CWS T-1 firmy G.Grlach – zegarek oferowany w czterech wersjach kolorystycznych

Zegarki CWS T-1 firmy G.Gerlach

CWS T-1 to w gronie miłośników motoryzacji legendarny przedwojenny polski samochód osobowy i jeden z nielicznych zrealizowanych w produkcji pojazdów polskiej myśli technicznej. Jego karierę przerwał zakup licencji we włoskiej firmie Fiat.
Ze względu na wysoki poziom techniczny projektu i unikatowość rozwiązań, a także na niewielką liczbę wyprodukowanych pojazdów i brak zachowanych do dziś modeli, samochód ten stał się legendą polskiej inżynierii.

Właśnie na kanwie tego niezwykłego samochodu projektanci z zegarkowej firmy G.Gerlach postanowili zbudować wyjątkowy czasomierz. To Gerlach CWS T-1, który w zamyśle swojego projektanta miał być tak samo zachwycający jak jego czterokołowy imiennik.

CWS T-1 zbudowany przez konesera
CWS T-1 zbudowany przez konesera i opinia o samochodzie sprzed lat

Samochód CS T-1


Samochód osobowy CWS T-1 był pierwszą całkowicie polską konstrukcją w dziedzinie motoryzacji, wszedł do seryjnej produkcji w 1927 roku. Był to też pierwszy samochód osobowy skonstruowany w Centralnych Warsztatach Samochodowych (CWS) w Warszawie. Tam właśnie do 1931 roku wyprodukowano około 800 sztuk tego pojazdu w 5 odmianach takich jak najpopularniejsza „careta”, oraz „torpedo” (kabriolet), czy „pick-up” (półciężarówka).

Konstruktorami samochodu na bazie własnych prototypów czterocylindrowego silnika, podwozia i nadwozia byli inż. Tadeusz Tański oraz inż. Władysław Mrajski. W 1929 roku wypuszczono ulepszone wersje auta wyposażone w nowe typy silników T-4 i T-8, oraz parę modeli specjalnych takich jak sanitarkę (dla pogotowia, PCK i wojska) i opancerzony model dla Poczty Polskiej PKO.

Podpisanie przez rząd Polski umowy licencyjnej z włoską firmą Fiat na produkcję tańszego Polskiego Fiata 508  wymusiło zakończenie produkcji samochodu T-1.

Zegarki CWS T-1 firmy G.Gerlach
Zegarki CWS T-1 firmy G.Gerlach

Zegarek G.Gerlach CWS T-1

Pomysł i otwarty projekt zegarka wykonany przez Eryka Rawicz-Lipińskiego pojawił się w roku 2016. Po latach nastąpiła jego realizacja której dokonała firma G.Gerlach. W ten sposób, w maju 2022 roku, na rynku zaprezentowano po raz pierwszy cztery modele zegarków CSW T-1 firmy G.Gerlach

Koperta zegarka CWS T-1 firmy G.Gerlach
Koperta zegarka CWS T-1 firmy G.Gerlach

Koperta

Wykonana ze stali szlachetnej koperta jest na pewno najbardziej frapującym jego elementem tego zegarka. Jest ona w pełni symetryczna tylko w stosunku do osi pionowej i nieregularna przy spojrzeniu z boku. Górna część koperty – ramka szkła o kształcie zbliżonym do równobocznej poduszki i łączona za pomocą wkrętów do korpusu, ze względu na zamocowane w niej przyciski stopera od góry zegarka jest zdecydowanie grubsza.
Nierównej grubości jest także korpus koperty, a do płaskości całą kopertę doprowadza wkręcany jej dekiel.
Szczególnie ciekawie prezentuje się górna część koperty, na powierzchni której znajdują się: ciekawie wykończona koronka i dwa przyciski stopera.

Zegarek jest oferowany w dwóch wersjach wykończenia tej stalowej ciekawie wykonanej koperty – srebrzystej i złoconej w technologii platerowania jonowego. Tego rodzaju złocenie, przy racjonalnych kosztach jego wykonania, zapewnia dużą trwałość i pewność dobrego zachowania powierzchni złoconej przez wiele lat użytkowania.

