorii samochodów.

Dakat i Vostok Europe 2021

Przeglądając polskojęzyczny Internet można odnieść wrażenie, że już od wielu lat chronometrażystą Rajdu Dakar jest litewska marka zegarków Vostok Europe.

Dakar i Vostok Europe 2021
Dakar i Vostok Europe

Takie wnioski można wysnuć widząc dominującą liczbę wpisów łączącą hasła „zegarki” i „Rajd Dakar”.
Jak się okazuje wcale nie jest to prawdą, a duża liczba wpisów wynika z popularności na naszym rynku zegarków Vostok Europe, oraz wspierania przez tę markę litewskiego zespołu kierowcy Benediktasa Vanagasa już od kilku lat startującego w Dakarze.

Rebellion i Dakar 2021
Rebellion i Dakar 2021

Czy Rajd Dakar ma swojego chronometrażystę i jaka jest to marka zegarków?
Tak. Oczywiście jest nią zegarkowa marka Rebellion.
Brak wiedzy o marce wspierającej Rajd Dakar może wynikać z jej słabej widoczności w przekazie z rajdowej strony internetowej, choć w ostatnich jej odsłonach pojawiało się okno tego właśnie sponsora, a w wolno przesuwającym się pasku partnerów Rajdu znaleźć można logotyp będący równocześnie nazwą marki. Niestety ten ostatni nie jest wcale jednoznacznie kojarzony z zegarkami.

Dekar i Vostok Europe
Rebellion i Dakar 2021

Jak można przeczytać na stronach Polskiego Związku Motorowego:
„Pomiar czasu został powierzony marce Rebellion. Producent zegarków stworzył dwie specjalne kolekcje czasomierzy poświęcone Dakarowi, ale też od roku 2019 wystawia w Dakarze dwa pojazdy w swoich barwach. W jednym z nich kierowcą jest wielokrotny zwycięzca wyścigu 24h Le Mans – Romain Dumas, a w drugim Alexandre Pesci, dyrektor zarządzający Rebelliona, który ukończył minioną edycję Dakaru na 43. miejscu.”

Rebellion zegarki
Rebellion zegarki

Na stronie internetowej marki Rebellion, na którą kieruje link ze strony Dakaru, jako otwierające witrynę, teraz w czasie trwania imprezy znalazło się nagranie promujące markę Rebellion jako chronometrażystę Rajdu Dakar.
Bezpośredni link do tego bardzo atrakcyjnego filmu promocyjnego jest następujący: https://rebellion-timepieces.com/partnerships/dakar-2020

Niezależnie od powyższych wywodów, trzeba zaznaczyć, że nazwę Rebellion doskonale znają fani motosportu. To prawda. Tyle, że do tej pory łączyli ją tylko z zespołem wyścigowym wystawiającym swoje samochody do światowych zawodów odbywających się na torach.
Biorąc to pod uwagę i przeglądając informacje o firmie, można założyć że zegarkowa produkcja nie jest dla niej jednak aktywnością wiodącą.

Mechanizm zegarka Rebellion
Mechanizm zegarka Rebellion

Brak naszej lokalnej wiedzy o marce Rebellion jako firmy wspierającej Rajd Dakar wynika też na pewno z braku lokalnej oferty tej marki i jej ewentualnej aktywności promocyjnej, co jednak nie może dziwić biorąc pod uwagę wygląd i poziom cenowy zegarkowej oferty.

Benediktas Vanagas i Sebastian Rozwadowski Dakar 2020

Wracając do promocji Rajdu Dakar na naszym lokalnym zegarkowym światku i kojarzenia rajdu z marką Vostok Europe, nie bez znaczenia jest także fakt, że przez dwa lata pilotem tego zespołu był niezwykle sympatyczny Polak – Sebastian Rozwadowski.
W trakcie trwania tej współpracy, w Polsce odbywały się prezentacje zespołu, konferencje prasowe i inne aktywności promocyjne.

Benedictas Vanagas, Sebastian Raozwadowski, Gocza Gigauri, Władysław Meller
Władysław Meller, Benediktas Vanagas, Sebastian Rozwadowski, Gocza Gigauri

https://odczasudoczasu.pl/2016/02/vanagas-i-rozwadowski-o-dakarze-i-zegarkach-vostok-europe/

Litewsko-polski zesoł na Dakar
Litewsko-polski zespół na Dakar 2021

Ważne jest także, z jednej strony bardzo przyjacielskie nastawienie  Benediktasa do wszystkich poznawanych osób i nacji, a z drugiej aktywne działania dla szukania pozytywów i rozwijania współpracy na linii Litwini – Polacy.

Benediktas Vanagas i Dakar 2021
Benediktas Vanagas i Dakar 2021

Benediktas Vanagas na okoliczność Rajdu Dakar sam projektuje specjalną, limitowaną edycję zegarka jemu dedykowaną i aktywnie promuje zegarki tak w trakcie trwania Rajdu, jak i przy każdej innej okazji.

Tegoroczny, bardzo atrakcyjny, limitowany zegarek Vostok Europe Benediktas Vanagas już niedługo pojawi się na sklepowych półkach.

Benediktas Vanagas i Dakar 2021
Benediktas Vanagas i Dakar 2021

Zgodnie z ostatnimi wiadomościami z trasy Rajdu Dakar (po IV etapie Rajdu) zespół Benadictasa Vanagasa zajmuje 20. pozycję pozycję ze stratą zaledwie 20 minut i 19 sekund do lidera Rajdu. Polska ekipa Orlen Team z kierowcą Jackiem Przygońskim w tej klasyfikacji zajmuje 5. lokatę ze stratą: 5 minut i 5 sekund do lidera.
Najważniejsze odcinki Dakaru jeszcze przed nimi. Wszystko może się zdarzyć!

Vostok Europe. Zegarek Benedictas Vanagas black edition IV
Benediktas Vanagas i Dakar 2021

Marka Vostok Europe poprzez kolejne lata dzięki wspieraniu litewskiego zespołu jest obecna na Dakarze. Chronometrażyści tej imprezy zmieniają się dość często.
Wydaje się, że tak dla wiedzy Polaków o Dakarze i zegarkach, dobrze dzieje się, że marka Vostok Europe jest obecna i jest kojarzona z Rajdem Dakar.

Władysław Meller