Historia Zegarmistrzostwa w Polsce – recenzja

Już sam tytuł książki, która w pewnym momencie pojawiła się na rynku: „Historia zegarmistrzostwa w Polsce” budzi swego rodzaju respekt, dla tej zawsze fascynującej dziedziny techniki, a jej profesjonalne zewnętrzne wykonanie, doskonale to pierwsze wrażenie umacnia. W tym przypadku jest to potwierdzenie tezy, iż doskonała treść wymaga doskonałej oprawy.

Dziś jest w końcu dostępna. Warto było czekać!

Historia Zegarmistrzostwa w Polsce

Szeroki zakres informacji, doskonale podzielony tematycznie i podany w sposób przystępny zadowoli każdego rządnego wiedzy, tak miłośnika historii, jak i techniki. Książka ta staje się dzisiaj równocześnie, obowiązkową pozycją wydawniczą, dla każdej szczycącej się zegarkowymi zainteresowaniami osoby.
Po informacjach wprowadzających obejmujących krótką historię urządzeń do pomiaru czasu, autor także w zwięzły sposób omawia dzieje krajowego zegarmistrzostwa, jego organizację i sposób funkcjonowania od średniowiecznych początków, aż do upowszechnienia się zegarków elektronicznych w końcu ostatniego stulecia. W dalszej części, przedstawione są osoby, których dokonania dla rozwoju naszego krajowego zegarmistrzostwa są znaczące i niestety często nieznane. Dla czytelników nie zainteresowanych tą dziedziną nauki, będzie na pewno sporym zaskoczeniem, ujęcie w gronie zegarmistrzów, takich osób jak: Gdańszczanin – Jan Heweliusz, znany lepiej ze swych dokonań na polu astronomii, czy Adam Kochański – kojarzony bardziej z matematyką i fizyką.

Oczywiście obok tych słusznie umieszczonych, choć zaskakujących nazwisk, znajdują się wszystkie ważne osoby kojarzone z branżą. Przykładem tych najlepiej rozpoznawalnych, są choćby nasi emigranci i pionierzy zorganizowanego zegarmistrzostwa w Szwajcarii: Antoni Norbert Patek i Franciszek Czapek.

Niezmiernie ciekawymi są także informacje zawarte w rozdziałach o polskich zegarach wieżowych, „zegarach osobliwych” i wyjątkowych polskich wyrobach, zawartych w krajowych zbiorach muzealnych.

Oddzielnym rozdziałem, obejmującym jak się okazuje bardzo znaczące nasze dokonania na tle innych nacji, jest literatura zegarmistrzowska. Już pierwszy w świecie podręcznik zawierający systematyczny wkład o zegarach, opublikowany w roku 1664, jest dokonaniem naszego krajana – wspomnianego już powyżej Adama Kochańskiego. W późniejszych czasach pojawiało się także sporo zawodowych publikacji, wśród których opracowania autora „Historii zegarmistrzostwa w Polsce” – Profesora Zdzisława Mrugalskiego zajmują poczesne miejsce. Istotnym elementem monografii jest posegregowany wykaz literatury związanej zawodem, a jej zwieńczeniem są także reprinty fragmentów kilku wybranych, znaczących i wiekowych już opracowań. Rarytasem są tutaj choćby strony z wydanej po łacinie książki „Technica curiosa sive Mirabilia artis”, z wykładem Adama Kochańskiego.

Wiedza techniczna, doświadczenie zawodowe, tak teoretyczne jak i praktyczne, oraz przez lata zbierane informacje, pozwoliły autorowi w doskonały sposób wybrać, podzielić i przedstawić wszystkie istotne aspekty określonej tytułem opracowania: „Historii zegarmistrzostwa w Polsce”.

Wydaje się, że Profesor Zdzisław Mrugalski jest jedyną osobą, która mogła podołać wyzwaniu, postawionemu przez wydawcę książki: Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu, który w kolejnym tomie z serii wydawniczej „Biblioteka Polskiej Nauki i Techniki” postanowił zawrzeć wiedzą zegarmistrzowską.

Gratulując autorowi, całej zegarmistrzowskiej braci i wszystkim fascynatom czasomierzy, na pewno najważniejszego dla branży, encyklopedycznego i historycznego opracowania, można jedynie życzyć sobie, by kreatorzy tej, wyraźnie osłabionej przez rozwój elektroniki, dziedziny techniki użytkowej, dalej mogli chlubić się swoimi dokonaniami.

Cena detaliczna ksiązki wynosi 52,00 zł

Władysław Meller

Wszystkie książki są dostępne w naszej internetowej księgarni:
https://odczasudoczasu.pl/c/ksiegarnia/