Zodiak – nowe modele marki Błonie

Zegarki Zodiak marki Błonie

Współczesna marka Błonie systematycznie wprowadza na rynek nowe modele zegarków. W niektórych z nich nawiązuje do produkcji dawnego zakładu ZMP Błonie z lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku. Przy projektowaniu takich wyrobów producent chętnie czerpie inspiracją ze stylistyki tamtych, przez gros osób zapomnianych modeli.

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się nowe, wyposażone w elektroniczne mechanizmy modele o handlowej nazwie Zodiak.
Firma Błonie oferuje w tej linii wzorniczej 6 różnych referencji, ale ponieważ dwie z nich różnią się tylko kolorem paska, który jak wiadomo jest dla zegarków elementem wymiennym możemy mówić o 4 różnych modelach Zodiak Błonie.

Zegarki Zodiak marki Błonie
Zegarki Zodiak marki Błonie

Te nowe zegarki, poza wspomnianymi barwami pasków różnią się między sobą kolorem tarczy i koperty. Dla konkretnej tarczy mamy do czynienia z określoną barwą naniesionych na niej znaczników.

Już przy pierwszym spojrzeniu na zegarki, w oczy zdecydowanie rzuca się wypukła tarcza, której profil dodatkowo podkreślony jest przez bardzo wypukłe szkło mineralne.

Podobnie jak w najlepiej znanym modelu historycznym „Zodiak”, tak samo we współczesnym projekcie, tarcza jest podzielona na sektory czterema liniami – średnicami, które są równocześnie znacznikami godzin po prawej stronie tarczy: „1” i „2”, oraz „4” i „5” i odpowiadającym im znacznikom po lewej stronie tarczy. Dla zwykle głównych oznaczeń godzin: „12”, „3”, „6” i „9” projektanci przewidzieli indeksy – odcinki, tej samej szerokości linii co średnice, stykające się z obrzeżem tarczy.
To bardzo ciekawy historyczny projekt, doceniony już w tamtym czasie i dobrze się stało, że nowe zegarki Błonie ponownie go pokazują.

Zegarki Zodiak marki Błonie
Zegarki Zodiak marki Błonie

Niezależnie od odwołania do przeszłości, na tarczy musiały znaleźć się oznaczenia wskazujące współczesnego producenta. W centralnym miejscu tarczy, gdzie w historycznym modelu umieszczony był napis „Zodiak”, teraz znalazło się charakterystyczne logo firmy Błonie, a u dołu, decentrycznie – pomiędzy oznaczeniami godzin „5” i „6” naniesiono stosunkowo gruby i dobrze widoczny napis „Polska”.

Do tego modelu dobrano wskazówki o ciekawym kształcie – podobne do bardzo wydłużonych liści (leaf), z lekkim przełamaniem wzdłuż ich osi. Kolorystyka wskazówek jest zgodna z barwą napisów naniesionych na tarczą dla której zostały one wybrane.

Delikatne, klasyczne, obłe koperty mają stosunkowo delikatne, bardzo lekko skośnie wypuszczone uszy. Są one mocno skierowane ku dołowi.
Można powiedzieć, że koperta to klasyczne rozwiązanie, choć różniące się od sposobu ich wykonania w antykwarycznych modelach. Wygięte ko dołowi uszy koperty zapewnianą komfortowe ułożenia zegarka na nadgarstku. Dla współczesnych, zdecydowanie większych niż antykwaryczne modeli zegarków, ma to istotne znaczenia.   

Poniżej przedstawiamy charakterystyczne cechy zegarków linii Zodiak, marki Błonie w kolejności zgodnej z fabryczną numeracją modeli.

Zegarki Zodiak marki Błonie
Zegarki Zodiak marki Błonie

Zodiak 1
Stalowa koperta z powłoką IP w kolorze czarnym, czarna tarcza, złocone w kolorze różowego złota wskazówki, tak samo złotawe napisy, pasek jasnobrązowy. Takie zestawienie kolorów zawsze wygląda dobrze, a w tym wypadku także elegancko, bo kolor drogocennego kruszcu nie dominuje, ale ubogaca wygląd zegarka.

