Autoryzowany sklep. Autoryzowany serwis. Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny

eri alonie odCzasu doCzasu

Część osób kupujących zegarki zwraca baczną uwagę, by dokonywać tej czynności w tak zwanym „autoryzowanym sklepie”. Podobnie istnieje grono właścicieli zegarków, którzy od czasu do czasu oddając zegarek do serwisu, zwracają uwagę by czynności tej dokonywał doświadczony, najlepiej „autoryzowany przez producenta serwis zegarmistrzowski”.

Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu
Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu

W przypadku serwisu mogą także pojawić się wątpliwości, czy dana usługa powinna być wykonana w ramach świadczenia gwarancyjnego, czy też nie. Dodatkowo możemy spotkać się jeszcze z określeniami typu „przegląd serwisowy”, „przegląd okresowy”, „gruntowny serwis” , „serwis częściowy”, czy też innymi określeniami wykonywanymi przez zegarmistrza.

Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu
Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu

Zainspirowani wymianą korespondencji z jednym z naszych klientów, powalamy sobie na podstawie naszego sklepu przybliżyć materię: autoryzacji sprzedawcy, serwisu i czynności zegarmistrzowskich.
Bycie autoryzowanym sklepem, nie jest jednoznaczne z prowadzeniem autoryzowanego serwisu danej marki. Autoryzowany sklep jest lokalnym przedstawicielem marki w aspekcie sprzedaży, a w zakresie serwisu współpracuje z serwisem przedstawiciela. Za zapewnienie autoryzowanego serwisu każdej z firm na terenie dowolnego kraju odpowiedzialny jest lokalny przedstawiciel tej marki.

Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu
Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu

Autoryzowany sklep

Im lepiej rozpoznawalna marka zegarkowa, tym większą przykłada ona uwagę do formy swojej obecności na rynku i w konkretnych sklepach. Prestiżowe marki same decydują, czy w danym sklepie chcą być reprezentowane, w jaki sposób musi taka prezentacja wyglądać, ile i jak pogrupowanych w liniach wzorniczych wyrobów musi być w każdym momencie obecnych w punkcie sprzedaży.
Wraz z takimi wymaganiami idą szkolenia zespołu obsługi w zakresie znajomości produktu, wsparcia sprzedaży i metod postępowania w standardowych, czy też niestandardowych sytuacjach związanych z jej zegarkami.
Sposób ułożenia zegarków danej marki na jej prezenterze, postrzeganie marki w danym sklepie i postrzeganie sklepu w jego otoczeniu jest wizytówką każdej z marek.

Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu
Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu

Potwierdzeniem autoryzacji sklepu jako sprzedawcy, jest jego obecność w zestawieniach prezentowanych przez producentów, czy też przedstawicieli marek, a bywa także sygnalizowana poprzez plakietkę na prezenterze z jej produktami.
Autoryzowany sklep ma możliwość zamawiania pasków, czy bransolet do zegarków. Sposób realizacji zamówień zależy od systemu dla tych operacji wprowadzonego przez producenta, czy przedstawiciela marki. Taki sklep może dla wygody klientów przyjmować zegarki do naprawy i kierować je do serwisu producenta.
My zachęcamy do zakupów w naszym salonie i sklepie internetowym www.odczasudoczasu.pl

Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu
Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu

Jako salon odCzasu doCzasu jesteśmy autoryzowanym punktem sprzedaży dla wszystkich marek oferowanych u nas w sklepie. Nawet w przypadku zakończenia współpracy i wyprzedaży produktów, wszystkie sprzedawane u nas zegarki są objęte gwarancją producenta.

Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu
Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu

Autoryzowany serwis zegarmistrzowski

Ze względu na chęć kontroli liczby i rodzaju usterek – błędów fabrycznych usługi gwarancyjne są zwykle wykonywane w jednym, własnym lub wyznaczonym przez przedstawiciela autoryzowanym punkcie serwisowym.
Inne autoryzowane serwisy zegarmistrzowskie są uprawnione przez producenta czy przez przedstawiciela marki do wykonywania usług serwisowych, pogwarancyjnych jego zegarków. W ramach współpracy autoryzowany serwis ma możliwość zamawiania oryginalnych, dostarczanych przez producenta części zamiennych
Serwis gwarancyjny
Błędy fabryczne zegarków ujawnione w okresie gwarancyjnym (liczonym od chwili sprzedaży produktu) są naprawiane/usuwane przez autoryzowany serwis bezpłatnie. W zakres błędów fabrycznych nie zalicza się rozładowania baterii w zegarkach elektronicznych, czy zużycie się pasków skórzanych.

Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu
Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu

Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu

Tak się składa, że w naszym salonie mamy pracującego u nas zegarmistrza i autoryzowany serwis marki Maurice Lacroix, oraz marek Tissot i Certina. W przypadku innych marek, w tym w szczególności dla zegarków sprzedanych u nas w salonie, możliwość wykonania usługi gwarancyjnej uzgadniamy indywidualnie dla każdego przypadku.
W aspekcie marki Maurice Lacroix nasz zegarmistrz (od chwili wybuchu pandemii niestety nieprzebywający w sklepie w systemie ciągłym) prowadzi pełen serwis tej marki (gwarancyjny i pogwarancyjny) wykonując usługi w zakładzie zlokalizowanym poza centrum handlowym. Dla marek: Tissot i Certina, w przypadkach napraw gwarancyjnych wysyłamy zegarki do polskiego serwisu centralnego dla tych marek.
Wymianę baterii w okresie gwarancyjnym, dla zegarków sprzedanych naszym salonie wykonujemy bezpłatnie.
Przy niezbędności przeprowadzenia naprawy, tak w okresie gwarancyjnym, jak i po gwarancji, zegarka sprzedanego u nas w salonie, przy przekazaniu zegarka do serwisu przedstawiciela marki, dzięki naszej wiedzy jesteśmy w stanie lepiej dopilnować poprawności jego wykonania.
Niektóre naprawy gwarancyjne, w uzgodnieniu z przedstawicielem marki, są wykonywane przez naszego zegarmistrza.