Zegarek CWS T-1 firmy G.Gerlach
Zegarek CWS T-1 firmy G.Gerlach. Stalowa koperta, czarna tarcza

Tarcza

Tak jak w każdym zegarku ze stoperem, także w tym na tarczy znajdziemy dodatkowe mikrowskaźniki. W CSW T-1 są one podkreślone ramkami, które mają ciekawy, podobnie jak ramka szkła, poduszkowaty zarys. Dolny totalizator wskazuje upływ czasu bieżącego, górny służy do odliczania minut stopera.
Niezależnie od wersji, tak dla czarnej jak i białej tarczy, jej powierzchnia jest gładka i lśniąca.

Znaczniki godzin wykonano jako złocone cyfry arabskie, stylizowane na wzór najmodniejszej stylistyki oznaczeń stosowanych w latach międzywojennych, w czasie kreacji samochodu CWS T-1. Są one wydłużone, mają cienką linię konturu i są  nakładane na powierzchnię tarczy w uporządkowaniu promieniowym.

Podziałka główna i podziałki mikrowskażników, oraz wszystkie napisy są wykonane farbą – czarną dla wersji z białą tarczą i białą dla tarczy czarnej.
Tak samo farbą naniesiono skalę telemetru na skośnym pierścieniu dystansowym tarczy.
W ten sam sposób wykonano także logotyp marki G.Gerlach, oznaczenie modelu: CWS T-1 i napis „Chronograf Mechaniczny”.

Zegarek CWS T-1 firmy G.Gerlach
Zegarek CWS T-1 firmy G.Gerlach. Stalowa koperta, biała tarcza

Wskazówki

Uwagę spoglądających na zespół wskazań zegarka skupiają ażurowane, jednoznacznie określające aktualny czas, złocone wskazówki: minutowa i godzinowa. Centralna wskazówka sekundowa – wskazówka stopera ma dość dużą i charakterystyczną przeciwwagę, a wskazówki totalizatorów są proste, nie rzucające się w oczy, ale zapewniają pewność odczytu wskazań.

Zegarek CWS T-1 firmy G.Gerlach. Mechanizm

Mechanizm

Zegarek wyposażono w mechanizm SeaGull ST1901 z manualnym naciągiem sprężyny i stoperem, wyprodukowanym przez firmę SeaGull. Jest on kopią uznanego, szwajcarskiego mechanizmu Venus, spotykanego przez wiele lat produkcji zegarków, w wielu markach. Nie pierwszy raz jest też zastosowany w zegarku marki G.Gerlach.
Ten ciekawy i sprawdzony werk w naszych czasach pojawia się także wyrobach różnych światowych marek, w szczególności w zegarkach tak zwanych „mikrobrandów”.

Z oferty naszego salonu mechanizm ten jest znany z wersji ze wskazaniem rezerwy chodu w zegarkach F125p marki Xicorr. Seagull TY1901 jest łożyskowany z użyciem 31 kamieni syntetycznych (rubinów). Częstotliwość pracy to 21600 wahnięć na godzinę. Mechanizm ten zapewnia 40 godzin rezerwy chodu.

Jeśli do powyżej przedstawionych sposobów wykończenia koperty i kolorów tarcz dodamy możliwość zastosowania skórzanego paska, lub metalowej bransolety typu mesh, to otrzymujemy 8 różnych wariantów w tej rodzinie bardzo ciekawych zegarków polskiego producenta.

Premiera rynkowa tego właśnie modelu zegarka firmy G.Gerlach – CSW T-1, miała miejsce w naszym salonie w dniu 20.05.2022 roku.

Ciekawa koncepcja wynikająca z inspiracji pierwszym polskim samochodem zaowocowała doskonałym zegarkowym modelem zegarka, który już teraz wzbudza duże zainteresowanie i prawdopodobnie na dłużej zagości w ofercie firmy G.Gerlach. Poznając detale zegarka CWS T-1, można bez obawy stwierdzić, że jest on na pewno tak samo zachwycający, jak jego czterokołowa inspiracja.

Władysław Meller