Zegarki Zodiak marki Błonie
Zegarki Zodiak marki Błonie

Zodiak 2
Stalowa, srebrzysta koperta, granatowa tarcza, srebrzyste wskazówki, jasnoszare napisy, pasek jasnobrązowy.
Obok czarnej i białej to właśnie niebieski, czy granatowy kolor dla tarczy należy do klasycznych barw używanych dla wykonania tego elementu zegarka. Ten kolor stosowany jest w bardzo eleganckich modelach. Także w tym przypadku zegarek robi wrażenia bardzo wykwintnego i eleganckiego.

Zegarki Zodiak marki Błonie

Zodiak 3
Stalowa koperta z powłoką IP w kolorze czarnym, granatowa tarcza, srebrzyste wskazówki, jasno szare napisy, pasek czarny.
Takie zestawienie kolorystyczne nie jest często spotykane w zegarkowym światku, a trzeba przyznać, że choć zestaw barw jest raczej stonowany, to zegarek wygląda bardzo atrakcyjnie.

Zegarki Zodiak marki Błonie
Zegarki Zodiak marki Błonie

Zodiak 4
Stalowa srebrzysta koperta, biała tarcza, srebrzyste wskazówki, jasnoszare znaczniki i ciemne napisy, pasek ciemnobrązowy
Srebrzysta koperta, biała tarcza, srebrzyste wskazówki i ciemne napisy to najbardziej popularne zestawienie kolorystyczne dla zegarków. Co więcej ten model jest najbardziej podobny do antykwarycznych modeli produkowanych w Błoniu.
Jest to na pewno ponadczasowy wzór zegarka i przypuszczamy, że będzie bardzo chętnie kupowany przez miłośników zegarków.

Poza powyżej opisanym modelami, w ofercie marki znajdziemy jeszcze wersję Zodiak 1, z paskiem ciemnobrązowym, oraz wersję Zodiak 4 z paskiem czarnym.

Wspomniane dawne docenienie stylistyki tarczy wiąże się z faktem oprotestowania nazwy błońskiego modelu „Zodiak”, przez szwajcarską markę zegarkową „Zodiac”, jako bezprawnego wykorzystania ich nazwy handlowej.
Nie ma pewności, czy zakład w Błoniu w tej sprawie nie zapłacił kary finansowej, ale na pewno wycofał z produkcji modele o nazwie Zodiak, a zapas magazynowy tych modeli skierował do serwisu, wymieniając tarcze na nową z inna nazwą modelu.

Docenienie stylistyki potwierdza fakt, że tarcza o identycznym wyglądzie pojawiła się w modelach o nazwie Blonex i to tak w modelu 16. kamieniowym, jak i modelu 17. kamieniowym.

Zegarki Zodiak marki Błonie

Obecnym modelom zegarków Błonie, na szczęście na pewno nie grozi oprotestowanie ze strony obecnego właściciela marki Zodiac, a co cieszy, zegarki budzą duże zainteresowanie zegarkomaniaków i są chętnie kupowane nie tylko przez miłośników polskich zegarków.

Zegarki Zodiak marki Błonie
Zegarki Zodiak marki Błonie

To właśnie dla miłośników zegarków w ciekawy sposób został udekorowany dekiel zegarka Zodiak. Grafika jest bardzo estetyczna i podkreśla najważniejsze cechy zegarka: Zodiak – Błonie – Wodoszczelny – Polska.

Każdy z tych ciekawie prezentujących się zegarków jest sprzedawany w wykonanym w Polsce zgrabnym pudełku. Jego czarna skóra prezentuje się niezwykle elegancko. Wieczko pudełka posiada przetłoczenie wskazujące producenta zegarka, oraz nazwę linii wzorniczej.

Cena katalogowa zegarków Zodiak marki Błonie wynosi 720,00 złotych.

Władysław Meller