Nasz zegarmistrz prowadzi serwis (pogwarancyjny) większości z marek oferowanych u nas w salonie, korzystając z dostępu do części zamiennych poprzez serwis przedstawiciela dla każdej z marek.

Warto zauważyć, że przedstawiciele marek prowadząc autoryzowane (gwarancyjne i pogwarancyjne) serwisy marki, w przypadku współpracy z firmą zlokalizowaną w UE, lub posiadającą w UE serwis ma o tyle ułatwione zadanie, że bez problemu może korzystać także z serwisu fabrycznego (przesyłki wewnątrz UE).

Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu
Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu

Przegląd serwisowy

W przypadku zegarków użytkowanych w sposób ciągły, producent zaleca wykonywanie przeglądów serwisowych okresowych co 3-4 lata. Dla zegarków nowych (nawet dłużej oczekujących na swojego nabywcę) powyższe zalecenie nie obowiązuje, bo:

  • na pewno nie doszło do zużycia elementów mechanizmu, ani obudowy
  • zegarek nie jest używany (nie chodzi w sposób ciągły) więc nie ma pracy przekładni, nie starzeje się smar, bo nie ma mikrocząsteczek pojawiających się w trakcie pracy, w wyniku tarcia elementów.
  • nie ma zaniku smaru na elementach automatycznego naciągu, bo ten zespół nie jest używany.
    Swoich własności nie zmieniają też elementy odpowiedzialne za szczelność zegarka – nie są narażone na zmiany warunków zewnętrznych i działania środowiska.
  • Ta uwaga dotyczy zegarków w naszym sklepie, ale takiego niebezpieczeństwa dla zegarków, ale niebezpieczeństwa nie ma praktycznie w żadnym ze sklepów.
Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu
Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu

Tutaj warto zaznaczyć, że w wyniku zmiany sposobu oświetlenia witryn sprzedaży z halogenowego na LED, nie mamy do czynienia z regularnymi zmianami temperatury, dzięki czemu nie ma niekorzystnego wpływu temperatury na stan substancji smarującej mechanizmu zegarka. Światła typu LED nie powodują też utraty natężenia barwy dla skórzanych pasków.
Jeśli jednak mechanizm nowego, nieużywanego zegarka nie spełnia wymogów stawianych sprawnemu wyrobowi i z jakiegoś powodu (np. błędu fabrycznego) doszło choćby do zaniku substancji smarującej, to zegarek… po prostu nie będzie dobrze chodził.
Wtedy w okresie gwarancyjnym w autoryzowanym serwisie zostanie przeprowadzony gruntowny serwis mechanizmu.
Zegarek używany w sposób ciągły podlega sprawdzaniu w sposób ciągły – 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Na pewno musi być w pełni sprawny, a bezbłędna praca w okresie gwarancyjnym jest najlepszym tego potwierdzeniem.

Gruntowny serwis

Gruntowny serwis zegarka wynikający z długiego okresu użytkowania możemy nazwać przeglądem okresowym. Polega on na: usunięciu zużytego smaru (wyczyszczenia wszystkich elementów mechanizmu), sprawdzeniu czy nie ma śladów zużycia (wymianie elementów zużytych), ewentualnego odświeżenia elementów zewnętrznych (polerowanie koperty/bransolety), zmontowania i nasmarowania mechanizmu, a potem złożenia całego zegarka, sprawdzenia poprawności działania i jego regulacji.
Konieczne jest sprawdzenie elementów odpowiedzialnych za szczelność zegarka – dziś ponad 60% uszkodzeń zegarków wynika z braku szczelności.
Gruntowny serwis i serwis okresowy obejmują ten sam zakres czynności serwisowym. W przypadku gruntownego serwisu wynikającego z niesprawności zegarka, zegarmistrz większą uwagą zwraca na potencjalne błędy wykonania elementów i ich współpracy w zespołach, a w przypadku przeglądu okresowego, na zużycie elementów wynikające z czasu pracy mechanizmu.
Gruntowny serwis zegarka mechanicznego został doskonale opisany na łamach ostatniego – piętnastego numeru magazynu Zegarki i Pasja.

Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu
Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu

Serwis częściowy

Z serwisem częściowym, w przypadku zegarka mechanicznego mamy do czynienia zwykle, gdy dochodzi do uszkodzenia konkretnego elementu mechanizmu, lub jego mocowania, a wymiana na nowy nie zmieni ustawienia i współpracy elementów przykładni chodu, wychwytu i regulatora.
W przypadku zegarków elektronicznych z naprawą częściową mamy do czynienia w przypadku wymiany baterii.
Istotnym elementem naprawy częściowej jest sprawdzenie szczelności i ewentualna wymiana elementów odpowiedzialnych za jej utrzymanie.
Wymiany baterii dla zegarków sprzedanych naszym salonie staramy się wykonywać od ręki na miejscu.

eri alonie odCzasu doCzasu
Zegarmistrzowski serwis w salonie odCzasu doCzasu

W konkretnych przypadkach serwisowych, poza ewentualnymi uszkodzeniami elementów, o zakresie i cenie naprawy decyduje także rodzaj, a w szczególności stopień skomplikowania mechanizmu jakiego potencjalny serwis dotyczy.
Polecamy usługi naszego zegarmistrza – zapraszamy do salonu i sklepu internetowego www.odczasudoczasu.pl

Władysław Meller