Nowy Maurice Lacroix Pontos S Chronograph

Zegarki Pontos są doskonale znany i lubiane nie tylko przez miłośników szwajcarskiej marki Maurice Lacroix. W Polsce linia ta, ze względu na spopularyzowanie modeli mechanicznych w trakcie odradzania się u nas zegarkowego rynku, ma też wyjątkowo dobrą pozycję.

Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix
Zegarki Pontos S firmy Maurice Lacroix

W ostatnich dniach marka Maurice Lacroix poprzez dwa zegarki o różnych kolorach swoich tarcz, wyposażone w stalowe bransolety, lub nylonowe paski przedstawiła nową interpretację znanego już na rynku modelu. Zegarki Pontos S Chronograph  są wyposażone w stoper, wskazania dnia tygodnia i datownik. Ciekawie zaprojektowane detale tarczy, w premierowym wyrobie uzupełnia odporna na zarysowania ceramiczna ramkę koperty.
Ideą projektantów zegarka Pontos S Chronograph było połączenie dwóch pozornie odmiennych światów – świata elegancji i świata sportu. Niezależnie od takiego przesłania premierowe zegarki charakteryzują się spójną stylistyką, co powoduje, że można je dopasować do różnorakiego stroju.

Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix
Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix

Premierowy model Pontos S Chronograph oferowany jest z tarczą w kolorze ciemnoniebieskim lub srebrzystobiałym. Ich powierzchnie są piaskowane, a wskazówki są ażurowane i w części wypełnienie masą luminescencyjną Super-LumiNova®. Tarcza posiada fasetowane, nakładane indeksy godzinowe, a pomiędzy nimi i położoną dalej od centrum tarczy  podziałką minutową umieszczono delikatnie świecące elementy. Stosunkowo duże indeksy, optycznie powiększone jeszcze przez elementy świecące zapewniają czytelność wskazań tak w dzień, jak i w warunkach słabego oświetlenia.

Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix

Wspomniana podziałka minut jest umieszczona na skośnej powierzchni zewnętrznego pierścienia tarczy. Wykonano ją jako kombinację wyraźnych, w zależności od modelu: białych lub czarnych linii i naniesionych czerwonym kolorem cyfr arabskich.

Już przy pierwszym spojrzeniu widać dwa dominujące elementy tarczy – mikrowskaźniki, czyli subtarcze stopera, które są ułożone powyżej i poniżej osi tarczy.
Jednak przy bliższym przyjrzeniu się zespołowi wskazań okazuje się, że na godzinie 9. znajduje się mały wskaźnik sekund.

Po przeciwnej dla niego stronie znalazły się, ułożone obok siebie i zapewniające doskonałą czytelność okienka: dnia tygodnia i datownika..

Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix
Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix

Dominujące na tarczy liczniki stopera, to: tarcza minut z zakresem do 30 jednostek usytuowana na godzinie 12. i tarcza godzin z zakresem 12 jednostek usytuowana na godzinie 6. Każda z tych subtarczy posiada piaskowane wnętrze i kontrastujące z nim obramowanie dekorowane kołowymi nacięciami. Dla tarczy ciemnoniebieskiej wypełnienie subtarczy jest także niebieskie, a dla tarczy srebrzystobiałej jest ono w kolorze czarnym.

Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix

Projektanci firmy Maurice Lacroix uatrakcyjnili wygląd premierowego zegarka Pontos S komponując elementy wskazań tarczy na różnych wysokościach. Jest ona także dodatkowo akcentowana poprzez wykonaną z odpornej na zarysowania ceramiki, czarną ramkę koperty. Na ramce znalazła się podziałka tachometru, która używając stoper pozwala określić średnią prędkość obiektu przy pokonaniu jednostkowego odcinka drogi. Skala tachometru w sposób szczególny podkreśla sportowy charakter zegarka, jednocześnie dopełniając klasycznego i utrzymanego w stylu retro jego wyglądu.

Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix
Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix

Spoglądając na zegarek Pontos S Maurice Lacroix zauważymy niektóre elementy wzornicze obecne w poprzednich modelach tej zegarkowej rodziny. Są to choćby: wydłużone przyciski, czy charakterystyczne podwójne uszy koperty. Powierzchnia koperty zestawia ze sobą satynowo szczotkowane i polerowane fragmenty, zapewniając kontrast i zauważalne wyczucie stylu.

Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix

Dekiel koperty z przeszkleniem wykonanym ze szkła szafirowego pozwala obserwować pracę mechanizmu z automatycznym naciągiem sprężyny oznaczonego jako kaliber ML112. Potwierdzając reputację firmy Maurice Lacroix jako producenta prestiżowych wyrobów, mechanizm ten jest na swoich powierzchniach ciekawie dekorowany z wykorzystaniem: pasów genewskich, perłowania i szlifu słonecznego.

Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix
Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix

Premierowy Pontos S Maurice Lacroix jest dostarczany z 3-rzędową stalową bransoletą, lub z dopasowanym kolorystycznie do tarczy nylonowym paskiem z przeszyciami i zaaplikowanym na jego powierzchni logotypem producenta – literą „M”. Pasek posiada futrówkę wykonaną z luksusowej skóry nubukowej.

Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix
Zegarek Pontos S firmy Maurice Lacroix

Pontos S Maurice Lacroix jest wyposażony w Easy Strap System, dzięki czemu wymiana paska na bransoletę i odwrotnie jest bardzo prostą czynnością, wykonywaną bez użycia jakichkolwiek dodatkowych narzędzi.

Władysław Meller