Zegarmistrz… to jest mistrz!

Zegarmistrz – to jest taki mistrz, który przez całe swoje życie się… uczy. Na szczęście jeśli ma pokorę, to także w trakcie tej nauki potrafi skutecznie i dobrze naprawiać zegary i zegarki. Mechaniczne i elektroniczne!

Zegarmistrz – to jest taki mistrz, który przez całe swoje życie coś zbiera. Na pewno zbiera wszystkie bardziej, czy mniej uszkodzone części i zespoły zamienne, które wymieniał w naprawianych zegarach i zegarkach.
Z tego powodu warsztat i zakład zegarmistrza „pęka w szwach” od zabranych, zegarkowych, „przydasiowych” śmieci.

Zegarmistrz – to jest taki mistrz, co ucząc się i praktykując posiada dostęp do nowych części zamiennych, ale posiada też cały stos „przydasiów”, które zebrał przez lata swojej pracy.

W sytuacjach, kiedy w ofercie przedstawicieli marek zegarkowych, coraz częściej jako części zamienne dostępne są całe mechanizmy, takie „złomowisko” pozwala czasami przeprowadzić naprawę taniej, poprzez wymianę konkretnego uszkodzonego elementu. Dzięki temu koszt przywrócenia do pełnej sprawności mechanizmu zegarka może być niższy przy wymianie całego tegoż elementu.

Od jakiegoś czasu, co z drugiej strony zrozumiałe, dla mechanizmów elektronicznych podstawowym elementem zmiennym jest… kompletny mechanizm.

W naszym warsztacie, który prowadzimy w sklepie odCzasu doCzasu na Ursynowie, na KEN 36,  w Warszawie staramy się być mistrzami zegarmistrzostwa.

Mamy dostęp do części zamiennych dla zegarków wielu marek zegarkowych. Współpracujemy z najlepszymi zegarmistrzami i serwisami firmowymi. Sami wykonujemy część usług. Staramy się.

Nie mamy wprawdzie jeszcze „przydasiów” – stosu części zamiennych, dzięki którym można taniej i na wysokim poziomie wykonać naprawy.
My – po zmianie lokalizacji i jak widać na zdjęciach jesteśmy na początku tej drogi.
Tyle, że my… mamy przyjaciół zegarmistrzów w całej Polsce. Oni takie „przydasiowe” elementy posiadają.

Nie tak dawno temu na naszym profilu społecznościowym opisywaliśmy naprawę zegarka Maurice Lacroix.

Pisaliśmy wtedy:
„Przywracanie do życia?
Nie! W tym przypadku akurat naprawa tylko jednego zespołu, ale jemu rzeczywiście niezbędne było przywrócenie życia.


Ten ciekawy zegarek ze stoperem nie wskazywał upływu dziesiątych sekund i dlatego trafił do naszego serwisu. Wskazywanie czasu bieżącego, pomiar upływu czasu przez stoper w sekundach i minutach odbywał się bez problemu, ale dziesiątych sekund stoper nie odmierzał.

Jak się okazało było to zasługą „naprawcy-oprawcy” – osoby, która przy okazji wymiany baterii przejechała śrubokrętem po płycie mechanizmu przecinając uzwojenie cewki silnika skokowego.
Jako, że uszkodzony silnik służył od pomiaru upływu dziesiątych sekund, to ten zespół przestał działać. Tylko ten zespół, bo… taka jest konstrukcja mechanizmu ETA 251.233.

Oprawca poharatał też wkręty, wypalcował mechanizm, zarysował dekiel – ale te zniszczenia na szczęście nie wpływają na poprawność działania zegarka.
Teraz zegarek jest już naprawiony, w pełni sprawny i swoim działaniem może cieszyć właściciela.”


Opisaną naprawę wykonaliśmy tanio dzięki uzyskaniu uszkodzonej cewki silnika skokowego od zaprzyjaźnionego zegarmistrza oczywiście dzięki wskazywanym „przydasiom”.
W innym przypadku trzeba byłoby wymienić cały mechanizm, co byłoby kosztowną operacją.

Ostatnio mieliśmy podobną sytuację.

Zegarek Edox nie działał.
Konkretnie, to stoper zegarka działał poprawnie, ale podstawowej funkcji zegarek nie wypełniał – nie wskazywał upływu czasu bieżącego.

To oznaczało, że zespół z generatorem kwarcowym działał. Impulsy sekundowe mechanizm generował.
Okazało się, że w mechanizmie pękł magnes rotora silnika skokowego od zespołu chodu.
Taka usterka zdarza się bardzo, bardzo rzadko, ale jak widać może się jednak przytrafić.

rotor silnika skokowego

To „kaszanka”. Podstawowym i jedynym dostępnym elementem zamiennym dla tego typu mechanizmu jest… mechanizm. Drogo!
Tu potrzebne są „przydasie”, tyle tylko, że mechanizm nietypowy i nie ma skąd takowych brać.
Jednak się udało. Przyjaciele są na wagę złota, a dzięki pomocy jednego z nich można było wykonać usługę taniej.

Staramy się i jeśli tylko nam się udaje, to tak nasi klienci, jak i my jesteśmy zadowoleni.

Władysław Meller